منو

رییس انجمن فیزیک ایران از نشر اخبار نادرست علمی در رسانه‌ها انتقاد کرد

رییس انجمن فیزیک ایران از نشر اخبار نادرست علمی در رسانه‌ها انتقاد کرد
رییس انجمن فیزیک ایران از انتشار برخی اخبار ناقص و نادرست علمی در رسانه‌های کشور انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا، "عزت‌الله ارضی" روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه کنفرانس فیزیک ایران در یاسوج گفت: این روزها شاهد هستیم که برخی رسانه‌ها دست به انتشار اخبار متعدد علمی می‌زنند که از نظر اصول منطق و دانش کاملا نادرست و مردودند.

وی افزود: برخی از این اخبار ناقص و برخی دیگر عاری از حقیقتند.

به گفته وی در این قبیل اخبار به دروغ بعضی افراد را شاگرد انیشین نسبت می‌دهند یا درباره برخی آمار و ارقام اغراق می‌کنند.

وی از رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها خواست تا پیش از انتشار اخبار علمی بخصوص در موضوعات خاص و حساس‌برانگیز با مجامع و انجمن‌های علمی فعال و کارشناسان یا اساتید دانشگاهی مشورت کنند.

ارضی درباره کنفرانس فیزیک ایران گفت: افزایش تعداد مقالات ارسال شده به این کنفرانس مایه خرسندی است و دانشگاه یاسوج کار بزرگی را برای برگزاری این گردهمایی انجام داده است.

رییس انجمن فیزیک ایران تاکید کرد: ایران از لحاظ رشد تولیدات علمی و چاپ مقالات در مجله‌های بین‌المللی، آهنگ رشد اول را در جهان دارد.

به گفته وی تعداد مقالات چاپ شده ایرانی در نشریات بین‌المللی از ‪۲۰۰‬ مقاله در ‪ ۱۰‬سال گذشته به دو هزار مقاله افزایش یافته است.

وی از مسوولان خواست تا راه را برای توسعه علوم پایه به ویژه علم فیزیک در کشور بیش از پیش گسترده کنند.

ارضی درباره انجمن فیزیک ایران گفت: این انجمن دارای ‪ ۷۶‬سال سابقه فعالیت و از قدیمی‌ترین و سرآمدترین انجمن‌های علمی ایران است.

وی با اشاره به برخی مشکلات این انجمن اظهار داشت: انجمن فیزیک ایران هم‌اینک با معضلات مالی مواجه است به طوریکه کمک‌های مالی وزارت علوم به این انجمن کاهش یافته و کمک‌های جنبی نیز قطع شده است.

رییس انجمن فیزیک ایران همچنین از حذف شدن ارایه دوره‌های اپتیک در دفترچه‌های کنکور امسال توسط وزارت بهداشت انتقاد کرد و گفت: در سال‌های گذشته این دوره توسط انجمن فیزیک ایران ارایه می‌شد اما امسال وزارت بهداشت این رشته را از رشته‌های تخصصی فیزیک حذف کرده است.

کنفرانس فیزیک ایران ‪ ۸۶‬از امروز در دانشگاه یاسوج آغاز به کار کرد و تا هشتم شهریورماه ادامه خواهد یافت. ک/‪۲‬
منبع : /news.parseek.com

ارسال شده توسط : بهزاد طهماسب زاده