منو

ناسا دستگاهی برای سنجش تعادل روانی فضانوردان طراحی کرد

از آنجا که استرس و خستگی در حین انجام ماموریت‌های فضایی می‌تواند بسیار خطرناک باشد، دانشمندان آژانس فضایی ناسا، یک وسیله دستی برای تشخیص استرس در فضانوردان طراحی کرده‌اند.

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خطاهایی که در اثر استرس و خستگی رخ می‌دهند، می‌توانند در هر موقعیتی و در هر مکانی خطرناک باشند اما خطاها در هیچ کجا به اندازه فضا خطرناک نیستند.

تصور می‌شود که خستگی یک فضانورد نقش بسیار مهمی در حادثه برخورد سال 1997 بین ایستگاه فضایی میر و یک سفینه تدارکاتی روسی طی یک مانور اتصال معمولی، داشته است.

بحث‌ها و مجادلات اخیر از جمله مصرف الکل در بین فضانوردان ناسا و پرونده لیزانوواک فضانورد زن ناسا که فوریه امسال به اقدام برای قتل متهم شد، مساله استرس در فضا را بیش از پیش مورد توجه مسئولان سازمان فضایی آمریکا قرار داده است.

با توجه به این موضوعات دانشمندان ناسا، در تلاش برای آزمایش یک وسیله دستی هستند که برای هشدار دادن به فضانوردان در شرایطی که به لحاظ روانی آمادگی انجام ماموریتها و عملیاتهای حیاتی و مهم مانند پیاده روی فضایی را ندارند، طراحی می‌شود.

این وسیله فرد را در یک آزمایش سه دقیقه‌یی قرار می‌دهد که شامل فشار دادن یک دکمه با حداکثر سرعت پس از روشن شدن یک چراغ است.

این آزمایش می‌تواند وخامت توان ذهنی فرد را که در اثر کم خوابی یا استرس ایجاد شده، شناسایی کند؛ عاملی که در شرایط ظاهری کمتر در افراد قابل مشاهده و تشخیص است.

این وسیله توسط یک روانشناس دانشگاه پنسیلوانیا طراحی شده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: علمی

ارسال خبر : محمد میرزایی