منو

تلاش گوگل و اینتل برای نجات جو کره زمین

شش سال پیش که خود برای اینترنت یک قرن محسوب می‌شود، یک تحلیلگر مسائل محیط زیست شبکه جهانی را ابزاری نامید که بدون مصرف انرژی کارایی بسیاری برای بشر دارد.

برخی دیگر حتی مدعی شدند که شبکه، زیرساخت‌های «مخابرات کنونی» را بر دوش خواهد کشید، کابل‌های مخابراتی را از میان برخواهد داشت و الکترون‌ها را در خود فرو خواهد بلعید.
اما در همان زمان در تحقیقاتی که در مورد فناوری‌های مختص به ایجاد انرژی برای فناوری دیجیتال انجام شد، گزارشی منتشر شد با عنوان «ذغال بیشتری استخراج کنید چون کامپیوترهای شخصی آمده‌اند.»
در این گزارش و مقاله‌ای که در رابطه با آن در نشریه فوربس منتشر شد، پیش‌بینی شد که مصرف برق در رابطه با اینترنت رشدی سریع را شاهد خواهد بود. این پیش‌بینی منجر به سیل عظیمی از اعتصابات شد و در نهایت کنگره آمریکا مجبور شد برای ساکت کردن مخالفان اعلامیه‌ای صادر کند. اما واقعیت این بود که پس از آن اعلامیه تحقیقات ادامه یافت و بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته شد. هم‌اکنون در سال 2007 گزارش تازه در مورد مصرف انرژی مراکز نگهداری سایت‌های اینترنتی منتشر شد. گوگل و اینتل، دو غول فناوری هم در این راستا شریک شدند و هدفی جدید را با عنوان «ابتکار عمل رایانه‌ای در نجات جو کره زمین» تعریف کردند. این هدف در راستای افزایش میزان بهره‌وری در بخش فناوری‌های یارانه‌ای تعیین شده است.
اما علت این اقدامات چیست؟ واقعیت این است که یک ساختمان برای مرکز نگهداری سایت‌های اینترنتی در دست ساخت است که امکانات منحصر به‌فردی را در خود جای خواهد داد. در این ساختمان هزینه هر واحد معادل نیم میلیارد دلار خواهد بود. هر یک از این واحدها چنان الکترون‌ها را در خود می‌بلعد که گویی یک کارخانه فولادسازی است. اما خبر مهم این است که این سایت‌ها به انرژی ارزان از ارگون تا اوکلاهوما دسترسی دارند چون مراکز جدید سایت‌های اینترنتی برای هر فوت مربع خود ده برابر یک ساختمان تجاری معمولی به انرژی نیازمند هستند و طراحی این ساختمان جدید هم دو برابر سایر مراکز به انرژی نیاز دارند. اما چه اتفاقی روی داده است؟ معلوم شد که رشد تقاضا برای داده‌ها در تمام چشم‌اندازهای اقتصادی پیش‌بینی شده کمتر از واقعیت در نظر گرفته شده بود.
اول آنکه تصور می‌شد ساخت یک رایانه شخصی یا یک سرور با استفاده از روش‌های خاص انرژی برق کمتری را مصرف خواهد کرد. اما این آنچه نبود که روی داد. مردم از رایانه‌هایی که برق کمتری مصرف می‌کنند بیشتر استفاده می‌کنند. بهره‌وری بیشتر استفاده از رایانه را ارزان‌تر می‌کند و این دلیل عمده‌ای است برای اینکه بخش دیجیتال یک مصرف‌کننده بزرگ انرژی شده است و مصرف آن از سریع‌ترین رشد برخوردار است.
گذشته از مسائل مقابله با «تغییرات جوی» فهم این نکته بسیار آسان است که چرا مقابله با مصرف انرژی تا این حد افزایش یافته است. برای اپراتورهای بزرگ مرکز سایت‌های اینترنتی، چون گوگل به زودی کار به جایی خواهد رسید که هزینه برق مصرفی سرورهای آنها با هزینه خرید سرورها برابری خواهد کرد. به همین دلیل جای تعجب نیست که بسیاری از شرکت‌هایی که از رونق مراکز سایت‌های اینترنتی منتفع می‌شوند. هم‌اکنون یکی از اعضای گروهی هستند که هدف «ابتکار عمل رایانه‌ای در نجات جو کره زمین» را در کنار گوگل دنبال می‌کنند.
برخی دیگر از نام‌های بزرگی که برای این هدف تلاش می‌کنند آی‌بی‌ام، ای‌دی‌اس، مایکروسافت و دل هستند.

منبع : http://www.itiran.com/

ارسال توسط : محمد میرزایی