منو

یخ‌فشان‌ها خطری برای کاسینی ندارند

بررسی‌ها نشان می‌دهد که گذر هیجان انگیز کاسینی از فراز قمر انسلادوس و عبور آن از میان ذرات یخ خطری برای این فضاپیما ایجاد نخواهد کرد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،اخترشناسان و دانشمندان علوم سیاره‌ای بی‌صبرانه منتظر دیدار فضاپیمای کاسینی و قمر انسلادوس هستند. اواخر اسفند امسال، فضاپیمای کاسینی از نزدیکی انسلادوس یکی از اقمار جالب و شگفت انگیز زحل خواهد گذشت. اما این گذر نگرانی‌هایی را در پی دارد. انسلادوس یخ‌فشان‌هایی دارد که ذرات یخ تا فاصله‌ی صدها کیلومتر در فضا پرتاب می‌کنند. آیا گذر فضاپیمای کاسینی از داخل این ذرات یخ می‌تواند خطری برای آن به وجود آورد؟

به گفته «لری اسپوزیتو»(Larry Esposito) مسئول طیف نگار فرابنفش کاسینی چنین امری ممکن نیست. او می‌گوید بررسی تصاویر فرابنفش نشان می‌دهد که ذرات یخی که به بیرون پرتاب می‌شود کوچک‌تر از آن است که باعث آسیب دیدن کاسینی شود.

به گزارش ایسنا به نقل از نجوم، دانشمندان مشتاقانه منتظر نزدیک‌ترین گذر کاسینی از فراز انسلادوس قمر شگفت انگیز زحل هستند تا بتوانند جوابی برای سوالات خود درباره‌ پدیده‌های عجیب سطح این قمر پیدا کنند.

منبع : ISNA

ارسال خبر : محمد میرزایی