منو

دو روز نجوم در سال!

پس از برگزاری موفق هفت سال مراسم روز جهانی نجوم در ایران، در یکی از روزهای فروردین یا اردیبهشت، در جمعه 23 شهریور 1386 نخستین برنامه روز نجوم تابستانه به صورت آزمایشی در برخی مراکز نجوم کشور و همگام با انجمن‌ها و مراکز نجوم در جهان برگزار می‌شود.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روز نجوم، زمانی برای ترویج اخترشناسی و آشنا کردن عموم با زیبایی‌های آسمن شب و کاوش کیهان است.

در این روز اخترشناسان آماتور، پژوهشگران و ترویج‌دهندگان علم دست به دست می‌دهند تا سبب علاقه و آشنایی عموم بیشتری نسبت به این علم شوند.

به کوشش شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران طی چند سال اخیر این برنامه به سراسر ایران گسترده شده و با همکاری گروه‌های نجوم در شهرهای مختلف برگزار می‌شود.

اتحادیه نجوم که ارگان بین‌المللی، بانی و هماهنگ‌کننده این فعالیت است، در سال 2006 لوح تقدیر بهترین برگزارکننده جهانی روز نجوم را به انجمن نجوم ایران به نمایندگی از جامعه نجوم ایران اهدا کرد.

این اتحادیه در سال جدید میلادی پیشنهاد کرده است که روز دومی در تابستان نیز برای برگزاری روز نجوم اختیار شود تا کشورهایی که امکان برگزاری و شرایط اقلیمی مناسب را در بهار ندارند بتوانند در این برنامه مشارکت کنند.

با توجه به برگزاری گسترده‌ روز نجوم در جمعه 31 فروردین 86 در بیش از 100 نقطه‌ ایران که جنبشی ملی و به یاد ماندنی برای ترویج اخترشناسی در میان ایرانیان بود، برگزاری روز نجوم تابستانه، امسال از سوی انجمن نجوم ایران به صورت آزمایشی و محلی به گروه‌ها و مراکز مختلف نجوم در کشور پیشنهد شده است.

به‌خصوص با توجه به معذوریت برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان در ایام مبارک ماه رمضان مانند روز جهانی نجوم در بهار، این مراسم در کشورهای اسلامی مانند ایران، که تعطیلی پایان هفته را جمعه می‌گیرند، یک روز پیش از روز اعلام شده اتحادیه نجوم برای کشورهایی با تعطیلی پایان هفته شنبه برگزار می‌شود.

این روز، زمانی برای خانواده‌ها و همه اقشار جامعه است تا بتوانند در فراغت روزی تعطیل در برنامه‌ها شرکت کنند. به همین سبب از سوی انجمن نجوم ایران برگزاری آزمایشی و غیرسراسری روز نجوم تابستانه در سال 1386، جمعه 23 شهریور پیشنهاد شده است.

در شامگاه این نخستین جمعه ماه مبارک رمضان هلال زیبای شب سوم ماه در افق غربی درخشش و زیبایی خاصی را به آسمان شامگاهی و به سفره افطار آسمانی روزه‌داران اهل علم و نجوم می‌دهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ برنامه‌های روز نجوم تابستانه و سایر فعالیت‌های شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران می‌توانید به وبگاه شاخه به نشانی www.asiac.ir مراجعه کنید.

به گزارش ایسنا، انجمن نجوم آماتوری ایران نیز که مراسم و برنامه‌های روز جهانی نجوم را همزمان با کشورهای خارجی در روزهای تعطیل آخر هفته آنها، برگزار می‌کند، اعلام کرده است، در این راستا، روز شنبه 15 سپتامبر برابر با 24 شهریور ماه جاری، برنامه ویژه‌ای را پس از افطار در ماه مبارک رمضان از ساعت 19:30 شامل کارگاه ساخت ساعت آفتابی برای نوجوانان و جوانان،کارگاه نقاشی کودکان، رصد ماه و سیارات با تلسکوپ، پخش اسلایدهای نجومی، سخنرانی وپرسش و پاسخ در فضای باز، برگزاری مسابقات نجومی در آن شامگاه با اعطای جوایز، توزیع بروشورها ویژه جهت آشنایی عمومی نجوم، عرضه کتب، پوستر، تجهیزات ونرم افزارهای نجومی و ... را با همکاری فرهنگسرای دانشجو در محل پارک شفق واقع در خیابان 21 یوسف آباد به اجرا در می آورد.

حضور در این مراسم برای عموم علاقمندان آزاد و رایگان است.

انجمن همچنین به تمام منجمان آماتور در تهران و سایر نقاط کشور پیشنهاد کرده تا صورت تمایل خود را برای اجرای برنامه های مستقل در دیگر نقاط با استفاده از امکانات موجود منطقه‌یی مهیا کنند.

منبع خبر : ایسنا

ارسال خبر : محمد میرزایی