منو

تأیید وجود عنصر 117 جدول تناوبی

  با تولید اتم‌های عنصر فوق سنگین عنصر 117 توسط محققان آلمانی، این عنصر یک گام دیگر به تأیید رسمی و ورود به جدول تناوبی نزدیک شد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، عنصر 117 نخستین‌بار در سال 2010 توسط محققان روس و آمریکایی در موسسه تحقیقات هسته‌ای دوبنا (Dubna) در روسیه تولید شد و طی سال‌های اخیر محققان بدنبال ‌تولید و تأیید وجود این عنصر هستند.

محققان مرکز تحقیقات بر روی یون‌های سنگین هلم‌هولتس GSI در دارمشتات آلمان موفق به تولید و مشاهده اتم‌های مختلف عنصر 117 شدند.

این عنصر بطور موقت آن‌ان‌سپتیوم (ununseptium) نامیده می‌شود.

عنصر 117 یک اتم با 117 پروتون درون هسته است؛ این عنصر فوق سنگین شامل تمامی عناصر فراتر از عدد اتمی 104 است که بطور طبیعی بر روی زمین وجود نداشته و بصورت مصنوعی در آزمایشگاه تولید می‌شوند.

اورانیوم با 92 پروتون، سنگین‌ترین عنصر در طبیعت محسوب می‌شود، اما محققان با افزودن پروتون به هسته اتمی از طریق واکنش‌های همجوشی هسته‌ای موفق به تولید عناصر سنگین‌تر شده‌اند.

در طی سال‌های اخیر محققان با هدف بررسی میزان محدودیت بزرگی اتم، عناصر سنگین‌تری را تولید کرده‌اند؛ با افزودن پروتون‌ها و نوترون‌های بیشتر به هسته، اتم بی‌ثبات‌تر می‌شود و اغلب عناصر فوق سنگین پیش از فروپاشی تنها چند میکروثانیه یا نانوثانیه دوام دارند.

«جزیره ثبات» (island of stability) محلی است که عناصر فوق سنگین دوباره باثبات می‌شوند و اگر چنین جزیره‌ای وجود داشته باشد، عناصر در این منطقه نظری از جدول تناوبی بیش از چند نانوثانیه دوام پیدا می‌کنند.

موفقیت محققان آلمانی در تولید عنصر 117 گام مهمی در مسیر تولید و تشخیص عناصر واقع در جزیره ثباتِ عناصر فوق سنگین محسوب می‌شود.

فدراسیون جهانی نامگذاری عناصر در شیمی (IUPAC) با بررسی نتایج این مطالعه در خصوص تأیید رسمی عنصر 117 و ورود آن به جدول تناوبی عناصر تصمیم‌گیری خواهد کرد.

نتایج این دستاورد در مجله Physical Review Letters منتشر شده است.

8mhm0 - سن: 13 سال
می شه اسم کسانی رو که این ماده رو تولید کردن تو سایت بذارید.
شنبه 13 ارديبهشت 1393 - 09:43