منو

جایزه سال 2007 انجمن اپتیک آمریکا به استاد ایرانی دانشگاه «کالیفرنیا» اعطا شد

دکتر بهرام جلالی، استاد ایرانی دانشگاه «کالیفرنیا» به عنوان برنده سال 2007 جایزه «وود آر. دبلیو» انجمن اپتیک آمریکا که به برجسته‌ترین کشف یا دستاورد علمی،فنی و اختراعی در عرصه علم اپتیک اعطا می شود، معرفی شد.

 

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پروفسور جلالی برای اختراع خود در زمینه تولید لیزر «رامان» در سیلیسیم به عنوان برنده این جایزه برگزیده شد.

این دستاورد که تاثیر عمده ای بر حوزه اپتیک دارد، تلاش برای تولید لیزری است که عرصه ای جدید را در تحقیقات این حوزه گشوده یا به میزان قابل ملاحظه‌ای نمونه‌های تولید شده را توسعه می‌دهد.

جایزه «وود آر. دبلیو» از سال 1975 به پاس تلاش های برجسته ای که «وود آر. دبلیو» در زمینه اپتیک و لیزرها داشته از سوی انجمن اپتیک آمریکا اعطا می شود.

دکتر بهرام جلالی استاد رشته مهندسی برق در دانشگاه UCLA است.

 

وی محقق IEEE و انجمن نوری آمریکا (OSA) و رییس شاخه لس آنجلس جامعه لیزرها و الکترواپتیک IEEE است.

حوزه‌های تحقیقات وی شامل سیلیکون فتونیک و تکنیک‌های تولید و به دام انداختن بی‌نهایت سریع داده هاست.

پرفسور جلالی بیش از دویست مقاله علمی منتشر کرده و شش پتنت (اختراع) ثبت کرده است.

وی در سال 2005 از سوی مجله علمی «Scientific American»، به عنوان یکی از 50 شخصیت برجسته در حوزه علوم، اقتصاد و فن‌آوری سال برگزیده شد.

همچنین دستاورد وی در زمینه اولین لیزر سیلیسکون در مجله «تکنولوژی ریویو» دانشگاه MIT به عنوان یکی از 10 رویکرد فناوری برتر در سال 2005 منتشر شد.

وی در کنار فعالیت های دانشگاهی در زمینه های اقتصادی و صنعتی نیز فعالیت ها و موفقیت هایی داشته که از جمله آنها کسب جایزه BridgGate 20 در کمک به اقتصاد کالیفرنیای شرقی است.

به گزارش ایسنا، دکتر جلالی، در میان دستاوردهای علمی اخیر خود سرپرستی تحقیقاتی را در دانشکده مهندسی و علوم کاربردی «هنری ساموئلی» در دانشگاه UCLA بر عهده داشته که به طراحی روش فوق العاده ای در زمینه ساخت ابزار اپتیکی سیلیسیمی منجر شده که در این روش تقویت نور با یک تاثیر فوتوولتائیک یا صفحه خورشیدی ترکیب می‌شود.

به گفته این محققان تقویت نوری در سیلیسیم نه تنها با مصرف برق صفر به دست می‌آید بلکه در این پروسه جریان برق نیز می‌تواند تولید شود.

این گروه از محققان نشان داده اند که تقویت کننده های رامان سیلیسیم دارای ویژگیهای فتوولتائیک غیر خطی هستند، پدیده ای که مربوط به تولید برق در پیل های خورشیدی می‌شود.

در سال 2004 همین گروه از محققان در دانشکده مهندسی دانشگاه کالیفرنیا نخستین لیرز سیلیسی را به نمایش گذاشتند که به تقویت رامان ارجحیت دارد.

دکتر بهرام جلالی که سرپرستی این تیم تحقیقاتی را در این کشف بر عهده داشته است در این زمینه گفت: پس از تسلط صنعت ابزار الکترونیکی برای چندین دهه، هم اکنون سیلیسیم در آستانه تبدیل شدن به ماده برگزیده برای صنعت فتونیک است که امروزه نیمه رسانه‌ها این مسوولیت را بر عهده دارند. مقدار اطلاعاتی که می‌تواند از طریق یک سیم نوری ارسال شود، مستقیما به تراکم نور مربوط می‌شود و به منظور ایجاد چنین کارکردهای کلیدی در شبکه نوری، سیلیسیم باید با نور متراکم ترکیب شود تا بتوان از خواص غیر خطی آن بهره مند شد.

یک نمونه، تاثیر رامان است، پدیده ای که در تراکم های بالای نوری رخ می‌دهد و زمینه بسیاری از پیشرفت های اخیر در فتونیک سیلیسیم است.

به عقیده دکتر جلالی، این کشف گامی فراتر است و به این ترتیب احتمال همگرایی فتونیک و الکترونیک با یکدیگر افزایش خواهد یافت.

اگر این همگرایی صورت گیرد بسیاری از کاربردهای فوتونیک سیلیسیم که امروزه امیدی به ثمر بخش بودن آنها وجود دارد، نتیجه خواهد داد و به ثمر خواهد نشست.

به گزارش ایسنا، فن آوری فتونیک سیلیسیم این قابلیت را دارد که از برق شبکه نوری در درون رایانه‌ها استفاده کند و نسل جدیدی از قطعات فتونیک مینیاتوری و کم هزینه را ایجاد کرده و و کاربردهای دیگری نیز می‌تواند داشته باشد.

 

 

منبع  : ایسنا

ارسال توسط : محمد میرزایی