منو

سفر در زمان ممکن است

فیزیکدان مشهور بریتانیایی برایان کاکس در جشنواره علم بریتانیا گفت: سفر در زمان ممکن است چندان هم یک نظریه علمی تخیلی نباشد و ساخت یک ماشین زمان امکان پذیر است.

به گزارش مهر، برایان کاکس فیزیکدان ذرات که در حال حاضر روی آزمایش اطلس برخورد دهنده بزرگ هادرون در سرن کار می کند با اشاره به این که سفر به زمان فقط در رابطه با آینده عملی می شود توضیح داد که وقتی که این سفر صورت بگیرد بازگشت از آینده غیر ممکن است. پرفسور کاکس قرار است هفته آینده به مناسبت پنجاهمین سالگرد پخش برنامه علمی تخیلی ” Doctor Who” در لندن سخنرانی درباره نظریه سفر در زمان داشته باشد. وی در سخنرانی که در جریان جشنواره علم بریتانیا در بیرمنگهام داشت اظهار داشت تاکنون سفر در زمان در مقیاس بسیار کوچک انجام شده است.

وی افزود که اگر این فناوری برای شتاب بخشیدن به اجسام بزرگ نیز توسعه می یافت، سفر انسان به آینده امکان پذیر بود، اما درحال حاضر این فناوری وجود ندارد و هرگز نیز برای سفر به گذشته وجود نخواهد داشت. شاید بتوان به آینده سفر کرد و در آینده در آزادی کامل حرکت داشت. اگر سریع بروید، ساعت شما نسبت به افرادی که ساکن هستند کند می شود. درحالی که به سرعت نور نزدیک می شوید ساعت شما به قدری آرام می شود که می توانید به 10 هزار سال در آینده بروید.

این نظریه براساس نظریه ” نسبیت خاص” انیشتین است که اظهار می دارد برای سفر به جلو در زمان، یک شی باید به سرعتی نزدیک به سرعت نور برسد. درحالی که این شی ء به چنین سرعتی نزدیک می شود، زمان تنها برای این شی خاص کند می شود.برای مثال، افرادی که برفراز اقیانوس اطلس سفر می کنند گذر زمان را کندتر از افرادی که روی زمین هستند حس می کنند. کاکس ادامه داد: در نظریه نسبیت عام ، می توان این کار را به طور کلی انجام داد. انجام چنین کاری به ساخت کرمچاله* بستگی دارد، کرمچاله ها میانبرهایی بین فضا و زمان هستند اما اکثر فیزیکدانها نسبت به کارکرد آن تردید دارند.

*کرمچاله (Wormhole) در فیزیک یک پل میانبر فرضی در فضا و زمان است. کرمچاله‌ها ساختارهای فضازمانی پل مانندی هستند که دو گستره جدا از یک فضا-زمان یا دو فضا-زمان جدا از هم را به یکدیگر پیوند می ‌دهند. کرمچاله‌ها مسافت و زمان برای رسیدن از یک نقطه به نقطه دیگر را کوتاه و آسان می کنند.

bigbangpage.com

1taaaaa
baraye moarefie ketabaye mortabet ba brayan kakes rahnamae mikham
‌پنجشنبه 28 شهریور 1392 - 18:44
immortal
باعرض سلام این نمیتونه از نظریه ی انیشتن الهام شده باشه... شاید آقای کاکس فقط به این مهم اشاره کرده که در آینده تکنولوژیی پدید میاد که میتونه سرعت رو از دید ناظر کند کنه و این همون قوانین آقای نیوتون میشه که پدیده های مثل اون هم درحال حاظر داریم مثل شکست صوت. خلبانانی که صوت شکنها رو امتحان کردن به این نکته اشاره کردن که در زمانی که به ماکس سرعت میرسن و در یک لحظه صوت رو میشکونن زمان براشون کند میشه و این چیز عجیبی نیست چون این سرعت شکنها از سرعت چرخش عادی سریع تر حرکت میکنن و همه چیز نسبت به اونها کند میشه. باید دید آقای کاکس میخوان چه چیزی رو مهرفی کنه....
دوشنبه 8 مهر 1392 - 04:51
saeedhaddadi 0- 0- 0 - شهر: البرز - شهرجدید هشتگرد
اصلاً معنی ندارد . اشخاصی مثل ما که فیزیک را درک کرده اند می دانند که تفاوت گذاشتن بین گذشته ، حال و آینده تنها یک توهم دائمی و لجبازانه است. آلبرت اینشتین
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 13:21
majed s
درسته کسی که با یه سرعتی نسبت به یه چیزی حرکت میکنه میبینه اشیاء دارن باسرعت از کنارش رد میشن ولی اینکه نمیشه سفر در زمان اگر بخوای سفر در زمان کنی باید سرعتت به نور نزدیک بشه تازه اون موقع جرم تمام ذرات جسمت زیاد میشن و این موجب میشه که عملکرد بیولوژیه کند تر داشته باشی و به تبع اون کند تر فکر میکنی و حرکت می کنی و همین امر موجب میشه که با گذر زمان طولانی نسبت به محیط تازه بتونید یه حرکت ساده ی دست یا .. رو انجام بدید و مسلما در همچین حالتی با گذر سال های بسیار شاید تازه چند ثانیه از عمر شما گذشته باشه .
شنبه 13 مهر 1392 - 11:56
amirreza1380
سلام خسته نباشید؛. من دانش آموز پایه هفتم در مدرسه علامه حلی ٦ تهران هستم؛می خواستم ببینم اگه بخوام در دانشگاه متا فیزیک بخوانم باید سراغ چه رشته ای بروم و چه کتابی برای من الان مناسب است و می توانم با خواندن آن چیز های جدیدی یاد بگیرم؟؟؟؟؟؟. با تشکر
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 02:21
شهریار شریف زاده
متافیزیک؟! عزیزم فکر می کنم منظورتون فیزیک باشه نه متافیزیک. ولی در هر حال توضیح مختصری درباره ی هرکدوم می دم. متافیزیک در اصطلاح به حوزه ای از معارف بشری مثل فلسفه، الهیات، پدیده های ماوراءطبیعی، روح و اینها مربوط میشه و در مجموع به اون دسته از موضوعاتی گفته میشه که ورای فیزیک و علوم تجربی قرار دارن. که البته این تقسیم بندی خیلی کلّیه و ممکنه در جاهایی یه مقدار با این متفاوت باشه. ولی فیزیک دانشی هستش که به حوزه ی علوم تجربی و ریاضی ارتباط پیدا می کنه و خودش مشتمل بر زیرمجموعه های بسیاری هستش از جمله: اخترفیزیک، مکانیک سیالات، جامدات، ذرات اتمی، نیروگاه ها و... با توجه به اینکه این سایت سایتی در خصوص فیزیک و مباحث مربوط به اونه، گمان می کنم منظور شما ادامه تحصیل در رشته ی فیزیک باشه نه متافیزیک. در هر حال اگر هم منظورتون همون متافیزیکه، می تونید در رشته ی که از گرایشات علوم انسانی هستش یا الهیات و یا گرایشاتی مثل فراروانشناسی(پاراسایکولوژی) ادامه تحصیل بدید. موفق باشید مهربان
جمعه 24 آبان 1392 - 10:20