چقدر رياضي لازم دارم؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
behnaz_9531

محل اقامت: تهران

تماس:

چقدر رياضي لازم دارم؟

پست توسط behnaz_9531 »

سلام!
لطفا اسم كتابهاي رياضي رو كه به دانشجوهاي فيزيك معرفي ميشه بگيد.
مممنون!
همه چيز طوريست كه فهميدي؟؟

نمایه کاربر
گراسمان

تماس:

پست توسط گراسمان »

لطفا عنوان تاپيك رو ويرايش كنيد.
اينطوري كه شما نوشتيد آدم فكر ميكنه مربوط به رياضيات ميشه بعد بچه هاي رياضي بهش سر ميزنن نه بجه هاي فيزيك!!
كاري كن كه توجه بچه هاي فيزيك رو جلب كنه تا زودتر جوابتون رو بگيريد
-و تو اي خدا !
-در آن سكوت و انزواي محض
-در آن عرش بي پايان
-ديگر انديشه مكن كه چگونه رقم زني حكايت فرجام ما را
-كه اينبار خود به سويت آمده ايم !

نمایه کاربر
ADMIN

سپاس: 560

تماس:

پست توسط ADMIN »

براي رياضيات پايه: معمولا سيلورمن - بعضي دانشگاهها ليتهولد و به ندرت توماس.

معادلات ديفرانسيل رو هر چي بخوني براي امتحان فرقي نداره چون سوالات مشخص هست.

مجموعه رياضي در فيزيك هم كه به شكل تخصصي هست فقط يك نگارش تا حالا چاپ شده كه همه دانشگاهها همون رو درس ميدن.
موجیم که آسودگی ما عدم ماست ... ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ...

behnaz_953

پست توسط behnaz_953 »

لطفا اسم كتابي كه در بارش گفتيد،بفرماييد.

محمد اخشيك

محل اقامت: كرج

سپاس: 30

پست توسط محمد اخشيك »

تا دلتان بخواهد كتاب در زمينه‌ي رياضي 1 و 2 و معادلات وجود دارد اما بدانيد سخت‌ترين‌ها، بهترين‌ها هستند.
در سطح رياضي 1 و 2 معمولا حساب ديفرانسيل و انتگرال توماس، سيلورمن و يا آدامز معرفي مي‌شود اما دو جلد كتاب عالي وجود دارد كه البته به راحتي كتب بالا هم نيستند: حساب ديفرانسيل و انتگرال تام م آپوستل. اين رياضي 1 و 2. نظر شخصي من در معادلات ديفرانسيل كتاب بويس و ديپريما است كه كامل تدريس نمي‌شود اما شما اگر واقعا مي‌خواهيد چيزي ياد بگيريد همه را بخوانيد! در رياضي فيزيك معمولا كتاب روش‌هاي رياضي در فيزيك آرفكن معرفي مي‌شود ولي بازهم معمولا ناقص تدريس مي‌شود! به شخصه در زمينه‌ي رياضي فيزيك كتاب عالي Methods of Theoretical Physic, Morse And Feshbach را بسيار پسنديدم اما اين دو جلد كتاب عالي كه تقريبا 2000 صفحه است ترجمه نشده است و البته كمي هم براي شروع دشوار است. موفق باشيد.
Our job in physic is to see things simply, To understand a great many complicated phenomena in a unified way, In terms of few simple principles... Steven Weinberg

نمایه کاربر
behnaz_9531

محل اقامت: تهران

تماس:

پست توسط behnaz_9531 »

آقاي محمد اخشيك ممنون كه جواب داديد.
من هم هميشه فكر كردم بايد سختترين ها را از قلم نندازم.
من 2 ماه فرصت دارم وقت زياد روي رياضي بگذارم.
زبانم هم طوري هست كه از پس كتابهاي رشته خودم برآم(منظورم كتابهاي انگليسي كامپيوتر ه).
ولي متن رياضي تا به حال مطالعه نكردم.البته نبايد غير ممكن باشه.من هم تنبل نيستم.
ممنون ميشم اگه با توجه به اينكه وقتم اينقدره و شرايطم اينه باز راهنمايي كنيد.
من رياضي ليتهلد خوندم و معادلات از كتاب آقاي نيكوكار.
همه چيز طوريست كه فهميدي؟؟

محمد اخشيك

محل اقامت: كرج

سپاس: 30

پست توسط محمد اخشيك »

ليتهلد كتاب خوبي است اما كتاب آقاي نيكوكار در عين جالب بودن روش‌هاي ايشان در حل معادلات كتابي مفهومي نيست (احتمالا خودتان هم متوجه شده‌ايد) كتاب معادلات ديفرانسيل بويس و ديپريما را به شما پيشنهاد كرده‌ام و باز هم پيشنهاد مي‌كنم. اما تاپيك ديگر رياضي فيزيك است كه بايد دقت كرد. كتاب آرفكن كتاب همه جانبه و خوبي است و مطالعه‌ي كاملش واقعا رياضي شما را تضمين مي‌كند. مشكل اصلي در رياضي فيزيك (از نظر من) پراكندگي مطالب است كه به كيفيت كتب آن بشدت صدمه مي‌زند. مثلا همين كتاب آرفكن با آنكه كامل است ولي مثلا نظريه توابع متغير مختلط را خوب توضيح نداده است. اما نگران نباشيد چون خودتان به راحتي مي‌توانيد مراجع ديگر را نيز يافته (از انتهاي فصول همين كتاب آرفكن) و مطالعه كنيد. ولي دوماه بسيار فرصت اندكي است. و شما بايد در رياضي فيزيك فقط به مطالب اساسي نظير: آناليز برداري، دستگاه‌هاي مختصات، تحليل تانسوري (اين سه مطلب ذكر شده را حتما بخوانيد) و نظريه‌ي توابع مختلط از جلد اول كتاب آرفكن و تبديل فوريه و حساب وردش‌ها از جلد دوم بپردازيد.
Our job in physic is to see things simply, To understand a great many complicated phenomena in a unified way, In terms of few simple principles... Steven Weinberg

ارسال پست