پرسشهایی درباره ی بالن ها

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
sunrise

سپاس: 115

پرسشهایی درباره ی بالن ها

پست توسط sunrise »

سلام بر دوستان

بالنها دو گونه اند:
محفظه ی یک نوع با گازی با چگالی کمتر از هوا مثل گاز هلیوم، پر میشوند و صعود میکنند؛
نوع دیگر با هوا پر میشود و بوسیله ی مشعلی این هوا را گرم میکنند تا چگالیش کمتر از هوای اطراف شود و بالا رود.

این دو نوع بالون چه تفاوتهایی در عملکرد نسبت به هم دارند؟
مثلا تفاوت نرخ صعود(سرعت اوج گرفتن) دو بالن در دو ارتفاع کم و ارتفاع زیاد را چگونه ارزیابی میکنید؟
هر نوع مناسب چه کاری اند؟

نمایه کاربر
sunrise

Re: پرسشهایی درباره ی بالن ها

پست توسط sunrise »

کسی میداند که از لحاظ فیزیکی چرا نباید هیچگاه بالنهایی که با گازی غیر از هوا پر میشوند را تا نهایت ظرفیتشان پر از گاز کنند؟

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

سلام.
در مورد سوال اول، بستگی به تفاوت چگالی هوا داره، هر چه بیشتر باشه بالن هوای گرم سریع تر می شه، اما در کل به نظر می رسه بالن های گازی سریع تر باشند، لااقل با یک حساب سرانگشتی می شه این طور برداشت کرد، تفاوت چگالی هلیم رو با هوا در نظر بگیرید، به طرز وحشتناکی بالاست. جرم مولی هلیم 4 و هوا 29 (میانگین) است.
در صورتی که هوای گرم فکر نمی کنم چگالی زیر 70 درصد چگالی هوای سرد داشته باشه.
سوال دوم، در ارتفاعات بالن های گازی به دلیل افت فشار از درون به بیرون فشار وارد می کنند و بیشتر باد می شوند. این کار رو می کنن تا بالن در ارتفاعات نترکه.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
sunrise

پست توسط sunrise »

درود smile072
چگالی هلیوم حدود شش برابر از هوا کمتره پس بالنهای هلیومی بسیار سریعتر صعود میکنند.

==================================
این دو بالن دیگرچه تفاوتها و نقاط ضعف و قوتی نسبت به هم دارند؟

اگر بتوانند محفظه ی بالن های هلیومی را محکمتر بسازند تا نترکند و با فرض ثابت بودن حجم بالون در هر دو نوع بالن هلیومی مذکور(یکی با محفظه بالن مقاومتر در برابر ترکیدن و دیگری عادی) آیا این بالنها میتوانند به ارتفاع بیشتری برسند؟ چرا و چگونه؟
آخرین ویرایش توسط sunrise جمعه ۱۳۹۳/۱۲/۲۹ - ۱۴:۵۰, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

اگر محفظه بالن رو محکم تر بسازند، در ارتفاعات به ازای جرم معینی از هلیم در حجم بالن، فشار هلیم ثابت می مونه اما فشار هوای اطراف کمتر می شه، بنابر این حالت هوای گرم اما این بار برعکس پیش میاد و بالن ارتفاع کمتری می گیره.

تفاوت هاش گرون بودن بالن های هلیومی، سختی نگهداری اون، امنیت پایین تر در صورت سوراخ شدن، سریع تر بودن هلیومی،عدم کنترل روی مقدار ارتفاع گرفته شده، و ..
بالن هلیم بیشتر شبیه حبابیه که از زیر دریا بالا میاد.

نمایه کاربر
sunrise

پست توسط sunrise »

درود
اینطورهم میشه گفت که اگر هم بالن رو مقاومتر در برابر ترکیدن کنند مزیتش فقط اینه که میتوان در آن هلیوم بیشتری انداخت؛
یعنی با فرض یکسان بودن حجم بالن در هر دو نوع بالن هلیومی(یکی با محفظه بالن مقاومتر در برابر ترکیدن و دیگری همین بالنهای فعلی)
مقدار هلیوم در این حجم مقدار کافی ای است و میتواند در ارتفاع زیاد کل این حجم رو پر کند و اگر کمتر باشد نمیتواند کل این حجم رو پر کند و نیازی هم نیست بیشتر باشد به این دلیل که:
بالن هلیومی تا ارتفاعی بالا میرود که چگالی هلیوم اجازه دهد،
و این چگالی با افزایش ارتفاع مدام کمتر میشود، یعنی با کاهش فشار هوا، بالن بیشتر به اصطلاح باد میشود و در نتیجه چگالی هلیوم هم مدام کمتر و کمتر میشود و در نتیجه با این روند کمتر شدن چگالی، بالن هم همچنان تا وقتی چگالی اش از هوای اطراف کمتر است به بالا رفتن ادامه میدهد؛
اما اگر ما بالن را بیشتر از حد مناسب فعلی پر کنیم، بالن زود تر کاملا باد میشود(به حداکثر حجم میرسه) و در این موقع چگالی بیشتری هم خواهد داشت که در نتیجه "در ارتفاع پایینتری"هم قرار میگیرد.

----------------
درسته و یکی از تفاوتهای واقعا محسوس اینه که این بالنها بدون توقف تا حداکثر ارتفاع خودشون، صعود میکنند در حالیکه در بالنهای هوای گرم ارتفاع همواره قابل تنظیمه.

تفاوتهای دیگر به نظر من:

بالن هلیومی(گازی) برای صعود به ارتفاعات خیلی به صرفه تره و انرژی کمتری مصرف میکنه
این بالنها میتوانند تا ارتفاع بالاتری صعود کنند
حجم بالن هلیومی با افزایش ارتفاع همواره در حال افزایش است

==================================
خودمم نمیدونم به نظر شما در این ارتفاع بالایی که بالن ها قرار دارند سرعت گردششون به دور زمین برابر با سرعت سطح زمینه یا نه؟ اگر نیست پس حرکتشان به کدام سمت است؟
ممکنه سرعتشون حتی بیشتر از سطح زمین باشه؟چطور؟

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

تقریبا مطالبتون درسته.
در مورد آخر، معمولا در ارتفاعات سیاره، سرعت گردش به عوامل بیرونی وابسته تره تا سرعت گردش سیاره، این عوامل می تونه سرعت بادهای خورشیدی، جهت بادها، سرعت بادهای معمولی سر راه بالا رفتن بالن، و عوامل دیگه ای باشه، فکر می کنم اگر بالن در بعد از ظهر زمین قرار داشته باشه سرعتش می تونه بیشتر از زمین هم بشه. ولی در صورت بودن در صبح زمین، سرعتش می تونه کمتر یا حتی در خلاف جهت هم بشه.
باید دید سرعت بادها در ارتفاعات چطوریه.
همین حالا هم وقتی باد در جهت شرق یا غرب میاد و یک کیسه فریزر رو با خودش می بره، در حقیقت داره اون رو کمتر یا بیشتر از سرعت گردش زمین می بره، اگر این طور نبود کیسه فریزر سر جای خودش باقی می موند!

نمایه کاربر
sunrise

پست توسط sunrise »

بله و شاید عوامل بیرونی بیشتر بر سرعت بالن تاثیر داشته باشند

اما اگر اثر بادها و... رو در نظر نگیریم و بخواهیم تنها تاثیر گردش زمین رو بر بالن ارزیابی کنیم:
موقعی که بالنی در ارتفاع مثلا یک متری زمین معلقه همراه با زمین در طی 24 ساعت یک دور، به دور زمین میچرخه
اما وقتی در ارتفاع بالاقرار دارد اگر که سرعتش برابر با سطح زمین باشه، نمیتونه طی 24 ساعت یک دور دور زمین بچرخه چون داره میسری دایره ای شکل با شعاع بزرگتری نسبت به موقعی که بر سطح زمین بود را طی میکند که در این صورت میتوان گفت که نسبت به سطح زمین ثابت نیست.

حال به نظر شما دوستان این بالن وقتی به ارتفاعات زیادی میرسد(اگر اثر باد رو حذف کنیم) سرعتش از سطح زمین بیشتره یا
کمتر یا برابر است؟

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

طبعا سرعت خطی اگر برابر باشه سرعت نسبی اون از گردش زمین کمتر می شه.

نمایه کاربر
sunrise

پست توسط sunrise »

خب سوال هم همینجاس که سرعت بالن چقدره؟
اگه از بادهایی که در اثر عواملی -جزگردش زمین- ایجاد میشوند صرف نظر کنیم سول اینجاس که:
گردش جو به دور زمین در ارتفاعات زیاد برابر با سرعت چرخش سطح زمین است یا خیر؟

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

خب نشد دیگه عزیز من، هوا رو یا در نظر می گیرید یا نمی گیرید، اگر در نظر نگیرید، سرعت بالن می شه سرعت خطی اون روی زمین، اگر هوا رو در نظر می گیرید و سرعت خود جو رو می خواهید بدونید، این رو باید در نظر بگیرید که هوا سیاله و قوانین سیالات بر اون اعمال می شه که از اون جمله هست اصطکاک!
بنا بر همین سرعت قاعدتا با سرعت خطی اون روی زمین برابر نمی شه. و اگر بادها رو در نظر نگیریم، و دما رو هم روی اون بی اثر بدونیم، یا مثلا همه جای هوا رو هم دما و هم فشار در نظر بگیریم و ترکیب اتمی اون رو هم یکنواخت فرض کنیم، سرعت خطی اون به دلیل اصطکاک بین مولکولی کمتر از سرعتش روی سطح می شه.
متغیرها در سیالات خیلی زیادند و به همین راحتی نمی شه براش حکم صادر کرد.

نمایه کاربر
sunrise

پست توسط sunrise »

You-See نوشته شده:خب نشد دیگه عزیز من، هوا رو یا در نظر می گیرید یا نمی گیرید، اگر در نظر نگیرید، سرعت بالن می شه سرعت خطی اون روی زمین، اگر هوا رو در نظر می گیرید و سرعت خود جو رو می خواهید بدونید، این رو باید در نظر بگیرید که هوا سیاله و قوانین سیالات بر اون اعمال می شه که از اون جمله هست اصطکاک!
بنا بر همین سرعت قاعدتا با سرعت خطی اون روی زمین برابر نمی شه. و اگر بادها رو در نظر نگیریم، و دما رو هم روی اون بی اثر بدونیم، یا مثلا همه جای هوا رو هم دما و هم فشار در نظر بگیریم و ترکیب اتمی اون رو هم یکنواخت فرض کنیم، سرعت خطی اون به دلیل اصطکاک بین مولکولی کمتر از سرعتش روی سطح می شه.
متغیرها در سیالات خیلی زیادند و به همین راحتی نمی شه براش حکم صادر کرد.

خب ببین دیگه عزیز من،دارم میگم گردش زمین عاملی افزاینده در سرعت نسبی بالن نسبت به زمین هست یا کاهنده یا بی تاثیر؟؟؟ ...همین!!!
حالا دلیل اینکه سوالش رو تو یا من نتونیم جواب بدیم که دلیل نمیشه که سوال اشتباهه یا عصبانی شد!!!!
من نگفتم که جو و اصطکاک هوا و ترکیب اتمی و... رو در نظر نگیریم!!! در اینجا بادهای پرسرعت حاصل از اختلاف دما، که حاصل از وجود خورشیده باعث ایجاد جریانهای پر سرعتی از باد در اتمسفر میشه که این همون عامل هست که دارم میگم باید "حذف بشه".

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

حالا کی عصبانی شد؟؟؟
;-)
به نظر من اگر همه چیز ایده آل باشه سرعت بالن تغییری نمی کنه و از اونجا که مدارش بزرگتر شده از دید ناظر زمینی از گردش زمین عقب می افته.
یعنی ناظر زمینی این طور می بینه که بالن رو به غرب داره می ره.

mn1351

پست توسط mn1351 »

سلام خدمت دوستان عزیز
من یک سوال دارم در مورد بالون هلیوم که اگر توانای جرمی 100 کیلو گرمی را بدون مصرف هیچگونه انرژی به ارتفاع حدود 40 کیلومتری از سطح زمین خواهد رسید بدلیل فشار جو به بالون حال اگر بخواهیم با یک پیشرانه این بالون به ارتفاع بالاتر هدایت کنیم چه میزان نیرو نیاز هستش چون دیگر فشار جو اولیه وجود ندارد اگر بخواهم سوالم بهتر بیان کنم بودن بالون یا نبودن بالون امتیازی و کمکی برای پیشران خواهد بود یا نه اگر بله چه مقدار ؟؟؟

ارسال پست