منو

فراخوان پیشگامان فضا برای سفر شبیه‌سازی شده به مریخ

سازمان فضایی اروپا برای یکی از طاقت فرساترین آزمایشهای انسانی در تاریخ فضا که شامل یک سفر شبیه‌سازی شده به مریخ است از داوطلبان دعوت به عمل آورده است.

در این سفر شبیه‌سازی شده ‪ ۶‬فضانورد مدت ‪ ۱۷‬ماه را در یک اتاقک مخصوص در روی زمین می‌گذرانند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از لو بورژه، فضاپیمایی که قرار است سفر در آن انجام شود مرکب از یک مجموعه مدول‌های به هم متصل در یک موسسه تحقیقاتی در مسکو است و هنگامی که درها محکم بسته شدند داوطلبان از هر گونه تماسی با دنیای خارجی محروم خواهند شد و فقط یک ارتباط رادیویی آن هم با تاخیر برای آنها فراهم است.

آنها با موقعیتهای اضطراری شبیه‌سازی شده، تجربیات و کارهای روزمره، ملالت و خستگی و اصطکاک فردی ناشی از محبوس بودن در فضایی به ابعاد ‪۵۵۰‬ مترمکعب (معادل ‪ ۹‬اتاقک کامیون) دست و پنجه نرم خواهند کرد.

‪ ۴۰‬دقیقه طول می‌کشد تا ارتباط با مرکز کنترل ماموریت و عزیزان داوطلبان برقرار شود. این مقدار مدت زمانی است که طول می‌کشد علایم رادیویی از فضای میان زمین و فضاپیما در مریخ عبور کند. غذا عمدتا کنسروی و از نوعی است که در ایستگاه فضایی بین‌المللی مصرف می‌شود.

هدف از این آزمایش کسب تجربه در مورد چالش‌های روانی فضانوردان در سفر به مریخ است.

مقامات روسی و سازمان فضایی اروپا در نمایش هوایی پاریس گفتند چهار تن از فضانوردان روسی، و دو تن دیگر از کشورهای عضو سازمان فضایی اروپا خواهند بود.

در کل ‪ ۱۲‬داوطلب اروپایی مورد نیاز است.

یک مطالعه اولیه ‪ ۱۰۵‬روزه قرار است اواسط سال ‪ ۲۰۰۸‬آغاز شود و احتمالا پس از آن مطالعه ‪ ۱۰۵‬روزه دیگری انجام خواهد شد. مطالعه کامل ‪ ۵۲۰‬روزه اواخر سال ‪ ۲۰۰۸‬یا اوایل سال ‪ ۲۰۰۹‬انجام خواهد گرفت.

فرایند گزینش شبیه گزینش فضانوردان سازمان فضایی اروپا است اما بر عوامل روانشناختی و مقاومت در برابر تنش بیشتر از آمادگی جسمانی تاکید خواهد شد.

فرم درخواست برای مردان و زنان داوطلب در نشانی اینترنتی
(‪ (http://www.spaceflight.esa.int/CallforCandidates‬قابل دریافت است.

فضانوردان زمینی مریخ به خاطر محبوس بودن در این سفر شبیه‌سازی افتخار یا ثروت قابل توجهی کسب نخواهند کرد.

مارک هپنر از سازمان فضایی اروپا گفت به آنها بابت هر روز ‪ ۱۲۰‬یورو (‪ ۱۵۸‬دلار) پرداخت می‌شود.

ویکتور بارانوف از موسسه مشکلات زیست پزشکی روسیه گفت این سازمان ‪ ۱۵۰‬تقاضا دریافت کرده است که ‪ ۱۹‬مورد متعلق به زنان بوده است.

وی افزود با توجه به اینکه مریخ و زمین هم ردیف هم هستند و نزدیکترین فاصله آنها ‪ ۵۶‬میلیون کیلومتر است، ‪ ۲۵۰‬روز طول می‌کشد تا به آنجا برسند و ‪ ۳۰‬روز برای انجام آزمایشها در مریخ خواهند ماند، ‪ ۲۴۰‬روز هم برای زمان بازگشت تعیین شده است.

چشم‌انداز سفر به مریخ به این زودی‌ها تحقق نخواهد یافت. آمریکا طرحهایی را برای بازگشت به ماه تا سال ‪ ۲۰۱۸‬و بعدها به مریخ درنظر گرفته است، اما تاریخی برای سفر به مریخ تعیین نکرده است.

این سفر با چالش‌های فنی بسیاری روبرو است که مهمتر از همه حفظ سلامت روحی و جسمی سرنشینان فضاپیما است.

منبع : ایرنا

ارسال : فاطمه شنبه زاده