بازی سوال

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
sheBalBa

سپاس: 97

بازی سوال

پست توسط sheBalBa »

با سلام خدمت دوستان
یه فکری به ذهنم رسید که باعث میشه یه ذره فعالیت توی هوپا علمی تر بشه!
من مطرحش میکنم هرکی دوس داشت اعلام آمادگی کنه که انجامش بدیم! smile036
به این صورت که ما یه بازیو شروع میکنیم ولی با بازی های دیگه یه تفاوت عمده داره که برمیگرده به موضوعی که همه بخاطرش اینجان!
یعنی اینکه بازی ما در مورد مطرح کردن سوال های فیزیکه!
یکی سوالی رو مطرح میکنه و هرکی جواب سوال رو بده سوال بعدی رو مطرح میکنه و یه امتیازی میگره! حالا اگه کسی نتونه جواب بده و خود طراح سوال جواب رو بگه امتیاز میگیره و سوال بعدی رو مطرح میکنه!به این صورت انجام میشه و در نهایت آخر هفته ( یا ماه) جمع بندی میشه و نفر اول و دوم و ... اعلام میکنیم! البته میشه خیلی چیزا ضمیمش کرد که یکم هیجان انگیز تر بشه ولی نیاز به اعلام آمادگی افراد داره و نظرشون راجعبه مسابقه و قوانینش !!!
دقت کنین که هرکی اعلام آمادگی میکنه باید نظرشو دقیق راجعبه مسابقه و قوانینی که فک میکنه احتیاجه باید بگه!!! البته از گفتن قوانین و نظر های تکراری اکیدا خودداری بفرمائید smile034
smile007 smile124
جایی که همه چیز غلطه
درست بودن هم غلطه . . .

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

Re: بازی سوال

پست توسط Cartouche »

خوبه ، من حاضرم ، فقط
باید یه حدی واسه سوالا انتخاب بشه ، چون نمیشه که سوالا خیلی سخت باشن ، یا آسون ، مثلا بگیم سوالا فقط باید در حدی باشه که بشه با اطلاعات فیزیک دبیرستان توجیهشون کرد.
راستی یه قانون دیگه که به نظرم بهتره ، سوالا بیشتر مفهومی باشه ، و یه وقت یکی نیاد مسئله بده ، به نظرم اینجوری بهتره ،
من آمادم ،
از همین امروز شروع کنیم دیگه.
در ضمن به نظرم بهتره امتیاز بندی هم اینجوری باشه که اگه پاسخ سوالو در عرض یک ساعت بدن ، مثلا 10 امتیاز (اعداد مثالن ها) اگه تو 5 ساعت جواب بدن ، 5 امتیاز و اگه تا 12 ساعت جواب بدن ، هم 3 امتیاز داشته باشه ، و اگه کسی جواب نداد هم امتیازو از 1 تا 10 ، اعضا به اون سوال بدن ، (از نظر خوبی سوال) و اون امتیاز به شخص سوال کننده برسه.(میانگین بگیریم)
فقط تورو خدا smile079 زودتر شروع کنید ، همینجوری حرف نباشه ، نظرو ولش کن ، سعید جان ، همه موافقن ، از امروز شروع کنید.
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
sheBalBa

پست توسط sheBalBa »

smile024 یعنی اینقدر مشتاقی؟ smile034
باید دسته کم سه نفر شیم که شروع کنیم دیگه!در مورد سطح سوالات و امتیازبندی باهات موافقم ! و یه موضوع دیگه اینکه فقط تو هفته یک یا دوتا سوال مطرح کنیم! بنده در طول هفته امکانش نیست باشم smile025 ! ولی آخر هفته هستم!!! smile026
اگه هم دوس داشتی بازی رو شروع کنیم سوال اول رو خودت مطرح کن!ولی خواهشا مراعات کن smile038 smile039
جایی که همه چیز غلطه
درست بودن هم غلطه . . .

نمایه کاربر
Anita!

سپاس: 50

پست توسط Anita! »

منم موافقم
تصویر

نمایه کاربر
Cartouche

پست توسط Cartouche »

آخه من سوال خوب تو پرو بالم نیست ، که بپرسم ، ولی چشم یه سوال میپرسم در حد دبستان (ابتدایی) فقط به خاطر شما ،
اینو میپرسم ، ولی ارزش یه هفته موندنو نداره ، هر کی جواب داد ، بعدیو بلافاصله بپرسه.
سوال :
سطح : بسیار آسان
وقتی یه سنگ آسمانی بیاد تو جو زمین ، یواش یواش میسوزه ، پس تکانش چی میشه؟ smile042

نمایه کاربر
amir_PS

محل اقامت: تهران

سپاس: 52

تماس:

پست توسط amir_PS »

Anita! نوشته شده:منم موافقم

نمایه کاربر
sheBalBa

پست توسط sheBalBa »

خوب خیلی عالی شد!!! smile015
ولی جواب من smile019
amir.hs نوشته شده: سوال :
سطح : بسیار آسان
وقتی یه سنگ آسمانی بیاد تو جو زمین ، یواش یواش میسوزه ، پس تکانش چی میشه؟ smile042
این موضوع رو من توی دوتا حالت بررسی میکنم!
1-هنگام ورد به داخل جو:
در این حالت تغیرات تکانه برابر جرم اولیه سنگ در، تغییرات سرعت تا لحظه ی برخود به جو!که این مقدار برابر نیروی وارد بر آن توسط نیرویی که باعث شده به سمت زمین حرکت کنه در تغغرات زمان! یعنی:
m1*delta V1=F1 * delta T1<<<<<<<<<<<<delta P1=F1 *delta T1 که با جایگذاری در اون میشه تغییرات تکانه رو تا رسیدن به زمین حساب کرد!
در حالت دوم باید با در نظر گرفتن جرم m2که همون جرم باقیمانده از سوختن اون در جو هستش و زمان انجام این فرایند شیمایی که میشه delta T2 و با بازی دادن نیروی وزن و اصطکاک توی این موضوع و جایگذاری در رابطه ی بالا و یکم پس و پیش کردنش تغییرات تکانه ی دوم رو حساب کرد!
در نهایت هم اگه نسبت deta P1/delta P2 ر. بدست بیارین میشه تغییرات تکانه رو توی ایم فرایند بفهمی!
شرمنده خیلی سرسری جواب دادم! smile124
جایی که همه چیز غلطه
درست بودن هم غلطه . . .

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

saeid mehralipor نوشته شده:باید نظرشو دقیق راجعبه مسابقه و قوانینی که فک میکنه احتیاجه باید بگه!
http://hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=22207
شايد قوانين كه براي اين بحث نوشتم(كه همين بازي(!!!!) ولي با موضوع نجوم) كمكتون كنه !

نمایه کاربر
sheBalBa

پست توسط sheBalBa »

mamy72 نوشته شده:
saeid mehralipor نوشته شده:باید نظرشو دقیق راجعبه مسابقه و قوانینی که فک میکنه احتیاجه باید بگه!
http://hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=22207
شايد قوانين كه براي اين بحث نوشتم(كه همين بازي(!!!!) ولي با موضوع نجوم) كمكتون كنه !
tnx smile124 smile015
دوستان هم برن نگاه کنن هرکدومو پسندید اعمال قانون کنیم smile039
جایی که همه چیز غلطه
درست بودن هم غلطه . . .

نمایه کاربر
baran78

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 1

پست توسط baran78 »

جالبه منم موافقم
حسین بیشترازاب تشنه ی لبیک بود.......افسوس که به جای افکارش زخمهای تنش را نشانمان دادندوبزرگترین دردش را بی ابی نامیدند........ http://www.hanitan.blogfa.com

نمایه کاربر
Cartouche

پست توسط Cartouche »

سوال اول ، بسیار آسون بود ، و من واسه دست گرمی دادمش ، واسه همنیم امتیاز محسوب نمیشه. smile039 شوخی کردم.البته سعید جان پیچوندش ، من اینتقدر با جزئیاتش نخواستم.جوابشو اینطوری میدم که ، تکانش به مولکول های هوا و از اون به زمین منتقل میشه ، و در نتیجه باعث تغییر سرعت زمین میشه.این سوالم از یه کتاب بود.
اما چون سوال اول چرت بود ، سوال دوم رو خودم میپرسم ، ولی دیگه این آخریه ، و بعدش باید شخصی که جواب میده ، سوال بپرسه.
سوال دوم :
سطح : نسبتا آسان
طراح : خودم smile039 (اینو دیشب وقتی میخواستم بخوابم ، به ذهنم رسید ، واسه همینم ، اینجا میپرسمش ، البته خیلی سوال قشنگی به نظر خودم نیست ، ولی بلاخره طراحش من بودم ، و انتظاری هم نیست)
سوال : فرض کنید یه محیطی داریم که یه طرفشم خلا هست ، (البته لزومی نداره خلا هم باشه ، ولی باید یه پارامتراییو مثل ضریب شکستش داشته باشیم ، ولی شما فرض کنید خلاء) یعنی دو تا محیط خلا و محیط مجهولمون کنار هم قرار گرفتن ، و بینشونم هم چیزی نیست که جداشون کنه ، یعنی مثلا محیط مجهولمون آبه و ریختیمش تو یه ظرف ، و بالای ظرف هم خلا و اونجا هوا نیست ، البته نیروی مقاومت آب زیاده ، ولی شما فرض کنید این محیطی که داریم ، مثل آب نیست ، و مقاموت نداره ، و نیرویی هم مثل ارشمیدوسی نداره ، از اینا صرف نظر کنید.
با استفاده از وسایلی مثل منبع تغزیه ، اهم متر ، سیم ، ولتمتر ، چند تا جسم با بار نقطه ای معلوم ، خمیر دندون ، چند تا جرم که وزنشونو میدونیم ، متر (خط کش) ، نخ، کرونومتر ، ماژیک فسفری و ...چیزای مشابهش (مثلا نیاد از لیزر استفاده کنید ) روشی رو تعیین کنید که بشه ضزیب شکست محیط رو بدست بیاریم.
راهنمایی بسیار مهم و کارگشا : لازم نیست از تمام وسایلی که نام بردم استفاده کنید .
راهنمایی بسیار مهم و کارگشا 2 : یه وقت فکر نکنید که سوال سر کاریه.فقط فیزیکه.اصلا سرکاری نیست.
نکته : به دلیل سادگی سوال ، اگه کسی تا 15 ساعت جواب نداد ، خودم جوابو میگم.

نمایه کاربر
Cartouche

پست توسط Cartouche »

چرا؟؟؟ smile042
یعنی این همه آدم ...
بابا من گفتم 15 ساعت ، بعد دیدم بعد از اینهمه مدت حتی کسی نظری هم نداده ، پس ترجیح میدم ، که زمان واسش تعیین نکنم.
فقط زودتر جواب بدید ، و سوال بعدیو بپرسید دیگه. smile054
بابا اینجوری این تاپیکم ، به گورستان پر جمعیت تاپیک های هوپا منتقل میشه.بالا نگهش دارید دیگه.
جواب بدید و بپرسید ،

نمایه کاربر
alijohar

سپاس: 94

پست توسط alijohar »

اگه در هواپیما باشیم بالای اسمان ، بعد یهو یه اس ام اس بیاد مبنی بر اینکه مثال نقضی برای قانون جاذبه عمومی نیوتن پیدا کرده اند و نیز یه ذره بنیادین را با سرعت بیشتر ازنور بحرکت در آورده اند ، هواپیما سقوط میکنه ؟
اين جهان زندان و ما زندانيان
بر شكن زندان و خود را وا رهان

نمایه کاربر
Roamer

سپاس: 44

پست توسط Roamer »

amir.hs نوشته شده:چرا؟؟؟ smile042
یعنی این همه آدم ...
بابا من گفتم 15 ساعت ، بعد دیدم بعد از اینهمه مدت حتی کسی نظری هم نداده ، پس ترجیح میدم ، که زمان واسش تعیین نکنم.
فقط زودتر جواب بدید ، و سوال بعدیو بپرسید دیگه. smile054
بابا اینجوری این تاپیکم ، به گورستان پر جمعیت تاپیک های هوپا منتقل میشه.بالا نگهش دارید دیگه.
جواب بدید و بپرسید ،
سوال جالبیه .. خوب جوابش رو هم بده دیگه
اگه در هواپیما باشیم بالای اسمان ، بعد یهو یه اس ام اس بیاد مبنی بر اینکه مثال نقضی برای قانون جاذبه عمومی نیوتن پیدا کرده اند و نیز یه ذره بنیادین را با سرعت بیشتر ازنور بحرکت در آورده اند ، هواپیما سقوط میکنه ؟
هاه .
بله اینگونه است و در اینجاست که ریاضیات وارد تجربه می شود .
http://hupaa.com/forum/viewtopic.php?f= ... a&start=30

نمایه کاربر
Cartouche

پست توسط Cartouche »

....
خودم جوابشو میدم ، چون مدت زمان طولانی گذشت ، ولی خیلی آسون بود ، الآن که جوابشو بخونید ، میگید چه سوال چرت و آسونی ،

خب اولش یه بار نقطه ای رو در مرز مشترک محیط مجهولمون و خلا قرار میدیم ، بعد یه بار نقطه ای دیگه رو تو محیط خلا ، و یه بار نقطه ای دیگه رو تو ، محیط میگذاریم ، و با تنظیم فاصله و یافتن نقطه تعادل و با توجه با فاصله تعادل و ااندازه بار ها e0 ، ضریب گذردهی محیط مجهولمونو بدست میاریم ، بعد با سه تا سیم جریان ، که اندازه جریان گذرنده ازشون رو با اهم متر , ولت متر بدست میاریم ، همینکارو میکنیم ، و با توجه به u0 ،که برای خلا داریمش ، u محیط هم بدست میاد ، از طرفی ، u*e=1/v^2 که v سرعت نور توی اون محیطه ، و از اینجا سرعت نور تو اون محیطو بدست میاریم ، و بعدش هم با توجه به c ،که برای خلا داریمش ، n رو بدست میاریم ، به همین سادگی.
بقیه وسایلم ، مثل کرونومترو ، ماژیک ، خمیردندون ، و اجرام ، برای منحرف شدن ذهن شما بود . smile039
خب حالا ، یکی سوال بپرسه ، و امتیازم بدید. smile038

ارسال پست