اپیدمی حماقت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
matrix

نام: علیرضا

سپاس: 31

اپیدمی حماقت

پست توسط matrix »

نمیدونم چند نفر از شما پست ها داخل اینستاگرام رو دنبال میکنه اما اگر دنبال کنید متوجه میشید که احمقانه ترین کارها و باعث معروف شدن اون افراد و افزایش فالوور و لایک میشه. دقیقا برعکسش همین هوپاست که هوشمندانه ترین نوشته ها رو باید نوشت تا باعث دریافت لایک بشه.
به نظر شما دلیل این رفتار ها چیه و بشر داره به چه سمتی پیش میره و جهان بینی شما درباره این موضوع چطوریه؟
photo_2020-05-15_14-19-55.jpg
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
Sad but true

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: اپیدمی حماقت

پست توسط Paradoxy »

درست نیست. بلکه بر عکس، این چیزا همیشه بوده، و حالا به لطف رسانه ها با شکل عیان تری میشه دیدش. شاید حالا که این چیزا عیان تر شدن، بشر بیشتر بتونه متوجه حماقت خودش توی بعضی چیزا بشه، و زودتر اون رو کنار بزاره. شایدم برای هم رنگ شدن با جماعت، افراد بیشتری احمق بشن.

matrix

پست توسط matrix »

فاطمه محمد بیگی نماینده مجلس:
با ادامه روند کاهش جمعیت کشورمان در حال حاضر میانگین ضریب هوشی یا IQ ایرانی‌ها از ۱۰۴ به ۶۸ رسیده است؛ دلیل آن این است که نخبگان و تحصیلکردگان ما عمدتاً ازدواج نکرده‌اند یا دیر ازدواج کردند یا نهایتاً تک فرزند و دو فرزندی هستند./تسنیم
--------------------
این چیزی بود که قبلا میخواستم بگم اما فرصت نکردم و امروز خبرشو خوندم.
افرادی که باهوش تر هستن به خاطر دنیای ذهنی بزرگتر و پیچیده تر و البته به خاطر مسئولیت پذیری بیشتر ازدواج نمیکنن یا دیر ازدواج میکنن و ترجیح میدن به خاطر شرایط نامناسب جامعه بچه دار نشن. این در حالی هست که که افراد با بهره هوشی کمتر چندان اهمیتی به موضوعات ذکر شده نمیدن و فرزندان بیشتری دارن. اینجاست که اپیدمی حماقت شکل میگیره.
Sad but true

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

خبرش رو منم دیدم. آی کیو زیر 70 نرمال نیست. ایشون یه حرفی واسه خودش زده. فکر میکنم چند وقت دیگه هم عذرخواهی میکنه و میگه عدد 86 رو چپه دیده و 68 خونده. یه سرچ mean iq iran برای بررسی این موضوع کافیه. اولین مقاله ای که میاد https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6425765.
هستش که نویسنده هاش ایرانی ان و میتونه بایاس دار باشه، اما ژورنالی که چاپ شده فکتورش 2 هست که بدک نیست. این مقاله اعلام کرده که طبق مطالعه بیست ساله آی کیوی ایرانی ها 97 هستش. اما این که iq وابسته به شرایط محیطی هستش چیز جدیدی نیست و توی تمام کشورها قابل مشاهده هستش.

نکته مهم آماری ای که باید فرد بدونه اینه که افراد باهوش رنج جمعیتشون به خودی خود کم هست. این مسئله توی تمام کشورها صدق میکنه. بنابرین زادولد اینگونه افراد با فرض این که بچه هاشونم باهوش هستند سهم زیادی روی میانگین کل جمعیت نداره. در واقع فرار نخبه ها، یا بچه دار نشدنشون عامل کمبود آی کیو نیست. رفاه و شرایط محیطی حاکم بر کل جمعیت هست که میانگین هوش یک کشور رو تعیین میکنه. مثلا اکثر کشورای آفریقایی اوضاعشون خرابه و تصور دلیلش سخت نیست.

ویرایش: خبرش اومد که ایشون گفته خبرگذاری ها ازش اشتباه نقل کردن، و گفته رتبه iq ایران پیش از انقلاب 104 و الان شده 68 و منظورش خود iq نبوده. smile055 به عبارت دیگه آیکیو پایین نیومده، باهوش ترم شدیم.(که اینم در جاش خودش حرف مفته، ولی تحت شرایطی قابل قبوله)

matrix

پست توسط matrix »

این رفتارایی که من میبینم بدتر از رتبه 104 هست. ایرانیا سندرم دانینگ–کروگر دارن و خود باهوش پندار هستن
درسته که افراد باهوش تعدادشون کمه اما تاثیر گذاریشون خیلی زیاده و به خاطر همین حتی مهاجرت یک شخص باهوش یا تلف شدن استعدادهاش خیلی به چشم میاد و اثر گذار هست. و اینطور میشه که توی مراتب قدرت توی یه کشور جای باهوش و کم هوش عوض میشه و احمق پروری شروع میشه
Sad but true

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

اون خود باهوش پنداری رو توی یه تاپیک دیگه در موردش صحبت کردم، یادم نیست چه تاپیکی. ولی کاملا موافقم. همین هوپا جولانگاه افرادی هستش که گاها خیلی خودشون رو باهوش فرض میکنن.
من تاثیر گذاریش رو روی آمار میانگین آی کیو گفتم نه جاهای دیگه. بله در نهایت خروج افراد باهوش باعث کاهش رفاه جامعه و در نتیجه کاهش پیدا کردن میانگین هوشی میشه. ولی خب این راه دور رفتن هستش. قبل از این که به حال افراد باهوش برسیم، باید به حماقت خودمون پی ببریم.

نمایه کاربر
gij

نام: ahmad.anbarzadeh

سپاس: 19

پست توسط gij »

خود باهوش پنداری وقتی اتفاق میوفته که چند نفر که خنگ هستن دور خودت میبینی و فکر میکنی باهوشی مثل خود من که تو یک شهر کوچک بدون درس خوندن هر سال شاگرد اول هستم ولی بیام تهران با چنتا دانش اموز خوب روبه رو بشم میفهمم که چقدر خنگ هستم
گر بگوید مرده خور کفتار کز بهر ثواب
خادم اهل قبورم بشنو و باور مکن

نمایه کاربر
فروهر

سپاس: 107

تماس:

پست توسط فروهر »

gij نوشته شده:
دوشنبه ۱۳۹۹/۳/۲۶ - ۲۰:۱۸
خود باهوش پنداری وقتی اتفاق میوفته که چند نفر که خنگ هستن دور خودت میبینی و فکر میکنی باهوشی مثل خود من که تو یک شهر کوچک بدون درس خوندن هر سال شاگرد اول هستم ولی بیام تهران با چنتا دانش اموز خوب روبه رو بشم میفهمم که چقدر خنگ هستم
دور از جونت.
عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود
لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند...

نمایه کاربر
gij

پست توسط gij »

فروهر نوشته شده:
چهارشنبه ۱۳۹۹/۳/۲۸ - ۰۰:۱۳
gij نوشته شده:
دور از جونت.
اولیش هم پارادوکسی smile055 smile055
دیدم کوچک تر از منه کرکوک پرم ریخت
ما هم سن اون بودیم با سگا بازی میکردیم بچه اومده کلا انیشتین رو شخم زده smile166

نمایه کاربر
فروهر

سپاس: 107

تماس:

پست توسط فروهر »

gij نوشته شده:
چهارشنبه ۱۳۹۹/۳/۲۸ - ۲۰:۲۱
فروهر نوشته شده:
چهارشنبه ۱۳۹۹/۳/۲۸ - ۰۰:۱۳
gij نوشته شده:
دور از جونت.
اولیش هم پارادوکسی smile055 smile055
دیدم کوچک تر از منه کرکوک پرم ریخت
ما هم سن اون بودیم با سگا بازی میکردیم بچه اومده کلا انیشتین رو شخم زده smile166
خیلی جرأت میخواد
اینم یه نوع تبه که می خوابه

من خودم موقع جوانی می رفتم بدون هیچ پیش زمینه ای از فیزیک، کتابای فیزیک هالیدی،کنت اسکرین. کوانتوم. عام و خاص. ریسمان، همه چیز،کلاسیک، نیوتن، همه رو می خوندم هیچی متوجه نمی شدم خودم برای خودم نتیجه گیری می کردم smile139

الانم اونایی که خوندم از یاد رفته، از فیزیک فقط کمیت هاش یادم مونده smile055

چه دورانی بود بخاطر اینیشتین خون به پا می کردم.

از نظر تجربه شخصی خودم، سلامتی و دانش ارزشمندترین دارایی های جهان هستند. smile072
عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود
لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند...

نمایه کاربر
gij

پست توسط gij »

matrix2013 نوشته شده:
دوشنبه ۱۳۹۹/۲/۲۹ - ۲۳:۴۰
نمیدونم چند نفر از شما پست ها داخل اینستاگرام رو دنبال میکنه اما اگر دنبال کنید متوجه میشید که احمقانه ترین کارها و باعث معروف شدن اون افراد و افزایش فالوور و لایک میشه. دقیقا برعکسش همین هوپاست که هوشمندانه ترین نوشته ها رو باید نوشت تا باعث دریافت لایک بشه.
به نظر شما دلیل این رفتار ها چیه و بشر داره به چه سمتی پیش میره و جهان بینی شما درباره این موضوع چطوریه؟
photo_2020-05-15_14-19-55.jpg
انسان از ابتدا به دنبال یک آسایش و رفاه جسمی و ذهنی بوده.
وقتی کسی فکر می‌کنه تا حدودی رفاه ذهنی رو از خودش گرفته و مدام در فکر دلایل اونه
برای مثال من الان یک هفته در ذهنم آزمایش دو شکاف یانگ رو تحلیل میکنم و بعضی از جاهاش رو اعصابمه
ولی راحت ترین کار بی فکریست...
و بهترین فکر فکر رفاه است...
با این حال هنوز هم انتظار دارید اکثریت به ریاضیات و فیزیک و شیمی علاقه نشون بدن ؟؟؟؟ بیفکری =راحتی
ماییم و می و مطرب و این کنج خراب

جان و دل و جام و جامه پر درد شراب

فارغ ز امید رحمت و بیم عذاب

آزاد ز خاک و باد و از آتش و آب
انسان نادان نه غم عذاب دارد نه امید رحمت

ارسال پست