این گونو چیه؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Zamani

محل اقامت: تهران

تماس:

این گونو چیه؟

پست توسط Zamani »

طوفان حاره ای گونو از ما عبور کرد. ولی اصلا چی بود؟ طوفان حاره ای چه فرقی با طوفان معمولی داره؟ آخر چه بلایی سر این طوفان می آد؟
لحظه ی دیدار نزدیک است/باز من دیوانه ام مستم/باز می لرزد دلم دستم/باز گویی در جهان دیگری هستم/های نخراشی به غفلت گونه ام را تیغ/ های نپریشی صفای زلفکم را دست/ و آبرویم را نریزی دل ای نخورده مست/لحظه ی دیدار نزدیک است...

نمایه کاربر
Zamani

تماس:

پست توسط Zamani »

تصویر
این تصویر ماهواره ای از یه طوفان معمولیه(بعد از کلی گشتن تازه اینو پیدا کردم!)تصویر
لحظه ی دیدار نزدیک است/باز من دیوانه ام مستم/باز می لرزد دلم دستم/باز گویی در جهان دیگری هستم/های نخراشی به غفلت گونه ام را تیغ/ های نپریشی صفای زلفکم را دست/ و آبرویم را نریزی دل ای نخورده مست/لحظه ی دیدار نزدیک است...

نمایه کاربر
Zamani

تماس:

پست توسط Zamani »

تصویر
اینم یه طوفان حاره ایه که من هنوز نفهمیدم چیه. این عکس مربوط به طوفان چارلی در سال 1998 تو غرب تگزاسه.

نمایه کاربر
CLOUDYSKY

نام: سعید سیوف جهرمی

سپاس: 27

تماس:

پست توسط CLOUDYSKY »

اينم يه توضيحات كلي از هاريكن ها يا همان توفان هاي هاره اي:

هاريکن ها چرخند هايي هستند که برروي اقيانوس هاي گرم حاره اي توسعه مي يابند و داراي باد هاي تقويت شوند هاي هستند که سرعت آنها حد اقل 64 نات (74 متر در ساعت ) مي باشد اين توفان ها قابليت توليد باد هاي خطر ناک و باران هاي سيل آسا و طغيان گرا دارند که همه اين موارد باعث بروز خسارات فراوان و تلفات جاني در نواحي ساحلي مي گردد .
هاريکن ها :
هاريکن ها چرخند هاي حاره اي هستند که سرعت باد آنها از 64 نات بيشتر باشد هاريکن ها در نيمکره شمالي در خلاف جهت عقربه هاي ساعت و در نيمکره جنوبي در جهت عقربه هاي ساعت حول مرکز خود مي چرخند هاريکن ها از تجزاي ساده توفان هاي تنمدري شکل مي گيرند اين توفان هاي تندري به کمک اقيانوس و شرايط جوي به هاريکن تبديل مي شوند در ابتدا دماي آب اقيانوس بايد بيشتر از 25 درجه سانتيگراد باشد( 81 درجه فارنهايت ) گرما ورطوبت آب گرم اقيانوس ها به عنوان منبع انرژي براي هاريکن ها حساب مي شوند به همين دليل است که هاريکن ها به هنگام عبور از روي خشکي و يا اقيانوس هاي سرد تر ويا مناطقي که داراي گرما ورطوبت کافي نباشند به سرعت تضعيف مي شوند

علاوه بر اقيانوس ها ي گرم شرجي و رطوبت بالادر تراز هاي مياني و پايين جو براي توسعه هاريکن ها مورد نياز مي باشند اين شرجي بالا مقدار تبخير را در ابرها کاهش مي دهدو گرماي نهان آزاد شده ناشي از بارندگي را افزايش مي دهد تمرکز گرماي نهان براي حرکت سيستم حياتي است
برش قائم باد در محيط اطراف چرخند هاي حاره اي بسيار با اهميت است که منظور از برش باد ميزان تغيير ر سرعت و جهت باد با افزايش ارتفاع است
هنگامي که برش باد ضعيف باشد توفان که قسمتي از چرخنده است به صورت قايم رشد مي کند و کرماي نهان ناشي از چگالش در هوايي که مستقيما در بالاي توفان قرار دارد آزاد مي شود و به توسعه توفان کمک مي کند هنگامي که برش باد قوي تري وجود داشته باشد توفان به صورت اريب وکج در مي آيد و گرماي نهان بر روي منطقه گسترده تري آزاد مي شود
مدير شبكه فيزيك هوپا
http://www.saeedjahromi.com

نمایه کاربر
Zamani

تماس:

پست توسط Zamani »

cloudysky
تشکر. این طوفان ها چه مسافتی رو طی می کنن و عاقبت شون چی می شه؟
در ضمن این سایت تون هم که همه ی مقاله هاش انگلیسیهتصویر

نمایه کاربر
CLOUDYSKY

نام: سعید سیوف جهرمی

سپاس: 27

تماس:

پست توسط CLOUDYSKY »

جناب zamani اين توفان ها با توجه به محل شكل گيريشون و موقيت و شرايط منطقه داراي قدرت هاي متفاوتي هستند. مثلا هرچه به سمت استوا پيش ميريم بر قدرت اونها افزوده ميشود.
به طور كلي تا زماني كه بر روي اقيانوس ها و منابع ابي حركت ميكنند به اين دليل كه يك منبع تغذيه رطوبت انها را پشتيباني ميكنه همچنان ميتونند خطرناك باشند. اما با ورود به خشكلي به سرعت از قدرت و شدت انها كاسته ميشود و معمولا در شديد ترين شرايط ظرف يكي دو روز در خشكلي متوقف ميشوند و از بين ميروند.
به طور دقيق نميشه گفت تا چه مسافتي پيش ميرند. چون به منطقه اي هم كه به اون وارد شدند خيلي بستگي داره.
يعني اگه زمين صاف و هموار باشه ديرتر ضعيف ميوند و اگه به مناطق ناهموار برستند به دليل اصتكاك ناشي از نا همواريها خيلي سريع تر واپاشيده ميشوند..
مدير شبكه فيزيك هوپا
http://www.saeedjahromi.com

ارسال پست