منو

چه کسانی جایزه نوبل فیزیک 2014 را از آن خود می‌کنند؟

  هفتم اکتبر (15 مهر)، زمانی‌که آکادمی علوم سلطنتی سوئد برنده جایزه نوبل فیزیک 2014 را اعلام کند، نام یک یا چند فیزیکدان برجسته جهان در کنار نام «آلبرت انیشتین»، «ماری کوری» و «انریکو فرمی» قرار می‌گیرد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تا اعلام برندگان جایزه نوبل 2014 در حوزه‌های مختلف 10 روز باقی مانده است، اما پیش‌بینی‌های مختلفی در خصوص برندگان احتمالی از سوی موسسات و نشریات علمی جهان ارائه شده‌ است.

شرکت رسانه‌ای «تامسون رویترز» از 12 سال پیش اقدام به پیش‌بینی برندگان احتمالی جایزه نوبل در رشته‌های مختلف کرده است؛ از این تعداد 25 پیش‌بینی درست بوده است که 9 نفر در همان سال و 16 نفر در دو سال بعد برنده جایزه نوبل شدند.

محققان این مرکز با استفاده از الگوریتم خاصی، محققان و دانشمندان برجسته جهان را مورد ارزیابی قرار داده و نامزدهای احتمالی در هر رشته را معرفی می‌کنند.

تاسمون رویترز امسال هفت فیزیکدان را بعنوان نامزدهای احتمالی نوبل فیزیک 2014 معرفی کرده است که تحقیقات آنها در حوزه فناوری و نسل آینده ارتباطات متمرکز است:

«چارلز ال. کین» از دانشگاه پنسیلوانیا، «لورانس مولن‌کامپ» از دانشگاه وولتسبورگ، «شوچنگ ژانگ» از دانشگاه هاروارد با انجام تحقیقات مجزا در حوزه آزمایش با نوع خاصی از مواد موسوم به عایق توپولوژیک، کشف حالت جدید ماده موسوم به اسپین کوانتومی

«جیمز اف. اسکات» از دانشگاه کمبریج، «رامامورتی رامش» از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، «یوشیری توکورا» از دانشگاه توکیو با انجام تحقیقات مجزا در حوزه طراحی نوع قدرتمندی از دستگاه ذخیره‌سازی داده موسوم به FeRAM و مطالعه بر روی مواد با ظرفیت بالای ذخیره‌سازی داده

«پیدونگ یانگ» از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با انجام مطالعه در خصوص نانوسیم فتونیک و طراح کوچکترین لیزر جهان موسوم به نانولیزر