آشنایی با شغل دیده بانی هواشناسی


آشنایی با شغل دیده بانی هواشناسی

نوشتهاز سوی didban در چهارشنبه 30 اسفند 1391 - 10:12

دیدبانی هواشناسی بر خلاف تصور بسیاری از افراد جویای کار كه به هواي خودشان جذب اين رشته مي شوند شغل اداری راحت و پشت میز نشینی نبوده یکی از مشاغل تركيبي سخت می باشد اگر چه قانونگذار زوایای پنهان این شغل را ندیده اما دیدبانی هواشناسی زوایاي پنهان و مسئائل بسیاری دارد که تا نباشی ندانی که چیست؟ دیدبانی هواشناسی یعنی تلاش شبانه روزی یک انسان يك دیدبان هواشناس تنها، در یک ایستگاه دور افتاده و تهیه گزارشات هواشناسی(در تمام فصول در شب يا روز در سرما و گرما، مراجعه ساعت به ساعت و گاهي هر نيم ساعت به محل نصب ادوات هواشناسي در داخل پلتفرم كه گاهي 500 متر از ايستگاه فاصله دارد و قرائت ادوات و يادداشت و اندازه گيري رخدادهاي جوي،تعيين مقدار و نوع و ارتفاع ابرها،ديد افقي و بازگشت به ايستگاه و انجام محاسبات و ثبت در دفتر سينوپ و دفتر كمكي و مخابره به موقع(تا 10 دقيقه مانده به راس ساعت GMT ) ساعت به ساعت بدون توقف با هر وسیله ممکن(بی سیم – تلفن شهری- مبایل خودت- رایانه و...) کارکردن همانند ساعت دیجیتال بطوریکه حتي حق نداري بيمار باشي يا خواب بماني اگرهم پيش آيد و يكي از گزارشها جابماند و به اصطلاح ديده بانان عدم گزارش داشته باشي بايد مانند محاكمه دادگاه دليل محكمه پسند و متقني داشته باشي تا بتواني مورد عف قرار گيري آن هم براي بيماري و خواب ماندني كه دست خودت نيست!

تقريبا تمام ايستگاهاي هواشناسي در خارج از شهرها تاسيس شده اند و اين يعني مشكل عمده اياب و ذهاب در ايستگاههاي فاقد خودرو كه معمولا اكثر ايستگاهها فاقد وسيله نقليه بوده، معدود خودروهاي موجود نيز در سرويس ادارات كل مي باشند و ديده بانان عمده وقت خود را صرف رفت و آمد به نزديكترين شهرجهت تهيه و ذخيره آذوقه اضطراري مي كنند چرا كه مواقع كشيك (12 يا 24 ساعت) امكان ترك ايستگاه وجود نخواهد داشت. ديدبانان هواشناسي همانند فضانوردان بايستي به تمام امورايستگاه احاطه علمي فني داشته تا بتوانند نسبت به حل مسائل و مشكلات غيرمترقبه بوجود آمده كوشاباشند بطوريكه در مواقع قطع برق ايستگاه بايستي بتوانند موتو برق روشن نموده نسبت به راه اندازي جريان برق ايستگاه و ارسال گزارش اقدام كنند به همين دليل مجبور هستند درمواقعي كه بودجه ايستگاهها دير تخصيص يابد جهت جلوگيري از قطع برق هزينه برق ايستگاهشان را هم از جيب خود بپردازند تا برق ايستگاه قطع نشود.

ديده بانان در ايستگاههاي هواشناسي مختلف پراكنده اند اغلب آشنايي ها و ارتباط هاي آنان تلفني از راه دور بوده به ندرت همديگر را از نزديك ملاقات مي كنند بطوريكه گاهي دو ديدبان پس از سالها آشنايي تازه با چهره همديگر آشنا مي شوند به همين دليل تاكنون نتوانسته اند همانند ساير مشاغل اتحاديه صنفي يا شورا و نماينده و... داشته مسائل و مشكلات خود را مطرح و پيگيري كنند بنابراين بسياري از مسائل كاريشان ناشناخته و مشكلاتشان لاينحل مانده است.


ايام تعطيلات رسمي مذهبي و ملي،اعياد و سوگواريها اگر كشيك بودي بايد قيد همه چي را بزني تازه اينها كه چيزي نيست خداي نكرده اگه اتفاقي براي خانواده يا يكي از عزيزانت بيافتد و خبر دهند كه بيا آنوقت تا همكار ديده بانت را پيدا نكني و او نيايد حق ترك پست نداري و حالا مي فهمي كه فرق ديده باني هواشناسي و مشاغل ديگر چيست؟دیدبانی تعریف می کرد که نزدیک وقت گزارش سینوپ خبر فوت مادرش را به او داده بودند و او مجبور بود گریه کنان متحیر و سرگردان بین ایستگاه و پلتفرم بدود و در آن لحظات نمی دانست چه کند!

دیدبان هواشناسی جمعه و شنبه نمی شناسد او بر اساس تقویم میلادی کار می کند اولین روز هفته برایش دوشنبه است که بایستی گرافهای ادوات را تعویض و به تمیزکاری آن بپردازد و آخر آن یکشنبه است که باید بولتن آمار تهیه و مخابره کند اما دریافتی ناچیزش بر اساس تقویم شمسی به ریال محاسبه و پرداخت می شود.

دیدبان هواشناسی به مرور زمان قالب شغلش را به خود می گیرد سراسر وجودش پر از عجله،تشویش، اضطراب و نگرانیست لحظه به لحظه به ساعت مچی دستش خیره می شود شبهای مواقع استراحت هم که بخوابدکابوس جاماندن گزارشات هوا را می بیند با هر زنگ تلفنی فورا از جا می پرد.در میان جمع هم که باشد شخصیتی منزوی و افسرده به نظر می رسد حضار اگر او را بشناسند جهت افزایش نشاط و شادی جمع فورا از آب و هوا خواهند پرسید آن هم از تمام جوانب گویا که دیدبان خود یک پیش بین و پیش گو و ابر رایانه سازمان هواشناسی است.

ديدبان هواشناسي اگر بخواهد مرخصي اضطراري برود بايد خودش با دهها تمنا و خواهش از يكي از دوستان همكارش در محل یا شهرستانهای دیگر بخواهد كه منت بگذارد و بيايد تامين شيفت تا او بتواند به حق اوليه اش برسد و به همين دليل اغلب ديدبانان مرخصي بلااستفاده بالايي دارند كه با تصويب قوانين اخير و عدم احتساب مرخصي بيش از 15 روز بار ديگر حقوق اوليه آنان ضربه خورد.

ديدبان هواشناسي مجاهد خاموشی است که جز خدا کسی را نداشته تنهای تنها در دل دشت و بالای کوه و هرجایی که مشغول خدمت هست جز او به غیر نمی اندیشد در نمازخانه کوچک ایستگاهش سجاده مهر و صفا گشوده با دلی به وسعت آسمان به سخاوت باران در فراق معبودش با چشمانی به زلالی شبنم بهاران می گرید.در ماه مبارك رمضان در ايام و ليالي مقدس قدر و شب هاي احياء كه به جهت انجام اعمال و مناجات و نيايش، براي كاركنان ديگر مشاغل تخفيف هايي از قبيل كاهش ساعات كار و... داده مي شود طبق روال سابق به فعاليت ديدباني هواشناسي مي پرداز اما هيچ تفاوتي در دريافتي و ساير حقوقش ديده نمي شود.

ديدبان هواشناسی او مسئول، کارپرداز، روابط عمومی، مستخدم، آبدارچی، نگهبان، نظافتچی، راننده، بایگان، سرایدار، منشی و... همه کاره هیچ کاره اداره یا ایستگاه هواشناسی محل خدمت بوده و هنوز در بلاتکلیفی اداره یا ایستگاه بودن محل خدمتش سرگردان است او اگر در جهت حل مشکلاتش قلم فرسایی نموده نامه بنویسدشاید اندکی از آن حل شود اما معمولا نمی نویسد چرا که می داند نامه های زلالش چون آب روان از پایین به بالا نخواهد رفت! بلکه انواع دستورالعمل و تکالیف پرفشاریست که از بالا به پایین بسویش جاریست! خلاصه اينكه با اين وضع شغل ديدباني هواشناسي اگر چه در رسته فني مهندسي قرار گرفته اما متاسفانه ديدبان هواشناس ارزشي معادل ادوات ايستگاه هواشناسي محل خدمتش و حتي پايين تر دارد.
 
سپـاس : 3

ارسـال : 18


نام نویسی: 91/12/28

ذکر نشده

Re: آشنایی با شغل دیده بانی هواشناسی

نوشتهاز سوی mansourra در يكشنبه 25 فروردين 1392 - 17:35

شما سخت در اشتباه هستید
 
سپـاس : 0

ارسـال : 2


نام نویسی: 91/12/26

ذکر نشده


بازگشت به هواشناسی ، فیزیک جو و ژئوفیزیک

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 2 مهمان