چرا فیزیک زیباست؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ف ی ز ی ک

سپاس: 115

Re: چرا فیزیک زیباست؟

پست توسط ف ی ز ی ک »

قانون ارشمیدس چی میگه؟ میگه به اجسام درون یک سیال نیرویی برابر وزن سیال هم حجم جسم و رو به بالا وارد میشه.نتیجه این که هرچه چگالی جسم بیشتر باشه نیروی ارشمیدسی وار براون کمتر خواهد بود.مثلا چوب روی سطح آب می ایسته چون نیروی ارشمیدسی که بهش وارد میشه به نیروی وزن چوب غلبه میکه. اما آهن میره ته آب.آهن چگالیش زیاده و چوب چگالیش کمه.
اما جسم توی سیال وزن ظاهری داره.که این وزن ظاهری تفاضل نیروی وزن و نیروی ارشمیدسی است. حتما شما در استخر این حس رو تجربه کردید که سبک تر میشوید.
نتیجه: هرچی چگالی جسم بیشتر باشه،نیروی ارشمیدسی وارد به اون کمتره، پس وزن ظاهریش در سیال بیشتره.
حالا همه اینارو با این نکته که هوا هم یک سیال است در نظر بگبر، چون چگالی آهن از پنبه بیشتره،وزن ظاهری آهن از وزن ظاهری پنبه بیشتره. که البته گفتم این تفاوت خیلی کما و علتش کم بودن چگالی هواست. یه مثال دیگه بادکنک هلیوم هستش. باد کنکی که با گاز هلیوم پر شده باشه همیشه رو به بالا حرکت میکنه.تا حالا فکر کردی که چرا؟ چون نیروی ارشمیدسی که هوا بهش وارد میکنه از نیروی وزنش بیشتره.
پس اگه تو سطح زمین هوانبود، هم جرم آهن و پنبه برابر میشد و هم وزنشون.اما چون اقیانوسی از هوا سطح زمین رو پوشونده، وزن آهن و پنبه اندکی فرق داره!
ببین از بحث جالب بودن فیزیک به چه جاهایی می رسیم! من که فکر میکنم فیزیک شیرینه و همین الآن هم به شما نیروی ارشمیدسی وارد میشه! موفق باشید

نمایه کاربر
امیرکاوه

نام: حامد فرهنگ

سپاس: 167

تماس:

پست توسط امیرکاوه »

فکر نمی کنم حرفتون درست باشه ولی به نظر منطقی میاد . شبیه سفسطه است . من نمی تونم از حرفتون مطمئن شم اما از یه ادم مطمئن می پرسم و میاد بهتون می گم . اما اگر اینطوری است پس تکلیف w=m.g چی میشه ؟ درسته یه رابطه ابتداییه ولی هنوز نقض نشده !! طبق حرف شما این رابطه باید غلط باشه دیگه . اره ؟

ف ی ز ی ک

پست توسط ف ی ز ی ک »

سلام
من هرگز نگفتم که w=mg غلطه.این رابطه همون قانون گرانش نیوتون هست. که g شدت میدان گرانشی هست.اصلا رابطه ی F=ma یک تعریفه، یک تعریف از نیرو.(البته فکر میکنم این طوری باشه،چون هیچ جا دقیقا ندیدم که گفته باشه تعریفه ولی از اون جا که اثبات نداره فکر میکنم تعریف باشه) گذشته از اون ما یک نیوتون رو این جوری تعریف میکنیم:
بزرگی نیرویی که به جسمی به جرم 1 کیلو گرم شتاب 1 متر بر مجذور ثانیه بدهد.پس فکر کنم که قانون دوم نیوتون،یعنی F=ma یک تعریف باشه.(اگه نیست لطفا بفرمایید)
همه ی اینارو که مطمئن هستم خودتون هم میدونید گفتم تا بگم تعریف رو که نمیشه نقض کرد. اما همون طور که توی استخر وزن شما mg نیست،داخل جو زمین هم همین طوره ولی این تفاوت به دلیل ناچیز بودن چگالی هوا واقعا کمه و ما نمیتونیم احساسش کنیم.غیر از اون ما داخل آسانسور هم وزن ظاهری داریم، پس باید بگیم که w=mg نقض شد!
راجع به درستی این حرف فرمودید،من هم برای اطمینان از درست بودنش به دو نکته اشاره میکنم: اول این که همچین سوالی راجع به آهن و چوب توی یک مسابقه ی علمی از انتشارات رزمندگان به همراه چند سوال دیگه مطرح شده.(فصل آخر کتاب گنجینه ی المپیاد فیزیک-انتشارات رزمندگان) دوم این که توی مجله دانشمند پرونده ی فروردین امسال (دو شماره قبل) در یک مقاله با عنوان "از فیزیک متنفرم" دقیقا به موضوع آهن و پنبه اشاره شده. منتها در اون جا گفته یک کیلو پنبه سنگین تر از یک کیلو آهنه! که البته غلطه و ژورنالیستش یه اشتباه کوچیک داشته.

نمایه کاربر
امیرکاوه

نام: حامد فرهنگ

سپاس: 167

تماس:

پست توسط امیرکاوه »

البته حرفتون که منطقی هست ولی در کل وقتی صحبت از جرم و اینها که میشه اینقدر تو موضوع دقیق نمی شن که بخوان وضعیت جسم رو در شرایط سیالات متفاوت بسنجن . به نظر من شما ماجرا رو یه ذره پیچیده کردی و حرفتون کاملا درسته . من قبلا متوجه منظورتون نشده بودم .

نمایه کاربر
nazila2

نام: نازیلا

محل اقامت: گرگان

سپاس: 28

تماس:

پست توسط nazila2 »

قانون ارشميدس رو اگه بخواي به يك جمله خلاصه كني:قانون بالا اوردن!
سر تا پاي‌ خودم‌ را كه‌ خلاصه‌ مي‌كنم، مي‌شوم‌ قد يك‌ كف‌ دست‌ خاك‌ كه‌ ممكن‌ بود يك‌ تكه‌ آجر باشد توي‌ ديوار يك‌ خانه، يا يك‌ قلوه‌ سنگ‌ روي‌ شانه‌ يك‌ كوه، يا مشتي‌ سنگ‌ريزه، ته‌ته‌ اقيانوس؛ يا حتي‌ خاك‌ يك‌ گلدان‌ باشد؛ خاك‌ همين‌ گلدان‌ پشت‌ پنجره.

يك‌ كف‌ دست‌ خاك‌ ممكن‌ است‌ هيچ‌ وقت، هيچ‌ اسمي‌ نداشته‌ باشد و تا هميشه، خاك‌ باقي‌ بماند، فقط‌ خاك.

Kazem12

پست توسط Kazem12 »

سلام.
کسی میدونه کجای طناب کشی دارای قوانین فیزیکه؟

Kazem12

پست توسط Kazem12 »

سلام.
کسی میدونه کجای ورزش طناب کشی از قوانین فیزیک پیروی میکنه؟

ف ی ز ی ک

پست توسط ف ی ز ی ک »

Kazem12 نوشته شده:سلام.
کسی میدونه کجای طناب کشی دارای قوانین فیزیکه؟

سلام
نیروی اصطکاکی که زمین به پای شما وارد میکنه دارای قوانین فیزیکه.
وقتی دوتا گروه طناب کشی میکنن به هر یک از افراد یک گروه، نیروی به واسطه طناب و از گروه مقابل وارد میشه. اگه هیچ نیروی دیگه ای وجود نداشته باشه که با نیروی حریف مقابله کنه شما به سمت حریف منحرف میشید. ولی اصطکاک وجود داره و جلوی این اتفاق رو میگیره
برای همین میگن که تو طناب کشی گروهی که فشار بیشتری به زمین وارد میکنن شانس بیشتری برا برنده شدن دارند.

ارسال پست