منو

دستگاه اندازه‌گیری ممان اینرسی در وزارت دفاع طراحی و ساخته شد

پژوهشگران وزارت دفاع برای نخستین بار در خاورمیانه به طراحی و ساخت دستگاه اندازه گیری ممان اینرسی(گشتاور ماند) موفق شدند.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دستگاه اندازه گیری ممان اینرسی در طراحی انواع موشک، ماهواره و وسایل پرنده بدون سرنشین کاربرد دارد.

ممان اینرسی یکی از مهمترین پارامترها در فرآیند هدایت، کنترل و ناوبری انواع وسایل پرنده است که با توجه به رشد فزاینده صنعت هوافضایی کشور در پیشبرد طرح های مذکور اهمیت بسزایی دارد.

متخصصان و کارشناسان دانشگاه صنعتی مالک اشتر وابسته به وزارت دفاع جهت تحقق شعار "ما می توانیم" موفق شدند این دستگاه را که در انحصار کشور آمریکاست در مدت کوتاهی طراحی و تولید کنند و گام بلند دیگری را در خوداتکایی صنایع دفاعی کشور بردارند.

دستگاه اندازه‌گیری ممان اینرسی( گشتاور ماند) تعیین کننده اینرسی چرخشی وسایل پرنده در فازهای طراحی است که قادر است کمیت گشتاور اجسام هوایی- فضایی تا وزن 200 کیلوگرم را با حداکثر خطای 2 درصد حول سه محور اصلی حجم، ظرف چند ثانیه به دست آورد.

اندازه‌گیری دقیق ممان اینرسی به روش آزمایشگاهی، اخذ اطلاعات و دریافت جواب در کوتاه‌ترین زمان ممکن، صرفه‌جویی ارزی قابل ملاحظه و افزایش توان طراحی در صنعت هوایی کشور از جمله مزایای این دستگاه به شمار می‌رود.

منبع خبر  : ISNA

ارسال خبر : محمد میرزایی