ریختن ذهن روی کامپیوتر

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Keyvan100

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۱ - ۰۵:۳۴


پست: 10جنسیت:

ریختن ذهن روی کامپیوتر

پست توسط Keyvan100 »

آیا ریختن ذهن فرد روی کامپیوتر امکان پذیره؟اگراون فرد بمیره بازهم اون ذهن روی کامپیوتر جاودانه میماند؟

کارنبر

عضویت : جمعه ۱۴۰۱/۵/۲۸ - ۱۲:۱۸


پست: 25

سپاس: 4

Re: ریختن ذهن روی کامپیوتر

پست توسط کارنبر »

درود

این پرسشی بنیادین و مسئله ایست که تمدن های جلودارِ هوش مصنوعی با آن دست به گریبانند. برای اینکه بدانید آنها تاکنون چه پاسخ هایی به این پرسش داده اند، ساده ترین راه تماشای آثار سینماییِ ساخته شده در این زمینه است. سینما نه تنها دست کمی از کتاب ندارد، بلکه می توان آن را شکل تکامل یافته ی کتاب هم دانست، تکاملِ کلمات به تصاویر و صداها. و یکی از مهم ترین آثار سینمایی در رابطه با این پرسش از نظرم سریال west world است.

این اثر داستانِ مراحلِ تلاش های یک گروه برای هرچه شبیه تر کردنِ ربات های انسان نما به انسان، در یک محیطِ آزمایشگاهی و البته تفریحی است. این گروه یک پارک بسیار وسیع با شهرک های مصنوعی می سازند و ربات های خود را در آنجا در معرضِ بازدید و تفریحِ توریست ها قرار می دهند. این ربات ها کاملاً شبیه انسان ها هستند، با این تفاوت که "قابلِ کنترل و برنامه ریزی" اند و برای هر کدام از آنها نقش و سناریویی نوشته شده است که بازدید کنندگان را سرگرم کنند. به این ترتیب این گروه با آزمون و خطا دائماً ناهنجاری های این ربات ها را اصلاح می کنند تا آنها را هرچه بیشتر " واقعی" و شبیه به انسان بسازند. آنها در این مسیر تا جایی پیش می روند که دیگر یک ربات و یک انسان را نمی توان از هم تشخیص داد.

اما سرانجام مشخص می شود در پشت این ماجرایِ ظاهراً علمی، تفریحی و تجاری، هدفِ دیگری از چشمان همگان پنهان بوده است، و آن این که مالکان و سازندگانِ این پارک در طول این سال ها در حالِ "ثبت اطلاعاتِ شخصیِ بازدیدکنندگان" بوده اند. بازدیدکنندگان یا همان توریست ها به این خیال که در این پارک وسیع کسی بر آنها نظارت ندارد و ربات ها هم فقط ربات اند، بدون نگرانی از هرگونه "عواقب و قضاوت شدنی"، هر کاری می خواهند با ربات های انسان نما می کنند؛ با این حال حافظه های ربات ها هر بار که توسط بازدیدکنندگان صدمه می بینند پاک می شوند و از این رو آنها بارها و بارها بلاهای یکسانی را سرِ این ربات ها می آورند، بدون اینکه ربات ها به یاد بیاورند و اعتراضی بکنند.

به این ترتیب شرکت دنیای غرب (west world) پس از سی سال از هر یک از بازدیدکنندگانی که مشتریِ دائمی بوده اند، یک پروفایل کامل از وجوه مختلفِ شخصیتش، حتی تاریک ترین نقاطِ ناخودآگاه او، تشکیل می دهد و این اطلاعات برای پروژه ی کپی سازی ای که مورد پرسش شما است "هم" استفاده می شوند...

بیش از اسپویل نمی کنم! امیدوارم اگر هنوز این اثرِ فاخر را تماشا نکرده اید جذابیت تماشایش برایتان از دست نرفته باشد.
تلقین و درسِ اهلِ نظر یک اشارت است
گفتم کنایتی و مکرر نمی کنم

ارمیا 198819

نام: ارمیا

عضویت : دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ - ۱۱:۳۳


پست: 0Re: ریختن ذهن روی کامپیوتر

پست توسط ارمیا 198819 »

من فکر میکنم که این یک مسئله ی جالب. برای فکر کردن است اما متاسفانه در این دوران و در این لحظه تا کنون همچین چیزی وجودندارد دلیلش هم این هست خاطرات و مسائل ذهنی انسان دارای احساسات هستند و ایا ربات ها میتوانند احساسات درون ذهن مارا به خوبی درک کنند؟؟
البته اگر منطورتون ریختن تصاویر موجود در ذهن هست در سال ۲۰۱۷ ژاپن تونست یک دستگاه تولید کنه که تمام رویاهای یک فرد روی یک هارد ذخیره بشه و صبح برای اون فرد به نمایش دربیاد اما نمیدونم صحت داره یا نه توی یک مقاله و همچنین یکی از کانال های تلگرامی دیدم
میتونید سوالتون رو از chat-GPT-3 پرسید

ارسال پست