منو

تولید برق ارزان از ادرار

دانشمندان انگلیسی در یک پژوهش که در نوع خود اولین بوده، از ادار به عنوان یک سوخت در دسترس و فراوان برای تولید برق نام برده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان دانشگاه غرب انگلیس در پژوهش خود راهی را برای تولید مستقیم الکتریسیته از ادرار با استفاده از سلولهای سوختی میکروبی ارائه کرده‌اند که در مجله Physical Chemistry Chemical Physics جامعه سلطنتی شیمی منتشر شده است.یکی از اهداف این تیم تحقیقاتی بررسی امکان تولید برق توسط ادرار از طریق سلولهای سوختی میکروبی و محاسبه بازدهی انرژی از ادرار در زمان استفاده در این سلولها بود.

سالانه حدود 6.4 تریلیون لیتر ادرار تولید شده و محققان آن را یک جایگزین بالقوه برای منابع تجدیدناپذیر انرژی خوانده‌اند که تاکنون مورد بی‌توجهی واقع شده است.

سه سلول سوختی میکروبی ساخته شده از آکریلیک با آند 25 میلی‌لیتری و حفره‌های کاتد در آزمایش‌های این محققان مورد استفاده قرار گرفتند. الکترودهای آند و کاتد با پمپهای کوچک به 11 بطری مخزن متصل شدند. ادرار پردازش نشده هم در حجم‌های بین 25 تا 300 میلی‌لیتر به بطری مخزن چرخشی اضافه شده یا در حجم کمتر بین 0.1 تا 10 میلی‌لیتر به طور مستقیم به ورودی‌های آند تزریق شد.

ادرار به صورت تازه یا یک هفته از زمان نمونه برداری مورد استفاده قرار گرفته که این نمونه از یک داوطلب سالم با یک رژیم غذایی سالم و بدون سابقه بیماری مجرای ادراری یا کلیوی گرفته شد.

پیش از یک تزریق 25 میلی‌لیتری از ادرار، سلول سوختی 0.9 میلی‌آمپر در هر متر مربع تولید می‌کرد که یک ساعت از زمان تزریق به میزان 2.9 میلی‌آمپر در متر مربع افزایش داشت.

این میزان ادرار برای تولید مداوم انرژی برای سه‌ روز کافی بود که پس از آن عملکرد پایین آمده و به نقطه پیش از زمان تزریق باز می‌گردد.

دانشمندان نشان دادند که اضافه کردن 25 میلی‌لیتر ادرار تازه در یک سلول سوختی میکروبی 25 میلی‌لیتری برای سه روز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تعداد 10 سلول سوختی این میزان نمونه طی هشت ساعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته این محققان، با نرخ تولید سالانه تریلیون‌ها لیتر ادرار این فناوری می‌تواند به تغییر شیوه استفاده از انرژی در جهان کمک کند.

منبع: ناسا