منو

بازگشت شاتل "آتلانتیس" تا روز جمعه عقب افتاد

آژانس فضایی آمریکا، ناسا، تلاش برای فرود آوردن شاتل فضایی آتلانتیس را تا روز جمعه به تاخیر انداخت.

پایگاه اینترنتی بی‌بی‌سی روز جمعه نوشت: آتلانتیس روز چهارشنبه پس از ‪ ۹‬روز ایستگاه بین‌المللی فضایی را ترک کرد. هوای بد ایالت فلوریدا که شاتل باید در آن فرود آید مانع بازگشت آتلانتیس به زمین پس از ماموریتی پردردسر به ایستگاه بین‌المللی فضایی شد.

آتلانتیس طی این ماموریت، شش روز را در کنار ایستگاه بین‌المللی گذراند.

بخش اعظم این شش روز از سوی فضانوردان صرف تلاش برای راه‌اندازی مجدد کامپیوترهای از کارافتاده‌ی ایستگاه که سیستم‌های زیستی آن را کنترل می‌کنند، شد.

به نوشته بی‌بی‌سی، فضانوردان همچنین مجبور به پیاده‌روی فضایی برای تعمیر بخشی از پوشش ضدحرارتی شاتل شدند. در این ماموریت در مجموع سه پیاده‌روی فضایی به خارج از ایستگاه انجام شد.

ناسا اکنون امیدوار است شاتل روز جمعه در مرکز فضایی کندی در فلوریدا فرود آید.

ماموریت اصلی آتلانتیس نصب واحد جدیدی از باتری‌های خورشیدی در ایستگاه بین‌المللی فضایی و جایگزینی یک فضانورد، "سونیتا ویلیامز"، با فضانوردی دیگر، "کلی آندرسن"، که هر دو آمریکایی هستند، بود.

خانم ویلیامز با بیش از شش ماه حضور در ایستگاه بین‌المللی فضایی، رکوردار طولانی‌ترین حضور فضانوردان زن در فضا شده است.

هفت خدمه آتلانتیس همچنین در دوره حضور خود در ایستگاه بین‌المللی فضایی عملیات مقدماتی نصب واحد جدیدی از تاسیسات این ایستگاه به نام واحد کلمبوس را به اتمام رساندند.

واحد کلمبوس ایستگاه بین‌المللی فضایی، بخش اصلی تعهد یک صد میلیون دلاری سازمان فضایی اروپا به آی.اس.اس است و قرار است تا پایان سال ‪۲۰۰۷‬ به این ایستگاه ملحق شود.منبع : IRNA

ارسال توسط : محمد میرزایی