منو

آب و هوا (3)

آب و هوای کویرهای آمریکای شمالی


img/daneshnameh_up/2/25/abamricas.jpg
سال کویر

این نقشه میانگین گرما و باران
را در کویر سونورون
در آمریکا نشان می دهد.کویرهای آمریکایی شمالی ، کویرهای آمریکای شمالی در تابستان گرم هستند ، اما در طول زمستان سرد هستند . در مناطق جنوبی دمای تابستان می تواند تا 35 درجه سانتیگراد(95 درجه فارنهایت) افزایش پیدا کند ، اما در مناطق جنوبی تر در طول زمستان گاهی برف می بارد . در بیشتر اوقات سال ، مقدار کمی باران می بارد ، اما در اواخر تابستان ، طوفانهای ناگهانی و سیلابهای غافلگیر کننده رخ می دهد.

آب و هوای کوههای راکی


img/daneshnameh_up/4/40/abraky.jpg
سال کوه

این نمودار میانگین
دمای درههای بلند در کوههای راکی
را نشان می دهد.در ناحیه راکی آب و هوا به شدت تغییر می کندو این ارتفاع بستگی دارد ، همچنین موقعیت جغرافیایی و زمان روز در آن موثر است . دره های کم ارتفاع ، گرم و معتدل می باشند ، در حالیکه قله
کوهها خنک است . در دامنه غربی این کوهها ، باران بیشتری می بارد . میانگین بارش سالانه در طول مرز بین آمریکا و کانادا 3/2 متر (7پا و 6 اینچ) می باشد.


آب و هوای قطب شمال و سنگلاخهای کانادا


img/daneshnameh_up/2/26/abcanada.jpg
سال توندرا و قطب

این نمودار متوسط دمای توندرای کانادا
را نمایش می دهد. در زمستان دما
معمولاَ زیر 20-درجه سانتیگراد
(4- درجه فارنهایت)
می باشد.
در طول
تابستان کوتاه شمالی ، نواحی سنگلاخی کانادا خیلی سریع در 24 ساعت روشنی روز گرم می شود . در این عرضهای جغرافیایی ، هوای سرد تقریباَ هیچ رطوبتی را دارا نمی باشد . بدلیل اینکه هوا بسیار خشک می باشد ، سرزمینهای سنگلاخی قطب بعضی مواقع به صحراهای سرد توصیف می شوند.

آب و هوای صخره های مرجانی


img/daneshnameh_up/8/89/abmarjan.jpg
دوره یکساله زندگی صخره های مرجانی

این نمودار نشان دهنده دمای متوسط
ساحل شرقی استرالیا است .مرجانهاییکه صخره های مرجانی را تشکیل می دهند تنها در شرایط خاصی پرورش می یابند . آنها در آب گرم ، شور وتمیز زندگی می کنند . رشته صخره های عظیم آبی در طول سال با درجه حرارتی بیش از 21 درجه
سانتیگراد (70 درجه فارنهایت) گرم باقی می مانند . مرجانها همچنین تنها در آبهای کم عمقی که نور خورشید بتواند به آنها برسد زندگی می کنند.

آب و هوای سواحل سنگی اسکاتلند


img/daneshnameh_up/a/a3/abeskatland.jpg
دمای آب دریا و ساحل در طول سال
این نمودار نشانگر دمای متوسط آب و
خشکی دور از ساحل غربی اسکاتلند است.دمای آب دریا بیش از 35 درجه
سانتیگراد (95 درجه فارنهایت) در نواحی استوایی تا حدود 1- درجه سانتیگراد (30 درجه فارنهایت) در آبهای قطبی متفاوت است . در اقیانوس اطلس شمالی ، درجه حرارت آب بوسیله جریان اطلس شمالی که آبهای گرم را از مناطق استوایی به سمت شمال حمل می کند ، همیشه بالا می ماند.

آب و هوا (1)
آب و هوا (2)
منبع: رشد