منو

حفره خالی در کیهان

حفره خالی در کیهان  

 
 اختر شناسان می گویند حفره ای در کیهان یافته اند که خالی از کهکشان ، ستاره و حتی ماده تاریک است.  

پژوهشگران دانشگاه مینسوتا می گویند این حفره که بزرگترین حفره شناخته شده تا به حال می باشد حدود یک بیلیون سال نوری پهنا دارد و علت وجود آن را نمی دانند. 

 

پروفسور لورنس رادنیک که تحقیق وی در مجله اختر فیزیک (Astrophysical Journal) به چاپ رسیده می گوید" نه تنها تا به حال کسی یک حفره خالی به این بزرگی پیدا نکرده است بلکه ما هرگز انتظار دیدن چنین حفره ای با این اندازه را نداشتیم. رادنیک و همکاران وی می گویند زمانیکه در حال تحقیق در مورد یک محل سرد با استفاده از کاوشگر ویلکینسون بودند موفق به  کشف این حفره غول آسا شده اند.    

وی می گوید " ما قبلا می دانستیم که این نقطه از آسمان دارای تفاوتهائی با بقیه نقاط دارد. این پژوهشگران طی کاوشها و رصدهای خود از پس زمینه ریز موج کیهانی دریافتند که این منطقه سردتر از سایر نقاط می باشد.

 

لیلیا ویلیامز ،پروفسور و ‌استاد یار این دانشگاه می گوید " بر اساس مطالعات رصدی و حتی مشابه سازی های رایانه ای در مقیاس گسترده ، چیزی که ما موفق به کشف آن شدیم غیر عادی می باشد. اختر شناسان می گوید این ناحیه حتی خالی از ماده تاریک می باشد که بطور مستقیم با چشم قابل روئیت نیست و معمولا فقط با اندازه گیری نیروهای گرانشی قابل رد گیری می باشد.

 این حفره خالی در صورت فلکی نهر (Eridanus)  و جنوب غربی جبار قرار دارد.


پارس اسکای

ارسال شده توسط : بهزاد طهماسب زاده