منو

یک ماده شگفت‌انگیز رقیب جدی گرافن شد

  محققان نوعی ماده خودآرای دو بعدی را کشف کرده‌اند که ویژگیهای مشابه گرافن داشته اما از مزایای ویژه‌ای برخوردار است و ممکن است بتوان در آینده از آن در تولید سلولهای خورشیدی یا ترانزیستورها بهره برد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محققان از مدتها قبل در تلاش برای جمع‌آوری ویژگیهای غیرعادی گرافن هستند که یک ورق دوبعدی از اتمهای کربن است؛ اما این ماده فاقد یک ویژگی مهم موسوم به «باندگپ» است که برای ساخت دستگاههای مانند تراشه‌های رایانه‌ای و سلولهای خورشیدی ضروری است.

اکنون محققان موسسه فناوری ماساچوست با همکاری دانشمندان دانشگاه هاروارد یک ماده دوبعدی با ویژگیهای مشابه گرافن را یافته‌اند که بطور طبیعی از یک باندگپ کاربردی برخوردار است.

ماده جدیدی ترکیبی از میکل و ترکیب ارگانیک HITP بوده که دارای مزیت خودآرایی است.

اجزای تشکیل‌دهنده این ماده بطور طبیعی خود را مونتاژ می‌کنند، رویکردی «پائین به بالا» که می‌تواند به تولید ساده‌تر و تنظیم خواص مورد نظر از طریق تنظیم مقادیر نسبی مواد تشکیل‌دهنده منجر شود.

ترکیب جدید از ساختار کاملا شش ضلعی و لانه‌زنبوری گرافن تقلید می‌کند. لایه‌های چندگانه ماده به طور طبیعی پشته‌های کاملا هم‌تراز را تشکیل داده و دهانه های مراکز همه شامل شش‌ضلعی‌های با اندازه یکسان با قطر دو نانومتر هستند.

نتایج این پژوهش در مجله انجمن شیمی آمریکا منتشر شده است.