منو

در چهارمین گردهمایی نجوم آماتوری خراسان جایزه مرحوم دکتر عدالتی به منجمان برگزیده اعطا شد

در چهارمین گردهمایی نجوم آماتوری خراسان
جایزه مرحوم دکتر عدالتی به منجمان برگزیده اعطا شد

 

چهارمین گردهمایی نجوم آماتوری خراسان بزرگ با اعطای جایزه مرحوم دکتر عدالتی به منجمان برگزیده استان های خراسان در مشهد برگزار شد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان، در این گردهمایی که در سالن اجتماعات خواجه نصیرالدین توسی دبیرستان فاتح در مشهد برگزار شد، محمد مهدی مطیعی مدیر انجمن نجوم آماتوری آسمان توس گفت: تصمیم بر این است تا برای زنده نگاه داشتن یاد مرحوم دکتر عدالتی استاد فقید نجوم دانشگاه فردوسی مشهد و آموختن از سجایای اخلاقی این بزرگ مرد، هر ساله این جایزه به بهترین منجمان استان‌های خراسان تقدیم شود.

وی با استقبال از این که این جایزه روزی به صورت کشوری اعطا شود، اظهار داشت: به امید روزی هستیم که این جایزه به صورت بین‌المللی درآید و ببینیم در کشورهایی که امکاناتی نیست هم می شود کارهای خوبی انجام داد و الگوی خوبی برای نسل‌های آینده بود.

همچنین در ادامه از محیا محسنی، سمانه سادات طاهری و فاطمه قاسمی (در بخش ساخت ابزار نجومی)، سمیه اصغرپور و مریم حدادی (در بخش بهترین رصدگر) و در بخش فعال ترین منجم آماتور از مهدی هاشمی زهی تقدیر شد.

همچنین جایزه ویژه نیز به روح الله جهنده - از ‌10 نفر برتر المپیاد نجوم - تعلق گرفت.

در ادامه این گردهمایی به موضوعاتی چون شرحی بر کتاب "التفهیم" ابوریحان بیرونی، معرفی فعالیت های نجومی شهرستان تربت جام، معرفی فعالیت های نجومی شهرستان تربت حیدریه، معرفی فعالیت های باشگاه نجوم کودکان، نگاهی به گاهشماری ایران، معرفی پروژه های نجوم آماتوری، نامگذاری سیارات منظومه شمسی، معرفی پروژه استارداست ناسا و شرح ساخت تلسکوپ ‌8 اینچ بازتابی و ریخت شناسی سیارات پرداخته شد.

گفتنی است شرکت کنندگان این گردهمایی در پایان مراسم به بازدید برج نجومی رادکان عزیمت کردند.

منبع : /news.parseek.com

ارسال شده توسط بهزاد طهماسب زاده