منو

پاسپورت‌های ژنتیکی برای نوزادان تازه متولد شده در انقلاب جدید پزشکی

  والدین آمریکایی بزودی قرار است از گزینه تعیین توالی ژنوم نوزاد سالم خود به عنوان بخشی از یک برنامه تحقیقاتی دولتی که می‌تواند منادی انقلابی در پزشکی باشد، برخوردار شوند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، موسسه ملی بهداشت آمریکا سال گذشته یک کمک مالی ترکیبی 25 میلیون دلاری را برای چهار پروژه به منظور بررسی جنبه‌های مختلف تعیین توالی ژن نوزادان دریافت کرد.

اکنون آنها قصد دارند طی چند هفته آینده آزمایشات خود را با چند والدین آغاز کنند.

کارشناسان بر این باورند که تعیین توالی در آینده می‌تواند بخشی از آزمایشات عادی باشد که بر روی هر نوزاد انجام می‌شود.

این کار می‌تواند به پزشکان و والدین اطلاعات بسیار بیشتری در مورد طیف وسیعتری از خطرات بیماریهای بالقوه را نسبت به آزمایش سنتی نمونه‌گیری از پاشنه پا ارائه کند که در آن، نمونه کوچکی از خون نوزاد برای بررسی چندین بیماری ممکن گرفته می‌شود.

این امر حتی ممکن است به پاسپورت‌های ژنتیکی منجر شود که سالها بعد می‌تواند برای کمک به ایجاد درمان شخصی مانند انتخاب موثرترین درمان آسم مورد استفاده قرار بگیرد.

بیمارستان‌هایی که در این طرح شرکت کرده‌اند شامل بیمارستانهای دانشگاه کارولینای شمالی هستند که قرار است در سال 2015 بررسی بر روی تعیین توالی ژنتیکی نوزادان سالم و بیمار را آغاز کنند و همچنین دانشگاه کالیفرنیا در سان‌فرانسیسکو که به توالی نمونه‌های پیشین نمونه پاشنه پا با هدف ارتقای دقت غربالگری نوزادان خواهد پرداخت.

بیمارستان زنان و بریگهام با همکاری بیمارستان کودکان بوستون چندی پیش پروژه BabySeq را شکل دادند. این پروژه که در انتظار تائید نهایی قرار دارد، قرار است در سال 2015 به ارائه تعیین توالی ژنتیکی به برخی والدین نوزادان سالم و بیمار بپردازد.