منو

ایران رتبه ‪ ۳۳‬فن آوری نانو را در جهان کسب کرد

یک متخصص و صاحب نظر در زمینه نانو گفت: ایران رتبه سی و سوم در فن‌آوری نانو در جهان و رتبه اول در جهان اسلام و خاورمیانه را کسب کرده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، این متخصص در نشست تخصصی کارشناسی مرکز ملی بهره‌وری ایران تحت عنوان اهمیت نانو، اهمیت و کاربرد آن در صنعت، بهداشت و درمان، داروسازی، الکترونیک و رایانه، انرژی، محیط زیست، کشاورزی و غیره در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور سخن می‌گفت.

"بهمن حسن زاده" افزود: ایران در زمینه صنعتی و شرکت‌های خصوصی فعال از نظر تولید محصول رتبه ‪ ۲۷‬را در جهان داراست.

وی اظهار داشت: در ایران یک هزار و ‪ ۲۰۰‬متخصص و کارشناس در زمینه فن- آوری نانو فعالیت دارند که در سال ‪ ۲۰۰۶‬میلادی در زمینه تولید مقالات علمی از رشدی معادل ‪ ۳۰۰‬درصد برخوردار بوده است.

وی اضافه کرد: فن‌آوری نانو توانمندی تولید مواد، ابزارها و سیستم‌های جدید با در دست گرفتن کنترل سطوح مولکولی و اتمی و استفاده از ویژگی‌هایی است که درآن سطوح ظاهر می‌شود.

حسن زاده گفت: فن‌آوری نانو یک رشته علمی جدید نیست، بلکه با رویکردی جدید در تمام رشته‌ها است که در سال ‪ ۱۹۵۹‬توسط ریچارد فانیمن مطرح شده است و در ایران از سال ‪ ۱۳۸۰‬در دفتر معاون اول ریاست جمهوری ستاد ویژه توسعه، عهده‌دار سیاستگذاری، نظارت بر فعالیت‌ها و رفع موانع موجود در راه توسعه فن‌آوری نانو است.

وی در مورد اهمیت و کاربرد این رشته علمی، اظهار داشت: کاربرد فن‌آوری نانو در کاهش مصرف انرژی، تولید پارچه‌های خنک‌کننده و ضد آب لباس‌های بیمارستانی، رگ مصنوعی، داروسازی، الکترونیک و کامپیوتر، محیط زیست، کشاورزی و صنایع انکار ناپذیر است.

در پایان نشست تخصصی مرکز ملی بهره‌وری ایران، گزارشی‌از سفر نمایندگان ایران به نشست سازمان بهره‌وری آسیایی که در ‪ ۱۰‬تا ‪ ۱۳‬آوریل ‪ ۲۰۰۷‬در کره جنوبی برگزار شد، ارایه شد.


منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی

ارسال توسط : محمد میرزایی