رؤيا بینی چیست؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
slice_of_god

سپاس: 654

Re: رؤيا بینی چیست؟

پست توسط slice_of_god »

farnaspas نوشته شده:رؤيا بيني/آگاهي در خواب (Lucid Dreaming) به توانایی گفته می شود که شما در حاليکه خواب هستید و رويا ميبينید نسبت به خواب بودن خود آگاهي داريد.
رؤيا بيني يا آگاهي در خواب (Lucid Dreaming) به توانایی گفته می شود که شما در حاليکه خواب هستید و رويا ميبينید نسبت به خواب بودن خود آگاهي داريد. به عبارت ديگر آگاه هستید که خوابید و در حال رویا دیدن. آگاهی در خواب تجربه ای است منحصر به فرد. به آگاهی در خواب : بیداری در خواب نیز می گویند. در واقع شما در خواب خودتان بیدار هستید.
پرسشی هست که لازمه قبل اون در بالا چیزایی که بزرگ کردیم وخیلی چیزای دیگه رو روشن کنیم و از اونجایی که زمان به کام ما هیچوقت نمیره مجبورم که اون رو طی چند پست با تاخیر زمانی طول بدم....پس ببخشید! smile072
حتما پیش میاد که در رویا و خواب به کودک یا پیر مرد/زن تبدیل بشبن ییا ممکنه که خود تون رو به شکل های دیگه ای ببینیم ولی در همه ی موارد می دونیم که این موجودی که تعییر کرده خودمان هستیم....یعنی فقط می تونیم بگیم که این موجود من هستم! بهتر بگم که ثابت ترین مفهومی که توی رویا می تونیم بگیم "من" یا "خود" است.
در یک رویا با یک الگوی غیرمنطقی و پریشان دو عامل همواره‌ ثابت باقی می‌ماند:
اول این که این رویا متعلق به من است.. این ما هستیم که رویا می‌بینیم، چیزی کهتوی بیداری ادامه پیدا می کنه. وقتی بیدار می‌شویم یادمان میاد که " من "رویایی رودیده‌ام. انگار چشم "من" توی رویا، به گوشه‌ای از جهان سایه کرده!
دوم اینکه ما همواره قادر به تشخیص خودمان در یک رویا هستیم. در یک رویا ممکنه که پیر شویم، جوان بشیم، شکل و قیافه‌ ما عوض بشه ولی بازم می‌دونیم این موجود که این‌گونه عوض شده است، همان خود مون هستیم.
رویا یه ساختاری پیچیده و غیر منطقی داره.حالا سوال پیش میاد که + درهم بودن چه چیزی باعث حفظ «من» یا «خود» در طول رویا می‌شود؟ چرا طی یک رویا ساختار «من» فرو نمی‌ریزد؟ چرا ما نباید خودمان را طی یک رویا نشناسیم؟ پاسخ به این سوال، مستلزم پاسخ به سوال مهم‌تری هست: من چیه؟!
وقتی عنوان می‌کنیم که "من" غذا خورده‌ام یا "من" تلویزیون نگاه می‌کنم یا "من "پای لپ تاپ هستم، منظورمان از «من» چیه؟ واژه «من» که به‌طور روزمره بارها و بارها توسط ما به کار می‌رود دلالت بر خودآگاهی ما دارد. کاربرد واژه «من» بیانگر نوعی احساس شخصی از آگاه بودن بر آنچه که بر ما می‌گذرد، است و می‌تواند دلالت بر احساسمان به معلول های دیگه باشه.
ادامه دارد.....
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

نمایه کاربر
slice_of_god

پست توسط slice_of_god »

در این پست به توضیح اگاهی از نظر فیلسوفان و شاخصان می پردازیم.بیشتر در این پست از نظر فلسفی توضیح میدیم و سپس در پست بعدی از نظر علم عصب شناسی به اگاهی در علم رویا می پردازیم.
با توجه به پست قبلی به قول «ای‌.جی.لو» «خود» یا «اگو» نه‌تنها فاعل تجربه است بلکه این توانایی را دارد که خودش را به عنوان فردی که عامل تجربه است، نیز بشناسد. اما وقتی از حضور بلامنازع "من" یا "خود" در طول یک رویا سخن می‌گوییم، لاجرم باید حضور «آگاهی» را هم بپذیریم زیرا آگاهی جزو لاینفک و مقوم ساختار "من" به عنوان همون شخصی است که تجربه کرده.طبق تعریف توماس ناگل آگاهی جنبه ذهنی (subjective) تجربه خود ماست؛ چیزی ه که به یه تجربه شکل می‌دهد؛ چیزی است که قرمز بودن سیب یا سبز بون چمن را از یک داده حسی صرف خارج کرده و بهاون معنا میده؛ معنایی که پایه‌ای برای تجربه ما در کسب معنای قرمز بودن سیب می‌شود. آگاهی به ما کمک می‌کند تعریفی از خود یا من داشته باشیم. به درون خود بنگریم و پردازش‌های فکری خود را ببینیم و از همه آنها به تعریفی از "خود" یا "من" برسیم؛ به قول
"ند بلاک" آگاهی این پردازش‌ها را آگاهانه در دسترس قرار می‌دهد. آگاهی کارکردهای زیاد متعددی داره!
طبق بیان بی.جی.بارس آگاهی برای یادگیری موفق و حل مسایل، ضروری است. آگاهی سبب دسترسی به خود یا من است. "من" یا "اگو" در مونیتور کردن و کنترل و دستیابی به وقایع و حفظ و تداوم آنها در موقعیت‌های مختلف زندگی دخالت دارد.
آگاهی می‌تواند فرآیندهای ناخودآگاه را در مسیرهای تازه‌ای به کار گیرد و اینها تنها بخشی از کارکرد آگاهی است. اما حضور «آگاهی» طی یک رویا ضرورتا به این معنا نیست که ما آگاهانه خواب می‌بینیم بلکه حضور «من» و «آگاهی» در یک رویا به منزله حضور سازوکارهای آگاهی است و این به آن معناست که تجربه ما از طراوت یک گل طی یک رویا، با تجربه ما از زیبایی یک گل سرخ در حال بیداری چندان تفاوتی ندارد.
ادامه دارد....
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

نمایه کاربر
trantor

سپاس: 18

پست توسط trantor »

Void_wolf نوشته شده:در این پست به توضیح اگاهی از نظر فیلسوفان و شاخصان می پردازیم.بیشتر در این پست از نظر فلسفی توضیح میدیم و سپس در پست بعدی از نظر علم عصب شناسی به اگاهی در علم رویا می پردازیم.
با توجه به پست قبلی به قول «ای‌.جی.لو» «خود» یا «اگو» نه‌تنها فاعل تجربه است بلکه این توانایی را دارد که خودش را به عنوان فردی که عامل تجربه است، نیز بشناسد. اما وقتی از حضور بلامنازع "من" یا "خود" در طول یک رویا سخن می‌گوییم، لاجرم باید حضور «آگاهی» را هم بپذیریم زیرا آگاهی جزو لاینفک و مقوم ساختار "من" به عنوان همون شخصی است که تجربه کرده.طبق تعریف توماس ناگل آگاهی جنبه ذهنی (subjective) تجربه خود ماست؛ چیزی ه که به یه تجربه شکل می‌دهد؛ چیزی است که قرمز بودن سیب یا سبز بون چمن را از یک داده حسی صرف خارج کرده و بهاون معنا میده؛ معنایی که پایه‌ای برای تجربه ما در کسب معنای قرمز بودن سیب می‌شود. آگاهی به ما کمک می‌کند تعریفی از خود یا من داشته باشیم. به درون خود بنگریم و پردازش‌های فکری خود را ببینیم و از همه آنها به تعریفی از "خود" یا "من" برسیم؛ به قول
"ند بلاک" آگاهی این پردازش‌ها را آگاهانه در دسترس قرار می‌دهد. آگاهی کارکردهای زیاد متعددی داره!
طبق بیان بی.جی.بارس آگاهی برای یادگیری موفق و حل مسایل، ضروری است. آگاهی سبب دسترسی به خود یا من است. "من" یا "اگو" در مونیتور کردن و کنترل و دستیابی به وقایع و حفظ و تداوم آنها در موقعیت‌های مختلف زندگی دخالت دارد.
آگاهی می‌تواند فرآیندهای ناخودآگاه را در مسیرهای تازه‌ای به کار گیرد و اینها تنها بخشی از کارکرد آگاهی است. اما حضور «آگاهی» طی یک رویا ضرورتا به این معنا نیست که ما آگاهانه خواب می‌بینیم بلکه حضور «من» و «آگاهی» در یک رویا به منزله حضور سازوکارهای آگاهی است و این به آن معناست که تجربه ما از طراوت یک گل طی یک رویا، با تجربه ما از زیبایی یک گل سرخ در حال بیداری چندان تفاوتی ندارد.
ادامه دارد....
ممنون. مطاب خوبی ان، ادامه بده لطفا smile072
غم این خفته ی چند
خواب در چشم ترم می شکند
پر پروازم نیست
تا بگویم که در این تنگ قفس
چه به مرغان چمن می گذرد
فرصت آوازم نیست...

نمایه کاربر
trantor

پست توسط trantor »

در رابطه با رویا و رویا بینی، پیشنهاد می کنم فیلم inception رو ببینید. فیلم جالبیه، اگه اشتباه نکنم smile057 پارسال هم نامزد اسکار بوده
آخرین ویرایش توسط trantor سه‌شنبه ۱۳۹۱/۶/۲۸ - ۰۰:۲۹, ویرایش شده کلا 1 بار
غم این خفته ی چند
خواب در چشم ترم می شکند
پر پروازم نیست
چه به مرغان چمن می گذرد
فرصت آوازم نیست...

نمایه کاربر
علی...

نام: علی رضازاده

محل اقامت: شیراز

سپاس: 135

پست توسط علی... »

از مکاشفه چی میدونید؟
خداونددر آیه ۱۸ سوره زمر می فرماید

کسانی که سخنان را می‌شنوند و از نیکوترین سخن پیروی می‌کنند؛ آنان کسانی هستند که خدا هدایتشان کرده، و آنها خردمندانند.

نمایه کاربر
cms560

سپاس: 3

پست توسط cms560 »

trantor نوشته شده:در رابطه با رویا و رویا بینی، پیشنهاد می کنم فیلم inception رو ببینید. فیلم جالبیه، اگه اشتباه نکنم smile057 پارسال هم نامزد اسکار بوده
smile012 smile012

70 درصد تخیل، 30 درصد واقعیات علمی. برای گسترش بینش نسبت به رویا و رویا بینی اصلا مرجع خوبی نیست.
بيا ساقي آن مي كه حال آورد *** كرامت فزايد كمال آورد
به من ده كه بس بيدل افتاده ام *** وزين هر دو بي حاصل افتاده ام

نمایه کاربر
trantor

پست توسط trantor »

cms560 نوشته شده:
trantor نوشته شده:در رابطه با رویا و رویا بینی، پیشنهاد می کنم فیلم inception رو ببینید. فیلم جالبیه، اگه اشتباه نکنم smile057 پارسال هم نامزد اسکار بوده
smile012 smile012

70 درصد تخیل، 30 درصد واقعیات علمی. برای گسترش بینش نسبت به رویا و رویا بینی اصلا مرجع خوبی نیست.
درسته. ولی من نگفتم که یه منبع علمیه برای رویا و رویا بینی!! مسلما inception یه فیلمه که مثل خیلی از فیلم های دیگه جنبه ی تخیلش می چربه به جنبه های دیگه اش.
البته ناگفته نمونه که تخیلات همیشه توی پیشرفت علم و ایده ها کمک کرده. به هرحال دیدنش خالی از لطف نیست، جالبه. smile040
غم این خفته ی چند
خواب در چشم ترم می شکند
پر پروازم نیست
چه به مرغان چمن می گذرد
فرصت آوازم نیست...

نمایه کاربر
slice_of_god

پست توسط slice_of_god »

این دفعه می خوام امکان حضور آگاهی را طی یک رویا از نظر علوم اعصاب بررسی کنیم....در پستای قبلی از نظر فلسفی بررسی کردیم....با این تفاوت که این دفعه یه ذره کپی پست می کنیم....
============================================================================
از نظر علوم اعصاب آگاهی بنیادهای عمیق فیزیولوژیک دارد. جرالد ادلمن برنده جایزه نوبل پزشکی (فکر کنم 1970) جزو کسانی بود که درباره آگاهی از منظر علوم اعصاب تلاش بسیاری کرد. بنا به گفته "ادلمن" آگاهی شامل فعالیت یک منطقه خاص از مغز یا نوع خاصی از نورون‌ها نیست بلکه حاصل یک ارتباط دینامیک و سیال بین گستره وسیعی از نورون‌هاست. یک سیستم اساسی برای فعالیت‌های آگاهانه سیستم تالاموکورتیکال است (تالاموس منطقه‌ای اساسی و بنیادی در عمق مغز و کورتکس سطح خاکستری مغز و محل فعالیت‌های عالی آن است. سیستم تالاموکورتیکال در واقع به ارتباطات بین این دو ناحیه اطلاق می‌شود). این سیستم علاوه بر ارتباط فعال با خود، با سایر قسمت‌های مغز نیز در ارتباط است.از سوی دیگر محتوای هوشیاری ما به مناطق مختلف کورتکس نیز مرتبط است. از لحاظ علوم اعصاب، این سیستم پیچیده تشکیل‌دهنده گزارش به قوای هوشیاری ماست. اما «ادلمن» در توصیف آگاهی از این سیستم فراتر رفته و به دنبال نظریه‌ای مبتنی بر انتخاب طبیعی جهت توضیح چگونگی به وجود آمدن آگاهی است.
"ادلمن "عنوان می‌دارد که مغز حاصل تکامل است، بنابراین تئوری آگاهی نیز باید فرضیه‌ای متکی به تکامل باشه. اون برای این مقصود تئوری TNGS را مطرح کرد. طبق این فرضیه، در مغز انسان تعداد زیادی از چرخه‌های مختلف به صورت ارتباطات بین نورون‌ها و مناطق مختلف مغز به‌وجود میاد. سپس انتخاب طبیعی و داروینیسم تعیین می‌کند که کدام یک از این چرخه‌های نورونی باید باقی بماند.
این انتخاب از طریق تغییر در سیناپس‌ها (محل ارتباط نورون‌ها با هم) و توانمندی‌های آنها به‌وجود می‌آید. راه‌ها و ارتباطاتی که دروندادهای مثبت بیشتری داشته و در تجارب انسان و ارتباط او با محیط اطراف بیشتر به کار روند، شانس بیشتری برای بقا دارند، اما نقطه ثقل تئوری TNGS به عنوان مولد آگاهی اصلی است که از آن با عنوان اصل بازگشتی (re-entry) یاد می‌شود: ارتباط بازگشتی عبارت است از تبادل‌های دایمی مکررشونده اطلاعات موازی بین مناطق مغز که به عنوان هماهنگ‌کننده در فعالیت نواحی مختلف مغز از نظر مکانی و زمانی عمل می‌کند. (زبان و آگاهی، «جرالد ادلمن»، «رضا نیلی‌پور»، انتشارات مروارید، چاپ اول).
ارتباط بازگشتی نوعی تبادل است. یک تبادل سیال اطلاعات مابین وسعت زیادی از سیستم‌های آکسونال موازی است که به شکلی آینه‌وار نقشه‌ها و هسته‌ها را در مغز به هم متصل می‌کند (آکسون عبارت است از استطاله‌ای بلند که به جسم سلولی یا نورون متصل است و نقش مهمی در تبادل اطلاعات دارد). در نتیجه ارتباطات حاصل از ارتباط بازگشتی نوعی همزمانی بین چرخه‌های فعال در تمام مغز به‌وجود می‌آید. آگاهی اولیه یعنی آن چیزی که در جانداران ابتدایی‌تر دیده می‌شود توسط یک فعالیت غنی بازگشتی (re-entrant) بین قسمت‌های خلفی مغز با قسمت‌های قدامی‌تر آن‌که توانایی ارزش‌گذاری را دارد، به آگاهی برتر بدل می‌شود. این فعالیت بازگشتی یک پایه نورونی برای هماهنگی و ایجاد آن چیزی است که حالات ذهنی (qualia) نامیده می‌شود. پس آگاهی صرفا یک برداشت فلسفی نیست.
ادامه دارد......
=================================================
علی... نوشته شده:از مکاشفه چی میدونید؟
الان دقیقا این پست کجای اینجا کجا داره smile033
عجب!!!
trantor نوشته شده:
cms560 نوشته شده:
smile012 smile012

درسته. ولی من نگفتم که یه منبع علمیه برای رویا و رویا بینی!! مسلما inception یه فیلمه که مثل خیلی از فیلم های دیگه جنبه ی تخیلش می چربه به جنبه های دیگه اش.
البته ناگفته نمونه که تخیلات همیشه توی پیشرفت علم و ایده ها کمک کرده. به هرحال دیدنش خالی از لطف نیست، جالبه. smile040
خیر...تخیل همیشه در پیشرفت علم کمک نکرده
انیشتن از داستانهای تخیلی بیزار بود. زیرا که احساس می کرد ،آنها
باعث تغییر درک عامه مردم ازعلم می شوند و در عوض به آنها توهم
باطلی از چیز هایی که حقیقتا نمی توانند اتفاق بیفتند میدهد
به بیان او "من هرگزدر مورد آینده فکر نمی کنم،زیراکه آن به زودی
می آید" به این دلیل او احساس می کرد کسانی که بطور مثال
بشقاب پرنده ها را می بینّند باید تجربه هایشان را برای خود نگه دارند.
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

نمایه کاربر
trantor

پست توسط trantor »

WOLF عزیز، من اصلا منظورم این نبود که علم رو رها کنیم و بچسبیم به تخیل !!! به نظر من با تخیل ایده های جدیدی به ذهن آدم می رسه که علم می تونه روشون کار کنه و پرورششون بده. اگه بخوام یه نمونه ی خیلی کوچیکش رو بگم؛ آسانسور فضایی رو در نظر بگیرید که الان دارن روش کار می کنن.
می دونید که ، ایده ی اولیه اش مال آرتور سی کلارکه، که هم نویسنده ی علمی تخیلیه و هم دانشمند، البته چند نویسنده ی دیگه هم قبل از اون بهش اشاره کردن. اما الان در حال ساخته
زبان علم، یه زبان خشک و دو دو تا چهار تاست؛ که عامه ی مردم ازش سر در نمیارن. اما با تخیل میشه پا رو فراتر از واقعیت گذاشت و به علم متریال داد تا باقی مسیر رو علم طی کنه. به نظر من تخیل و علم، با هم و در کنار هم کار می کنن. هر کدوم باعث پیشرفت دیگری میشه.
کلارک می‌گوید: ادبیات نقش آموزشی را ایفا می‌کند، و هیچیک از آثار ادبی به اندازه آثار علمی نمی‌تواند توده وسیع مردم را با دانش نوین بشری آشنا کند.
کلارک تاکید می‌کرد که قصد او از داستان‌های علمی-تخیلی اش پیش بینی آینده نیست بلکه او به آنچه که ممکن است روی دهد تاکید می‌کند و ذهن انسان‌ها را برای آینده و اتفاقات گوناگونی که ممکن است روی دهد آماده می‌سازد.

به عقیده او سیاستمداران و تصمیم‌گران جهان می‌بایستی به جای خواندن کتاب‌های پلیسی و سیاسی کتاب‌های او را مطالعه کنند زیرا خیال‌پردازی می‌تواند راه را برای عملی شدن ایده‌های انقلابی هموارتر سازد.

به نظرم نباید نگاهمون به تخیل اینقدر تک بعدی باشه. البته تخیل و نه توهم smile038
غم این خفته ی چند
خواب در چشم ترم می شکند
پر پروازم نیست
چه به مرغان چمن می گذرد
فرصت آوازم نیست...

نمایه کاربر
slice_of_god

پست توسط slice_of_god »

trantor نوشته شده:WOLF عزیز، من اصلا منظورم این نبود که علم رو رها کنیم و بچسبیم به تخیل !!! به نظر من با تخیل ایده های جدیدی به ذهن آدم می رسه که علم می تونه روشون کار کنه و پرورششون بده. اگه بخوام یه نمونه ی خیلی کوچیکش رو بگم؛ آسانسور فضایی رو در نظر بگیرید که الان دارن روش کار می کنن.
می دونید که ، ایده ی اولیه اش مال آرتور سی کلارکه، که هم نویسنده ی علمی تخیلیه و هم دانشمند، البته چند نویسنده ی دیگه هم قبل از اون بهش اشاره کردن. اما الان در حال ساخته
زبان علم، یه زبان خشک و دو دو تا چهار تاست؛ که عامه ی مردم ازش سر در نمیارن. اما با تخیل میشه پا رو فراتر از واقعیت گذاشت و به علم متریال داد تا باقی مسیر رو علم طی کنه. به نظر من تخیل و علم، با هم و در کنار هم کار می کنن. هر کدوم باعث پیشرفت دیگری میشه.
کلارک می‌گوید: ادبیات نقش آموزشی را ایفا می‌کند، و هیچیک از آثار ادبی به اندازه آثار علمی نمی‌تواند توده وسیع مردم را با دانش نوین بشری آشنا کند.
کلارک تاکید می‌کرد که قصد او از داستان‌های علمی-تخیلی اش پیش بینی آینده نیست بلکه او به آنچه که ممکن است روی دهد تاکید می‌کند و ذهن انسان‌ها را برای آینده و اتفاقات گوناگونی که ممکن است روی دهد آماده می‌سازد.

به عقیده او سیاستمداران و تصمیم‌گران جهان می‌بایستی به جای خواندن کتاب‌های پلیسی و سیاسی کتاب‌های او را مطالعه کنند زیرا خیال‌پردازی می‌تواند راه را برای عملی شدن ایده‌های انقلابی هموارتر سازد.

به نظرم نباید نگاهمون به تخیل اینقدر تک بعدی باشه. البته تخیل و نه توهم smile038
خیر.
اندیشمندان و متفکران از قوه ی تخیل زمانی استفاده می کردند که وقتی وسایل مورد نیاز برای آزمایش در اختیار نبود از اون استفاده می کردند برای مثال عکس مکعبی را به شما نشان می هند و به شما دستور می دن که اگر این مکعب را 240 درجه بچرخانیم به چه صورتی در میاد؟!خب ان موقع قوه ی تخیل کارایی داشت....
یا در مقیاس وسیع تر میگیم که اگر جسم در حد واندازه ی یک اتم در خود فشرده شود چه چیزی به وجود میاد؟!خب جواب این سوال را باید در تخیل یافت چون دستگاهی وجود نداره که جسم رو تا این حد فشرده کنه....جواب می شود در اثر فشردگی نیروی جاذبه فزونی میابد چون جرم افزایش یافته پس یک سیاهچاله به وجود میاد!
استفاده از تخیل در غیر از این شرایط نوعی توهم باطلی و فرار از حقیقت است
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

نمایه کاربر
slice_of_god

پست توسط slice_of_god »

آگاهی پدیده ای کاملا فیزیولوژیکیست که طی تکامل چند میلیون ساله در ما ایجاد شده است. حالا ببینیم از نظر علوم اعصاب رویا چگونه شکل می‌گیرد؟ آیا آنچنان که زمانی تصور می‌شد رویا دریچه‌ای به جهان دیگر است؟ یا طبق گفته «فروید» از ضمیر ناخودآگاه ما سربرآورده است؟ ببینیم علوم اعصاب در باب رویا چه می‌گوید.

پژوهش در باب رویا از منظر علوم اعصاب نگرش ما را به این جنبه رازآلود از زندگی آدمی عوض کرده است. در سایه تحقیقات قابل توجه «دامهوف»، اکنون می‌دانیم که رویا ادامه فعالیت‌های روزانه ماست. به سخن دیگر عناصر تشکیل‌دهنده رویاهایمان را آن چیزی تشکیل می‌دهد که ما طی روز به آن فکر می‌کنیم و با آن درگیر هستیم. رویاهای فانتزی و عجیب، درصد بسیار کمی از رویاها را تشکیل می‌دهند و بیش از ۹۰درصد رویاها چیزی نیستند جز مشغله‌های ما در بیداری.
"دامهوف" با تکیه بر این حقیقت قابل توجه که از طریق آنالیز صدها رویا به دست آمده است و همچنین با توجه به نحوه تکوین رویا در کودکان و نیز تغییر رویا بر اثر ضایعات مغزی نوعی رویکرد شناختی در باب رویا ارایه می‌دهد. طبق این رویکرد رویا نیز نوعی فعالیت شناختی است که به موازات توانایی‌های شناختی دیگر همچون زبان در ما شکل می‌گیرد و آنچه که طی بیداری سبب ادراکات مختلف شناختی ما همچون دیدن و شنیدن می‌شود، در خواب نیز در تولید رویا موثر است.به سخن دیگر همان مکانیسم‌های مغزی و نواحی عصبی دخیل در بینایی و شنوایی و گفتار که طی روز فعال هستند، در خواب نیز سبب دیدن رویا می‌شوند. می‌توان از سخن «دامهوف» این‌گونه نتیجه گرفت که شبکه‌ها و ارتباطات عصبی و نورونی که طی رویا فعال می‌شوند، همان‌هایی هستند که طی بیداری به کار گرفته شده و به سخن دیگر تسهیل شده باشند.
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

astro g!rl

سپاس: 112

پست توسط astro g!rl »

رویاهای فانتزی از کجا میان و ایا تعبیری دارن؟

من مطالب قبلیو نخوندم اگه جواب سوالم تو پستای قبلی هست ببخشید smile072

نمایه کاربر
slice_of_god

پست توسط slice_of_god »

astro g!rl نوشته شده:رویاهای فانتزی از کجا میان و ایا تعبیری دارن؟
پست قبلی در همین مورد است
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

astro g!rl

سپاس: 112

پست توسط astro g!rl »

Void_wolf نوشته شده:
astro g!rl نوشته شده:رویاهای فانتزی از کجا میان و ایا تعبیری دارن؟
پست قبلی در همین مورد است
smile022 smile072

نمایه کاربر
MENERVA

محل اقامت: تهران

سپاس: 96

پست توسط MENERVA »

یک چیز درباره این جستار فراموشم شد
نام علمی این پدیده lucid dreaming یا رویای شفاف (رویای روشن) است ؛ رویا بینی دیگر چیست ؟

ارسال پست