رياضي يا تجربي؟انتخاب رشته

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ali.rs.1374

نام: علیرضا

سپاس: 115

Re: رياضي يا تجربي؟انتخاب رشته

پست توسط ali.rs.1374 »

kimiya2000 نوشته شده:سلام دوستاي گلم
من براي انتخاب رشته دبيرستان به كمكتون شديـــــــــــــــــــدا نياز دارم
شما خودتون كدوم رشته رو مي خونيد؟يا خونديد؟؟؟؟؟؟
آينده شغلي كدوم بهتره؟؟؟؟
كدومش راحت تره؟؟؟؟؟
البته راحت بودنش چندان مهم نيست.
راستش من به اخترفيزيك علاقه زيادي دارم.
كلا فيزيك و نجوم
اما زيست و شيمي رو هم دوست دارم.
اگه هدفم تحصيل تو دانشگاه هاروارد باشه smile039 كدوم رشته بهتره؟؟؟؟(اين جوري نگام نكنيد.آينده نگرم ديگه smile040
حتمي بهم پاسخ بدين
لدفــــــــــــــــــــــــن smile079 smile079

ببین عزیزم من هرکی رو میبینم که تو انتخاب رشته(حالا دبیرستان یا دانشگاه)گیر کرده اینو میگیم
ببین با چی بیشتر حال میکنی(حالا چون دبیرستانی هستی)موقع خوندن با ریاضی حال میکنی یا زیست و شیمی؟

اگرم فک میکنی که اگه بری ریاضی و نهایتش یه مهندس بیکار میشی هم کاملا فکر غلطیه چون آدم خودش باید بتونه کار پیدا کنه که همون مربوط به عرضه (املاشو نمیدونم smile039 )طرف میشه

تجربی هم پزشکی و پرستاریش عالیه

ببین لگه بری تجربی و بشی دکتر یا پرستا یا علوم آزمایشگاهی باید با چیز هایی سر و کار داشته باشی که شاید بعضی ها حالشون بهم میخوره یا اصن خیلیا خوششون میاد
البته تجربی رشته هایی مث فیزوتراپی رادیولوژی و... داره که زیاد (بجز فیزوتراپی)بازار کار خوبی ندارن

مهندسی ببین علاقه به فیزیک و ریاضی داری(نه فیزیک و ریاضی که دبیرستان میخونی)اگه علاقه یه اختر فیزیک داری به نظر من به عنوان مطالعه آزاد بهش نیگا کن چون بازار کار نداره

تاپ ترین رشته های مهندسی آولی برقه دومی مکانیک بعدش میشه عمران و شیمی و نفت و ...

ببین خودت به چی علاقه داری smile072
مدعی خواست که آید به تماشاگه راز
دست رد آمد و بر سینه ی نامحرم زد

Vita

سپاس: 288

پست توسط Vita »

حواستو کاملاً جمع کنه که بعد مجبور نشی تغییر رشته بدی
من خودم سال دوم و سوم تجربی بودم، سال چهارم رفتم ریاضی
واقعاً از این که اول تجربی رو انتخاب کردم خیلی پشیمونم

پروانه 5

سپاس: 10

پست توسط پروانه 5 »

Vita نوشته شده:حواستو کاملاً جمع کنه که بعد مجبور نشی تغییر رشته بدی
مگه تجربیو دوس نداشتین؟الان راضی هستی؟

Vita

پست توسط Vita »

پروانه 5 نوشته شده:
Vita نوشته شده:حواستو کاملاً جمع کنه که بعد مجبور نشی تغییر رشته بدی
مگه تجربیو دوس نداشتین؟الان راضی هستی؟
راستش نه؛ از همون اول هم از تجربی خوشم نمیومد
ولی هر جوری بود خودمو مجبور کردم که برم تجربی
چون از ریاضی و فیزیک متنفر بودم... یعنی متنفرم کرده بودن
خودمو مجبور می کردم که عاشق زیست و شیمی باشم
خودمو گول می زدم... خوشبختانه بالاخره به اشتباهم پی بردم
واقعیت اینه که من یه آدم ریاضی فیزیکی به دنیا اومدم

Vita

پست توسط Vita »

وقتی به این فکر می کنم که نسبت به فیزیک و ریاضی چه افکار خبیثانه ای داشتم خندم می گیره smile058

نمایه کاربر
اماتور

سپاس: 2151

تماس:

پست توسط اماتور »

girl. نوشته شده:رشته های فنی حرفه ای و علوم انسانی بهتره
smile072
بله

رشته های فنی شخص رو مستقیما وارد بازار کار میکنه. فنون و تکینیک های مختص رشته مورد نظر رو به شخص یاد میدن. چون تو این

زمونه دیگه به مدرک میشه گفت نگاه نمیکنن که چید دارید فقط نگاه میکنن که چی بلدید.

ببین رشته نجوم - اخترفیزیک رشته ای نیست که بخواد شمارو به مثلا فک کنی یه لقمه چربو نرم برسونه درین مورد من و خیلی از بچه

هازیاد صحبت کردیم. فایده ای نداره. دیگه علاقه رو باید کنار گذاشت باید رشته ای رو پیدا کنی که توش نون باشه. چون بالاخره باید برا

فردات یه شغل حالا نمیگیم پر درامد یه شغلی که باهاش بتونی حداقل شکم خودتو سیر کنی. من خودم دیوانه وار به اختر فیزیک علاقه

دارم ولی وقتی میبینم فایده ای نداره - پولی نونی چیزی توش نیست خب مگه مرض دارم که بیام اینده خودمو فقط به خاطر یه علاقه

از بین ببرم. ببین فرصت داری یه تحقیق خوب انجام بده امار رشته هارو در بیار لیست کن. هم اونایی که علاقه داری و هم اونایی که

خب رشته های خوب و نون داری هستن رو همه رو در بیار بهشون نگا بنداز. مثلا میبینی فرض کن فناوری اطلاعات. مثلا بهش علاقه

داری هم نون داره هم خب علاقه داری پس گزینه خوبی بذارش تو یه لیست جداگانه . بعدش مثلا متالورژی - هُمافر میبینی نون داره

ولی علاقه نداری جداش کن. یکیدیگه هست نون نداره ولی علاقه داری مثل همین اخترفیزیک. تمام اینارو جدا و انالیز کن. وقتی کارت

تموم شد امار همشونو تک به تک در اوردی برا خودت اولویت بندی کن به ترتیب. اول از اونایی شرو کن که درامد و اینده دارن .دیگه

نگمبه ایندش نگا کن نه اینکه فقط علاقه چون عاشق این رشتم میرم توش .اینطوری فردای خودتو به نوعی نابود میکنی میگی چه

اشتباهی کردم اومدم تو این رشته نه بازار کاری ازاد داره نه دولتی پا در هوا میمونی. پس کاری نکن که پا در هوا شی

قشنگ تحقیق کن و امار رو در بیار smile036

White

سپاس: 211

پست توسط White »

بهتره زیاد عجله نکنی
من خودم سال اول که بودم تا آخر سال چندین بار نظرم عوض شد، از اول مهر تا فروردین مطمئن بودم که میخوام ریاضی بخونم
اما نمیدونم چی شد بعد عید نظرم عوض شد و فهمیدم با اینکه تو تک درس ریاضی استعداد دارم،اما خب علاقه و استعدادم تو شیمی و زیست بهتر و بالاتره.(تازه اون وسطام میخواستم برم گرافیک بخونم smile035 smile039 )
هرچند الانم مطمئنم اگه قرار بود تجربی نخونم،قطعا گرافیک یا موسیقی خونده بودم...

فقط نکته ای که هست ،سعی نکن با توجه به علاقه به یه تک درس ،رشته آیندتو مشخص کنی.(اولویت بندی و تاکیدا نوشتن اولویت هات برای در آمد و علاقه و بررسی دختر بودنت...خیلی از کارا برا دخترا سنگینه ،نمیگم غیر ممکنه ولی خب سنگینه !مثلا بعضی رشته های ریاضی یا تو خود همین تجربی پزشکی برا دخترا خیلی سخته چون شیفت شب داره ،باید آن کال باشی...)منظورم اینه که فقط الانو در نظر نگیر smile035
در کل زیاد عجله نکن،به مرور متوجه میشی که چی دوس داری و چی برات بهتره smile072

موفق باشی smile020

نمایه کاربر
slice_of_god

سپاس: 654

پست توسط slice_of_god »

kimiya2000 نوشته شده:سلام دوستاي گلم
من براي انتخاب رشته دبيرستان به كمكتون شديـــــــــــــــــــدا نياز دارم
شما خودتون كدوم رشته رو مي خونيد؟يا خونديد؟؟؟؟؟؟
آينده شغلي كدوم بهتره؟؟؟؟
كدومش راحت تره؟؟؟؟؟
البته راحت بودنش چندان مهم نيست.
راستش من به اخترفيزيك علاقه زيادي دارم.
كلا فيزيك و نجوم
اما زيست و شيمي رو هم دوست دارم.
اگه هدفم تحصيل تو دانشگاه هاروارد باشه smile039 كدوم رشته بهتره؟؟؟؟(اين جوري نگام نكنيد.آينده نگرم ديگه smile040
حتمي بهم پاسخ بدين
لدفــــــــــــــــــــــــن smile079 smile079
اول باید بدونی اصن ریاضی چجوریه ؛ آیا خوشت میاد یا نه(؟)حوصلشو داری(؟)
من خودم دوستایی داشتم که دوم دبیرستان عاشق ریاضی و فیزیک بودن و کلی ادعا داشتند و نُمرَشون زیرِ هجده نمی شد؛
ولی وقتی اومدن سوم ریاضی و دروس کمی تخصصی تر شد ؛ فهمیدن که تنها چیزی که دوست ندارند ؛ ریاضی است(!)

من خودم می خواستم دکتر(پزشک) بشم ؛ چون همه از بچگی می خواستند من دُکتُر بشم (!) و مجانی ویزیتشون کنم ؛
ریاضی رُ دوست داشتم ؛ ولی می خواستم دکتر بشم(!)
سال ِدوم دبیرستان می خواستم برم تجربی ؛ مدرسمون اعلام کرد که امسال تجربی ندارند ؛
باید برم یک مدرسه ی ِ دیگه(که خیلی از خونمون دور بود (!) ) ؛ مشاور گُفت امسال ریاضی رُ بخون ؛ کلاس ِ زیست هَم برو ؛ که خرداد ماه زیست رُ بدی و
سال ِ سوم برو تجربی(!) ؛ (زمین رُ هم نزنی مشکلی نیس :) ) .... قبول کردم
ولی
یک مستندی شبکه ی ِ چهار نشون میداد در مورد عمل قلب باز و چشم و روده و معده و ....
من اون مستندا رُ دیدم ؛
از پزشکی متنفر شدم (!)
بازم فکر کردم ؛ گفتم میرم داروسازی (!) ؛ دوم دبیرستان شیمی ش خیلی مهم بود و هم مزخرف (!) ؛ از شیمی هم متنفر شدم (چون شنیده بودم که داروسازی هَمَش شیمی ِ!)
مونده بودم چی کار کنم(؟!)
یه معلم هندسه داشتیم خیلی عشق ریاضی داشت و می گفت پیش دانشگاهی رشتش رُ به ریاضی تغییر داده !
وقتی علت ش رُ پرسیدم ؛ درمورد ِ زیبایی و فلسفه ی ِ ریاضی بهم گفت و چند تا مثال ریاضی زَد و من تازه فهمیدم ریاضی چیه (!)و عاشق ریاضی شدم و همون ریاضی موندم و امروز دانشجوی ِ همون رشت اَم(تقریباً!)

این داستان ها رُ برای ِ این ننوشتم که بگم ؛ بیا برو ریاضی (!)
اومدم بگم قدم اول شناخت رشته هاست(و خودتون) و کلاً بدونی چی هستند ؛ مثلاً اگر شما خون گوساله میبینه بدنتون به لرزه میفته و کلاً حوصله ی ِ کثافت کاری و دست کردن توی ِ دهان و گوش و سوراخ سمبه های ِ ملت نداری ؛ پزشک نشو ؛
اگر ژنتیک رُ هم دوست داری ؛بازم می تونی بری تجربی و اتفاقاً خیلی هم جالبه (!)
و ...
اگر هم به پول علاقه داری کلاً سمت ریاضیو فیزیک نیا !
چون وقتی یک خبرنگار سالانه 150 هزار دلار در میاره و یک
Mathematical Physicist (به نظرم سخت ترین قسمت فیزیک و زیباترین) سالانه40 هزار دلار میگیره ؛ ناراحت نمیشی؟

موفق.
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

نمایه کاربر
kimiya2000

نام: كيميا ابريشمي فر

محل اقامت: همدان

سپاس: 1

تماس:

پست توسط kimiya2000 »

ممنون از راهنمايي همتون
مشكل من اينه كه دقيق دقيق نمي دونم از تجربي خوشم مياد يا رياضي.منظورم اينه كه پزشكي رو دوست دارم ولي رياضي و فيزيك رو خيلي بيشتر
شاید زندگی آن جشنی نباشد که انتظارش را داشتی اما حالا که به ان دعوت شده ای تا می توانی زیبا برقص!

Hall

محل اقامت: تهران

سپاس: 105

پست توسط Hall »

kimiya2000 نوشته شده:ممنون از راهنمايي همتون
مشكل من اينه كه دقيق دقيق نمي دونم از تجربي خوشم مياد يا رياضي.منظورم اينه كه پزشكي رو دوست دارم ولي رياضي و فيزيك رو خيلي بيشتر
به نظر من یک جدول بکش و مثبت ها و منفی های دو رشته رو برای خودت تعیین کن بعد ببین کدوم ور سنگینی میکنه.
من خودم دوم سوم ریاضی بودم پیش رفتم تجربی چون پزشکی رو دوست داشتم. الانم از ریاضی رفتنم پشیمون نیستم.. کلا به نظر من آدمی که ریاضی میره بعد تغییر میده به تجربی کارش آسونتره تا تجربی به ریاضی. البته دیگه از سوم باید زیست شروع کنی اگه واقعا بخوای بری تجربی.
موفق باشی.

نمایه کاربر
kimiya2000

نام: كيميا ابريشمي فر

محل اقامت: همدان

سپاس: 1

تماس:

پست توسط kimiya2000 »

Hall نوشته شده:
kimiya2000 نوشته شده:ممنون از راهنمايي همتون
به نظر من یک جدول بکش و مثبت ها و منفی های دو رشته رو برای خودت تعیین کن بعد ببین کدوم ور سنگینی میکنه.
من خودم دوم سوم ریاضی بودم پیش رفتم تجربی چون پزشکی رو دوست داشتم. الانم از ریاضی رفتنم پشیمون نیستم.. کلا به نظر من آدمی که ریاضی میره بعد تغییر میده به تجربی کارش آسونتره تا تجربی به ریاضی. البته دیگه از سوم باید زیست شروع کنی اگه واقعا بخوای بری تجربی.
موفق باشی.
تنكس smile072
شاید زندگی آن جشنی نباشد که انتظارش را داشتی اما حالا که به ان دعوت شده ای تا می توانی زیبا برقص!

نمایه کاربر
fabulusgirl

نام: missy

سپاس: 7

تماس:

پست توسط fabulusgirl »

amishtain نوشته شده:
fabulusgirl نوشته شده:
amishtain نوشته شده:تجربی توی کنکور با رتبه 3000 هیچ جایی جات نیست...
مگر اینکه یه رشته خیلی سطح پایین برداری..
ولی توی ریاضی با 3000 میتونی برق قبول بشی که میتونم بگم بهترین رشته ریاضی هست..
خب منی که از الان یعنی دوم دبیرستان شروع به خوندن کنکور کردم هیچوقت 3000 نمیشم
از الان شرو کردی خیلی خوبه..
ولی همه اینا به یه طرف ولی روز کنکور به یه طرف دیگه...
روز کنکور به اندازه این 3 سال که داری زحمت میکشی مهمه...
انشالا وقتی کنکورتو دادی منتوجه منظور من میشی..
خواهشا استرسمو زیاد تر نکنید smile025

نمایه کاربر
amishtain

نام: AMIRFARHANG

سپاس: 112

پست توسط amishtain »

fabulusgirl نوشته شده:
amishtain نوشته شده:
fabulusgirl نوشته شده:
amishtain نوشته شده:تجربی توی کنکور با رتبه 3000 هیچ جایی جات نیست...
مگر اینکه یه رشته خیلی سطح پایین برداری..
ولی توی ریاضی با 3000 میتونی برق قبول بشی که میتونم بگم بهترین رشته ریاضی هست..
خب منی که از الان یعنی دوم دبیرستان شروع به خوندن کنکور کردم هیچوقت 3000 نمیشم
از الان شرو کردی خیلی خوبه..
ولی همه اینا به یه طرف ولی روز کنکور به یه طرف دیگه...
روز کنکور به اندازه این 3 سال که داری زحمت میکشی مهمه...
انشالا وقتی کنکورتو دادی منتوجه منظور من میشی..
خواهشا استرسمو زیاد تر نکنید smile025
همین استرس مواظب باش کار دستت نده.. smile072

نمایه کاربر
fabulusgirl

نام: missy

سپاس: 7

تماس:

پست توسط fabulusgirl »

همین استرس مواظب باش کار دستت نده.. smile072[/quote]

تنها مشکل من همین استرس نمیدونم چی کار کنم!! smile052

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

پست توسط Ali.T »

اماتور نوشته شده:دیگه علاقه رو باید کنار گذاشت باید رشته ای رو پیدا کنی که توش نون باشه.
ولی به نظر من آدم باید براساس علاقه و استعدادش جلو بره چون اگه بر این مبنا جلو بری از کارت لذت می بری و نهایتا پیشرفت هم می کنی و همراهش رضایت خاطر هم داره.
ولی وقتی صرفا جنبه مادی را در نظر بگیری آن پیشرفتی که باید بکنی را دیگر نداری و از همه مهمتر از آن لذتی که از انجام کارت باید ببری محروم میشی.
و اما تا حدودی با شما موافقم که باید جنبه مالی را هم در نظر گرفت ولی نه این که علاقه را کنار بگذاری.
و اما دوست عزیز kimiya2000 :
دو ملاک را برای انتخاب رشته مد نظر قرار بده و جلو برو : 1)استعدادت 2)علاقت
و اما در مورد این که می خواهید به هاروارد بروید باید بگویم می توانید از سایت دانشکده های مختلف هاروارد دیدن کنید و ببینید چند ایرانی دارد.دانشگاه هاروارد دانشگاه خاصی است که خیلی از دانشجویان المپیادی هم نمی توانند به آنجا بروند.

ارسال پست