منو

دوغاب سیمان فوق سبک با استفاده از فناوری نانو طراحی شد

دوغاب سیمان فوق سبک با استفاده از فناوری نانو طراحی شد

به همت محققان پژوهشگاه صنعت نفت ، برای اولین بار طراحی دوغاب سیمان فوق سبک با استفاده از فناوری نانو تکنولوژی با موفقیت انجام شد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت ، مهندس " حمید سلطانیان " مسئول پروژه فوق در این خصوص گفت:طبق تحقیقات بعمل آمده طراحی دوغاب سیمان با استفاده از تکنولوژی نانو با فرمولاسیون ابداعی پژوهشگاه هیچگونه سابقه در دنیا ندارد.

وی درادامه افزود: در چنین دوغابی ضمن بهسازی خواص رئولوژیکی در سیمان - کاری پشت لوله‌های جداری چاه، افزایش قابل توجه مقاومت تراکمی سنگ سیمان نیز حاصل می‌شود و با تنظیم اندازه ذرات جامد،ضمن افزایش سطح ویژه دانه‌ها، چگالی مخلوط کمتر شده و برای طراحی سیمان‌های فوق سبک و با نرخ فشار پایین بسیار ایده‌ال خواهد بود.

سلطانیان خاطرنشان کرد: نانو افزودنی‌ها خواص ویژه‌ای نظیر پایداری، کیفیت به سیمان چاه نفت بخشیده و در حفاری چاه‌های عمیق و بسیار عمیق و در مکان‌های بسیار سرد خواص مطلوبی از جمله تراکم پذیری اولیه و زمان بندش مناسب به سیمان می‌دهد و انتظار برای حفاری مجدد کمتر شده وعملیات با سرعت بیشتری ادامه می‌یابد.

وی تصریح کرد، علاوه بر موارد یادشده افزایش مقاومت تراکمی وکاهش تخلخل و تراوایی و در نهایت کنترل و مهار مهاجرت گاز و سیال از درون ستون سیمان از مزایای دیگر استفاده از نانو ذرات در طراحی دوغاب سیمان می‌باشد.

سلطانیان افزود:سبک‌ترین دوغابی که درپژوهشگاه صنعت نفت درمرکز مطالعات اکتشاف و تولید واحد پژوهش حفاری با استفاده از نانو تکنولوژی فوق طراحی شده است، ‪ ۶۲/۴‬پوند برفوت مکعب بوده که در دمای ‪ ۱۹۰‬درجه فارنهایت دارای مقاومت تراکمی ‪ ۲۴‬ساعته حداقل ‪ ،۲۰۰۰ psi‬تخلخل ‪ ۳۶‬درصد، نفوذپذیری یک درصدمیلی دارسی، آب آزاد صفر و زمان انتظار برای رسیدن به حداقل تراکمی ‪ ۵۰۰ psi‬جهت شروع مجدد عملیات حفاری حداکثر هشت ساعت است .

مسئول پروژه در پایان یادآور شد:تست‌های آزمایشگاهی این پروژه با موفقیت کامل به اتمام رسیده و آماده بکارگیری آن در مناطق عملیاتی می‌باشد و در زمان حاضر تست میدانی آن در یکی از چاه‌های منطقه مارون برای سیمانکاری لوله لاینر هفت اینچ به مرحله اجرا درآمده است.

منبع :/news.parseek.com

ارسال شده توسط : بهزاد طهماسب زاده