منو

رهاسازی هدفمند داروی شیمی‌درمانی با نانوحامل مغناطیسی

  محققان نانوحامل مغناطیسی ساختند که می‌تواند داروی شیمی‌درمانی را به سلول‌های سرطانی وارد کند؛ این نانوحامل موجب می‌شود که اثرات جانبی داروهای شیمی‌درمانی کاهش یابد.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، پژوهشگران دانشگاه ویچیتا روی سیستم جدیدی کار می‌کنند که می‌تواند اثرات جانبی داروهای ضدسرطان را کاهش دهد. این گروه تحقیقاتی اقدام به طراحی و ساخت نانوحاملی کردند که می‌تواند داروی شیمی‌درمانی را به درون سلول‌های سرطانی وارد کند؛ با این کار اثرات منفی جانبی این داروها روی بدن کاهش می‌یابد. این نانوحامل روی بیماران مبتلا به سرطان پوست و پستان مورد آزمایش قرار گرفته است.

محققان این پروژه می‌گویند: با استفاده از این نانوحامل، بیماران سرطانی در معرض دز کمتری از داروهای شیمی‌درمانی قرار گرفته و اثرات جانبی کمتری گریبانگیر آن‌ها خواهد شد.

این نانوحامل در حال حاضر هم در محیط آزمایشگاهی و هم در محیط زنده (روی موش‌ها) آزمایش شده‌ است که در هر دو نوع آزمایش نتایج مثبتی به‌ دست آمده است. محققان مراحل پایانی ثبت پتنت مربوط به این روش درمانی را پشت سر می‌گذارند و در حال برنامه‌ریزی برای استفاده از این نانوحامل روی انسان هستند.

این نانوحامل، یک میکرو کره مغناطیسی است که داروهای شیمی‌درمانی مبتنی بر پروتئین را با خود حمل می‌کند. این نانوکامپوزیت از جنس آلبومین و پلیمر زیست‌تخریب‌پذیر است. با تزریق این نانوحامل به بدن، با استفاده از میدان مغناطیسی می‌توان نانوحامل را به محل موردنظر (تومور) برد. در رو‌ش‌های شیمی‌درمانی رایج، باید مقادیر بالایی از دارو را به بدن بیمار تزریق کرد که این دارو در تمام بدن پخش می‌شود و علاوه بر تومور، به سلول‌های سالم نیز آسیب وارد می‌کند. بیمار در این روش‌ها درد بسیاری را تحمل می‌کند. اما در این روش جدید، دز دارو کاهش یافته و دارو تنها وارد سلول سرطانی‌ می‌شود.