منو

دریافت موفق پیام صوتی از ماهواره‌ «نوید»

دریافت موفق پیام صوتی از ماهواره‌ «نوید» رییس دانشگاه علم و صنعت با اعلام ارسال و دریافت موفق پیام «یا مهدی (عج)» از ماهواره «نوید علم و صنعت» از همکاری 69 شرکت و مرکز صنعتی داخل کشور در طراحی و ساخت این ماهواره بومی خبر داد.

دکتر جبل عاملی در گفت‌وگو با خبرنگار فن‌آوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان این‌که ماموریت تحقیقاتی طراحی و ساخت ماهواره نوید علم و صنعت در سال 85 به دانشگاه علم و صنعت ایران واگذار شد، گفت:‌ کار طراحی آزمایشگاهی، مهندسی و طراحی فضایی در سه مرحله در دانشگاه علم و صنعت به دست متخصصان فضایی مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه انجام شد.

وی با بیان این‌که ماهواره نوید علم و صنعت در ابتدای سال جاری آماده پرتاب به فضا شد، تصریح کرد: ‌با تلاش دانشمندان فضایی علم و صنعت بامداد جمعه، 14 بهمن ماه ماهواره نوید علم و صنعت با موفقیت به فضا پرتاب شد.

جبل عاملی در تشریح ماموریت این ماهواره گفت: اولین و مهمترین ماموریت ماهواره نوید و علم و صنعت، قرار گرفتن در مدار زمین بود. دریافت و ارسال پیام «یا مهدی (عج)» ماموریت دوم این ماهواره و ارسال تصاویر که در حال انجام است، ماموریت سوم این ماهواره محسوب می‌شود.

رییس دانشگاه علم و صنعت با بیان این‌که ماهواره نوید علم و صنعت 50 کیلوگرم وزن داشته و در مدار بیضوی 250 تا 370 کیلومتری قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: سفارش‌دهنده ماهواره نوید علم و صنعت که توسط مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران طراحی و ساخته شده، سازمان فضایی ایران است.

جبل عاملی خاطرنشان کرد‌:‌ تمام مراحل و ساخت ماهواره نوید علم و صنعت در دانشگاه انجام شده و برای ساخت زیرسیستم‌ها و قطعات از همکاری 69 شرکت و مرکز صنعتی داخلی استفاده شده است.


منبع: ایسنا