منو

خلا کوانتومی به انرژی تاریک “راننده جهان ما” نیرو می دهد!

کیهان شناسان معتقد که سه چهارم کیهان از انرژی تاریک که مسئول شتاب دار شدن انبساط کیهان است، تشکیل شده. حقیقت این است که دانشمندان نمی دانند انرژی تاریک دقیقا چیست؟ قبلا راه حل هایی را ارائه داده اند، یکی از آنها وجود عنصر پنجمی بنام اتر یا انرژی فانتوم ، این عنصر یک عامل جاذبه ای غیرقابل مشاهده است که باعث تسریع گسترش انبساط کیهان می شود.

پنجمین عنصر به طبیعت اشاره دارد، همراه با زمین، آب و هوا یک احتمال دیگر این است که در مجاورت انرژی خلا یا میدان خیالی ، چگالی آنها در طول زمان افزایش یابد که سبب شتاب گیری کیهان شود و با سرعت بیشتری بتواند نیروی اتمی در هم بشکند و باعث پایان کیهان در هر بیست هزار میلیون سال شود، چیزی که به آن تبدیل بزرگ  می گویند.
حالا محققانی از دانشگاه بارسلونا و آتن پیشنهاد می دهند که رفتار انرژی تاریک به عنصر پنجم یعنی’اتر’ و یا انرژی فانتوم ارتباط دارد. این خلا کاذب می تواند انرژی جهان ما را تامین و به حرکت وا دارد. داده های تجربی که زمینه ساز این فرضیه هستند از ماهواره پلانک آژانس فضایی اروپا (ESA) و ماهواره (WMAP) ناسا بدست آمده اند. این مشاهدات در نهایت به حل اصطلاح انرژی تاریک می انجامد و یک فرمول ریاضی مشخص که در فازهای جامد، مایع و گاز متفاوت است ارائه می دهد.
دانشمندان فکر می کنند یک تاثیر متغیر از خلا کاذب کوانتومی اتفاق افتاده است، یک پارامتر که دانشمندان می توانند اندازه گیری کنند. مفهوم خلا کوانتومی هیچ ربطی به مفهوم کلاسیک آن ندارد. خلا کوانتمی پر از نوساناتی است که برای مشاهده و اندازه گیری بسیار با ارزش هستند. این دانشمندان پیشنهاد می کنند که انرژی تاریک نوع دینامیکی از خلا کوانتومی است که باعث می شود انرژی شتاب دار جهان ما زیادتر شود. این خلا کوانتومی می تواند بسیاری از معماها، مانند ثابت کیهانی، احتلاف بین داده های نظری و پیش بینی های نظریه کوانتومی را حل کند. با این حال اصل انرژی تاریک هنوزم هم مبهم و مشکل ساز میباشد، اما توضیح انرژی تاریک با خلا کوانتومی می تواند بسیار ساده تر باشد.

bigbangpage.com

mrfane 12- 0- 0 - شهر: تهران
من چندان به انرژی تاریک و ماده تاریک خوشبین نیستم. باید ببینیم آیا این نظریه تا آخر باقی می ماند؟
جمعه 22 فروردين 1393 - 05:25
متین رهنما
سلام .انرژی تاریک یا انرژی فانتوم کاملا واقعییت دارد.وقتی ما عمر داریم و روزی میمیریم.پس عالم هم عمر دارد و روزی خواهد مرد.جالب اینکه عمر کهکشان ما در حال حاضر همانند یک نوزاد 6 ماهست.
‌سه شنبه 12 خرداد 1394 - 21:12