منو

شب‌های المپیک از چشم‌انداز فضا

  هیچ یک از میلیاردها انسانی که انتظار می‌رود به تماشای مسابقات المپیک 2012 لندن بنشینند، نمی‌توانند تصویر واضحی از لندن را از منظر آسمان داشته باشند، اما ماهواره Suomi NPP از موقعیت خود برای ثبت تصاویر زیبایی از شهرهای المپیکی استفاده کرده است.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این تصاویر با استفاده از دوربین مادون قرمز VIIRS گرفته شده‌اند که از دیگر سیستم‌های تصویربرداری در برابر نور تابیده شده از سطح مانند بازتاب نور ماه یا تصاویر متشر شده از زیرساخت‌های زمینی به آسمان حساس‌تر است.

در حالیکه بیشتر مسابقات در المپیک 2012 در نواحی بزرگتر لندن برگزار می‌شوند، چندین شهر اطراف نیز به میزبانی از مسابقات خواهند پرداخت. برای مثال مسابقات قایقرانی در مرکز آب سفید دره لی، قایق‌رانی بادبانی در ویماوث و پورتلند، قایق‌رانی و پاروزنی در اتون دورنی و مسابقات دوچرخه‌سواری و دوچرخه‌سواری در کوهستان در هادلی فارم برگزار خواهند شد.

بیشتر دوربین‌های ماهواره‌یی به نور روز برای بازتاب سطح زمین و در آشکارساز خود نیاز دارند تا بتوانند مانند یک دوربین عادی به ثبت تصویر بپردازند یا بر شناسایی حرارتی اشکال مانند ابرهای سرد بالایی متکی هستند اما VIIRS از یک نوار روز- شب برخوردار بوده که به آن اجازه می‌دهد تا نورهای بسیار کم‌رنگ را نیز ببیند. این دوربین می‌توان نور 100 هزار بار کم‌نورتر از حسگرهای نور مرئی را احساس کند.

از قابلیت این دوربین در ابتدا برای ثبت اطلاعات دقیق در مورد ساختار ابرها، برف و یخ در ساعات شب استفاده می‌شود.

تا پیش از سال 1973، تصاویر نورهای شبانگاهی آمریکا به طور محرمانه توسط ارتش نگهداری می‌شد، اما از آن زمان سازمان ملی اقیانوسی به پردازش تصویر برای بررسی تغییرات جمعیت و شهرنشینی در سیاره زمین و همچنین کمک به تعیین محل قطعی برق در آمریکا پرداخته است.

تصویر بزرگتر نشانگر نورها در دریای ایرلند، کانال انگلیس و دریای شمال بوده که ترکیبی از قایقهای ماهیگیری و آتش سکوهای نفتی و گازی نزدیک به ساحل هستند.

 

ایسنا