منو

از پژوهشگر اتمسفر سیاره مشتری و قمر "تیتان" تجلیل شد

از یک دانشمند و عضو سابق "سازمان فضایی آمریکا" (ناسا) روز دوشنبه طی مراسمی به دلیل فعالیت در زمینه بررسی اتمسفرهای سیاره مشتری و بزرگترین ماه کیوان، "تیتان" تجلیل شد.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس از بوردو در فرانسه، "هاسو نیمان" که به تازگی از "مرکز پرواز فضایی گودارد" ناسا بازنشست شده است در جریان "کارگاه بین‌المللی کاوشگر سیاره‌ای" که هفته جاری در بوردو فرانسه برگزار شده بود "جایزه یادبود ال‌سیف" را دریافت کرد.

این جایزه به دلیل فعالیت‌های برجسته در زمینه شناخت اتمسفر سیاره‌ها یا ماه‌ها از طریق استفاده از کاوشگرهای پرسرعت، به دانشمندان اعطا می‌شود.

"پل ماهافی" رییس آزمایشگاه آزمایش‌های جوی در ناسا- گودارد گفت، هاسو نیمان بیش از ‪ ۳۰‬سال رهبر مسلم تحقیقات طیف سنجی جرم خنثی سیاره‌ای و جو فوقانی زمین بود.

طیف سنجی جرم روش تشخیص مولکول‌های یونیزه از طریق اندازه‌گیری جرم آنها است.

"جیم آرنولد" که در حال حاضر از دانشمندان فعال در دانشگاه کالیفرنیا - سانتاکروز است، نیمان را برای دریافت این جایزه نامزد کرد.

آرنولد که رییس بازنشسته بخش فناوری فضایی مرکز تحقیق آمس ناسا در "سیلیکون ولی" در کالیفرنیا است، گفت، نیمان کار خود را به توسعه فناوری طیف سنجی جرم و مهار توانایی‌های آن برای اندازه‌گیری ترکیب جوهای ناشناخته سیاره‌ای اختصاص داده است.


ارسال :فاطمه شنبه زاده