منو

کشف آثار بخار آب در یک سیاره فرامنظومه‌ای

منجمان می‌گویند به شواهدی دال بر وجود بخار آب در اتمسفر یک سیاره غول پیکر در خارج از منظومه شمسی پی برده اند.

به گزارش ایرنا و به نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی، ردیابی بخار آب در سیاره "‪ "HD 189733b‬با استفاده از تلسکوپ فضایی و قدرتمند "اسپیتزر" انجام شد و نتایج آن در نشریه علمی "نیچر" به چاپ رسیده است.

تلسکوپ اسپیتزر ناسا کیهان را در طیف فروسرخ رصد می‌کند.

تیم منجمان در آن بخش از نور ستاره که از لبه‌های اتمسفر سیاره، به هنگام عبور از برابر ستاره مرکزی (از نگاه تلسکوپ اسپیتزر) تابیده است، در جستجوی نشانه‌های جذب آب در اتمسفر برآمدند.

این تنها دومین باری است که وجود آب در یک سیاره خارجی - ورای منظومه شمسی - ردیابی می‌شود.

برخی پژوهشگران استدلال می‌کنند که وجود آب می‌تواند مشخصه مشترک تمامی غول‌های گازی (سیاراتی از نوع کیوان و مشتری) باشد.

سیاره "‪ "HD 189733b‬حول ستاره‌ای در صورت فلکی "ثعلب" یا روباه (‪ (Vulpecula‬در فاصله ‪ ۶۴‬سال نوری از ما می‌گردد.

هرچند آب از عناصر کلیدی لازم برای پیدایش حیات است اما این سیاره به علت نزدیکی زیاد به ستاره مرکزی داغ تر از آن است که حاوی آثار حیات باشد.

با توجه به اینکه فاصله این سیاره از ستاره مرکزی ‪ ۳۰‬بار کمتر از فاصله زمین از خورشید است دمای سطح آن از ‪ ۹۳۰‬درجه سانتیگراد در روز تا ‪ ۷۰۰‬درجه در شب متغیر است. این نوع سیارات به "مشتری‌های داغ" موسومند.

"جیووانا تینتی" از دانشگاه کالج لندن و همکارانش شعاع ‪ HD 189733b‬را در طول موج‌های مختلف اندازه‌گیری کردند. این کار با سنجش میزان نوری که حین گذر سیاره از برابر ستاره مسدود می‌شود، انجام شد.

سیاره در طول موج‌هایی که با آب متناظر است بزرگتر به نظر می‌رسید که حاکی از احتمال وجود آب در اتمسفر آن است.

تینتی گفت: "هرچند ‪ HD 189733b‬به هیچ وجه قابل سکونت نیست، کشف ما نشان می‌دهد که آب ممکن است برخلاف تصورات قبلی در بسیاری نقاط وجود داشته باشد."
وی افزود: "شیوه ما را می‌توان در آینده برای مطالعه محیطهایی که برای پیدایش حیات مساعدتر است به کار گرفت.

در عین حال، "شان کری" دیگر پژوهشگر تیم کاشفان از مرکز علمی اسپیتزر در کالیفرنیا گفت : یافتن آب در این سیاره حاکی از آن است که سایر سیارات، حتی کرات سنگی، حاوی آب هستند.

تلسکوپ اسپیتزر پیشتر در سال جاری به نخستین تلسکوپی بدل شد که نور دو " مشتری داغ" یعنی ‪ HD 189733b‬و ‪ HD 209458b‬را تحلیل یا در واقع از نوع ستاره مادر تجزیه می‌کند.

حاصل آن دستاورد ایجاد نخستین "اثر انگشت" یا طیف نوری یک سیاره خارجی در تاریخ علم بود.

گروه دیگری از منجمان قبلا به وجود بخار آب در اتمسفر ‪ HD 209458b‬پی برده بودند. آن مطالعه توسط منجمان آمریکایی در نشریه "استروفیزیکال" چاپ شده بود.

سیارات خارج از منظومه شمسی به علت دوری از زمین با ابزار رصدی کنونی مستقیما قابل رویت نیستند.

منبع : خبر گزاری جمهوری اسلامی

ارسال توسط : محمد میرزایی