منو

استیون هاوکینگ به جشن تولدش نرسید

پروفسور هاوکینگ بیشتر عمرش را روی ویلچر به سر برده است

استیون هاوکینگ، فیزیکدان برجسته بریتانیایی، به دلیل بیماری نتوانسته است در مراسمی که به مناسبت ۷۰ سالگی‌اش برگزار شده بود، شرکت کند.

این مراسم در دانشگاه کمبریج برگزار شد.


پروفسور سر لزک بوریسیوچ، معاون دانشگاه کمبریج، گفت که آقای هاوکینگ روز جمعه گذشته از بیمارستان مرخص شده است و حالش (برای شرکت در این مراسم) مساعد نبود.

او اضافه کرد که آقای هاوکینگ این مراسم را با وب‌کم دنبال می‌کند. ضمن آن که سخنرانی او هم به صورت ضبط شده، در مراسم پخش شد. اعلام این موضوع، واکنش گرم حاضران در جلسه را به دنبال داشت و همگی شروع به دست زدن کردند.

آقای هاوکینگ از ۲۱ سالگی به یک بیماری موتور نورون‌های حرکتی مبتلا است. این بیماری باعث تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم دستگاه عصبی مرکزی افراد می‌شود.

استیون هاوکینگ همچنین نتوانسته است در کنفرانس سه‌روزه‌ای که به افتخارش برگزار شده بود، شرکت کند. سالنی که این کنفرانس در آن برگزار می‌شد، مملو از دانشمندان برجسته و شخصیت‌های معروف بود.

در ابتدای مراسم بزرگداشت سالگرد تولد آقای هاوکینگ، این امیدواری وجود داشت که حال عمومی پروفسور هاوکینگ به حدی خوب شود که بتواند در نشست روز یکشنبه شرکت کند. ولی معاون دانشگاه کمبریج در ابتدای این مراسم گفت که پروفسور هاوکینگ نمی‌تواند در مراسم حاضر شود.

استیون هاوکینگ بیشتر عمر خود را روی ویلچر گذرانده است و تنها از طریق کامپیوتر توانسته است با دیگران ارتباط برقرار کند. با این حال، ایده او در ارائه نظریه‌هایی در زمینه منشاء کهکشانها، او را به یکی از معروف‌ترین دانشمندان زنده دنیا تبدیل کرده است.

منبع: بی بی سی