منو

شاتل اندیور در کنار ایستگاه بین المللی فضایی پهلو گرفت

شاتل اندیور در کنار ایستگاه بین المللی فضایی پهلو گرفت

 
images/20070811/Endeavour.jpg
 
جام جم آنلاین: شاتل فضایی اندیور پس از یک حرکت آکروباتیک در فضا به منظور عکسبرداری از سطح تحتانی آن در کنار ایستگاه بین المللی فضایی پهلو گرفته است.
به گزارش شبکه BBC ، این حرکت آکروباتیک که با سرعت کم انجام شد تهیه عکس های دیجیتال از سپر ضدحرارتی زیر شاتل را امکان پذیر کرد.
مهندسان ناسا پس از پرتاب شاتل به فضا باید مطمئن شوند که تکه های عایق که در جریان پرتاب روز چهارشنبه از مخزن سوخت کنده شدند به بدنه شاتل برخورد نکرده و به آن آسیب نزده باشند.
در کل تصور می شود که 9 قطعه چوب پنبه (عایق) از مخزن سوخت جدا شده اند که ظاهرا 3 قطعه آنها به شاتل برخورده اند.
جان شنون، مدیر تیم هدایت این ماموریت، گفت هیچ یک از قطعات آن اندازه بزرگ نبوده اندکه صدمات جدی وارد کنند.

روز پنجشنبه، خدمه اندیور (Endeavour) با استفاده از بازوی روبوتیک که مجهز به یک دوربین و لیزر است اقدام به بازرسی شاتل کردند تا هرگونه صدمه ای را بر بال ها و دماغه شاتل شناسایی کنند.
از زمان انهدام فضاپیمای کلمبیا در سال 2003 خسارات ناشی از قطعات عایق یک نگرانی عمده برای ناسا بوده است.
انهدام کلمبیا ناشی از حفره ای در اثر برخورد یک قطعه عایق بود که هنگام بازگشت شاتل به جو زمین باعث نفوذ گازهای بی نهایت داغ به داخل شاتل و انفجار آن شد. هفت خدمه کلمبیا در آن حادثه کشته شدند.
زمانی که اندیور در روز جمعه برای پهلوگیری در کنار ایستگاه بین المللی فضایی آماده می شد، خدمه شاتل آن را طی مانوری در فاصله 200 متری ایستگاه برگرداندند تا بتوانند از سطح زیرین آن عکس بگیرند.
پس از آن شاتل به ایستگاه بین المللی فضایی نزدیک شد و در ساعت 2 بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا به آن متصل شد.
شاتل اندیور برای اولین بار پس از پنج سال راهی نخستین ماموریت به فضا شده است تا عملیات احداث ایستگاه بین المللی فضایی را پیگیری کند.

پرواز اندیور که قرار است 11 روز تا 14 روز به طول انجامد دومین ماموریت از چهار ماموریتی است که آژانس فضایی آمریکا قصد انجام آنها در سال جاری را دارد.
ناسا با تمام توان تلاش می کند ساخت ایستگاه 100 میلیارد دلاری فضایی را تا پیش از بازنشستگی ناوگان فرسوده شاتل ها در سال 2010 تکمیل کند.
فضاپیمای اندیور از پیش از فاجعه انهدام کلمبیا در سال 2003 هیچ پروازی انجام نداده بود.
اندیور پس از بازسازی های کامل در این مدت اکنون مجهز به ابزاری است که می تواند به شبکه برق ایستگاه بین المللی فضایی متصل شده و ماموریت خود از 11 روز به 14 روز را تمدید کند.
شاتل حاوی یک به اصلاح سازه به اندازه یک اتومبیل کوچک به وزن 1.58 تن است که هدف آن افزایش طول اسکلت ایستگاه بین المللی فضایی به 108 متر است.
فضانوردان همچنین یکی از 4 ژیروسکوپ ایستگاه که به تعادل آن کمک می کنند را تعویض خواهند کرد و یک پلاتفورم 3.3 تنی را به عنوان سکوی بار نصب خواهند کرد.

منبع : پارس اسکای

ارسال شده توسط : بهزاد طهماسب زاده