بیا تو سوال بپرس

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Persios

سپاس: 24

Re: بیا تو سوال بپرس

پست توسط Persios »

Archimedes نوشته شده:
Persios نوشته شده:من یک سوال دارم که خیلی برام مهمه چون منو از این جایی که گیر کردم نجات می ده
در آزمایش دو شکاف ما سه تا آشکار ساز داریم یکی که بعد از دو شکاف قرار داره که به ما میگه عبور از دو شکاف به صورت موج بوده یا ذره ای که اگه موجی باشه به صورت تداخل موجی رو پرده نقش می بنده و اگه ذره ای باشه فقط در روبه رویه شکاف ها خط می ندازه و تداخل موجی یانگ رو نداره حالا دو آشکار ساز دیگه رو مقابل هر شکاف داریم که اگه به نتیجه ی آنها نگاه کنیم از آنجا که فقط یک ذره در هر بار رد می شه فقط باید عبورش رو از یک شکاف دید درنتیجه .نتیجه در آشکار ساز آخری که تداخل یا ذره ای رو نشون می داد عوض می شه و حالت تداخل رو دیگه نشون نمی ده چون فقط یک بار یک ذره از آن ها رد شده نه یک موج که از هر دو همزمان رد می شه خوب حالا ما دیدیم که سنجش ما در دو آشکار ساز قبل دو شکاف بر نتیجه ی عبور ذره ای یا موجی تاثیر داره
حالا اگه ما آزمایش رو انجام بدیم و آشکار ساز ها نتیجه رو درون کامپیوتر بریزن و اگه ما نتیجه ی دو آشکار ساز شکاف ها رو بعد از ذخیره در کامپیوتر بدون مشاهده پاک کنیم و فقط نتیجه ی آشکار ساز آخر رو ببینیم باید به صورت تداخلی ببینیم چون نمی دونیم از کدام شکاف عبور کرده در حالی که آشکار ساز ها نتیجه رو ثبت کردن ولی ما ندیدیم؟ یا اتفاق دیگه ای میفته و ما تداخل موج رو نمی بینیم ؟؟؟

دوست عزیز
توجه کنید که اگر شما پشت هر دو شکاف آشکار ساز قرار دهید به این معنی خواهد بود که هیچ فوتونی از دو شکاف عبور نخواهد کرد زیرا جذب آشکارسازها می شود و در نتیجه شما هیچ الگویی را مشاهده نخواهید کرد.
و اگر یکی از آشکارسازهای پشت دو شکاف را بردارید به خاطر باز بودن فقط یک شکاف روی پرده شما فقط الگویی از توزیع فوتون را مشاهده خواهید کرد که بیانگر رفتار ذره ای نور است.
و اگر هر دو آشکار ساز پشت دو شکاف را بردارید و فقط آشکارساز روی پرده را باقی بگذارید شما الگوی تداخل را مشاهده خواهید کرد که نشان دهنده ی رفتار موجی نور است.
این را بخاطر بسپرید:
شما هرگز نمی توانید هر دو خاصیت ذره ای و موجی نور را همزمان آشکار کنید.
در نتیجه اگر به آزمایش طرح شده ی خودتون نگاه کنید:
تا زمانی که فقط یک آشکار ساز روی پرده دارید شما فقط الگوی تداخل را ضبط می کنید.
و به محض اضافه کردن آشکار سازهای دیگر دیگر الگوی تداخل از بین خواهد رفت.
اگر هر سه آشکار ساز فعال باشد شما هیچ الگویی نخواهید داشت زیرا دیگر فوتونی از دو شکاف رد نمی شود و تمام فوتون ها جذب آشکار ساز می شود.

دو آشکار ساز رو به رو ی دو شکاف هیچ وقت مانع عبور خود ذره نمی شوند فقط نشان می دهند ذره از درون آن ها عبور کرده یا نه
چیزی که شما گفتین یک روش دیگه است که در ازمایش دو شکاف ازش استفاده کردن که در اون آزمایش با مسدود کردن یک شکاف نتیجه رو مشاهده کردن ولی بعد با قرار دادن آشکار ساز جای جسم مسدود کننده کار رو ادامه دادن
نوع دو آشکار ساز قبل شکاف ها با اشکار ساز آخری فرق داره اونها به وسیله ی ایجاد میدان مغناطیسی در میان سیم ها و در عمل وقتی ذره از اونها عبور می کنه باعث اختلال در میدان مغناطیسی اون می کنه ولی آشکار ساز آخری مثل سنسور گیرنده ی نور دوربین می مونه یا یک نگاتیو عکاسی

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

بسیار خوب
در این صورت با این آشکارسازهایی که شما معرفی کردید( صرف نظر از اینکه کارا باشه یا نه و آیا ذرات را منحرف کند یا نه) باعث عمل مشاهده نمی شوند و به نظر من این دو آشکار ساز در نتیجه آزمایش تاثیری ندارند و ما باز الگوی تداخلی را مشاهده می کنیم.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

Persios

پست توسط Persios »

ممنون و در مورد آشکار ساز ها کاملا مطمئنم چون روی طرز کارشون به طور خلاصه تحقیق کردم
منم همین نظر رو دارم پس می تونم با اطمینان بیشتری این نتیجه رو بگیرم که تا وقتی که ما مشاهده نکردیم خود اطلاعاتی که درون کامپیوتر ذخیره می شه دو گانه است یه جوریایی انگار بیت های کامپیوتر ی خاصیت کیو بیت های کامپیوتر های کوانتمی رو می گرن تا وقتی یکی از نتایج به طور تصادفی موقع مشاهده ی ما انتخاب بشه و بیت ها یا 0 بشن یا 1 و نه همزمان هم 0 و هم 1 smile020

مهرداد مقدم

پست توسط مهرداد مقدم »

سلام دوستان فیزیکی
من ی دانشجوی الکترونیکم و علاقه مند به فیزیک smile018
دنیای فیزیک و از دریچه الکترون تا الان دیدم ..
دنیای فیزیک خیلی گسترده ست و من میخوام وارد این جهان گسترده بشم ...(البته در غالب تحقیق و پژوهش نه تغییر رشته دانشگاهی)
ازتون کمک میخوام بابت وارد شدن به دنیای فیزیک ...
اول این که راهنمایی کنیدم از کجا و از چی شروع کنم ؟ (چون تعاریف فیزیک و هم نمیدونم )
دوم اینکه چی بخونم ؟
سوم اینکه حوزه های تحقیقی تو فیزیک و اگه لطف کنین بهم معرفی کنین ممنون میشم تا بتونم یک مسیر و واسه تحقیق و پژوهش انتخاب کنم
منتظر کمک هاتون هستم و پیشاپیش یک دنیا سپاسگذارم

Persios

پست توسط Persios »

اگه قرار باشه قوانین کوانتمی در مقابل پارادوکس زمان قرار بگیرند بنظر شما این پارادوکس نیست که راحت تر از بین می ره تا قوانین کوانتمی؟؟؟ من تو همچین وضعی گیر کردم به نظر من پارادوکس ها می تونن خودشون مانع بوجود اومدن خودشون بشن

bakhtiyar

سپاس: 1

سوال در مورد اهرم ها

پست توسط bakhtiyar »

سلام به همه دوستان
من زیاد از فیزیک سر در نمیارم ولی سوالی داشتم که خواستم اساتید به صورت ساده شده به من توضیح بدن
سوال من در مورد اهرم ها است
میگن ارشمیدس در جنگ با رمی ها کشتی های اونها رو با استفاده از یک اهرم بزرگ و با نیروی خیلی کمی واژگون میکرده
حالا میخوام بدونم که برای بلند کردن یک وزنه 100 کیلویی تا ارتفاع 100متری زمین با چه فرمولی میشه حساب کرد که چه اهرمی با چه ابعاد و وزنی نیازه تا بشه این کار رو انجام داد؟
به طور روشن میخوام بدونم که چجوری میشه حساب کرد برای هر وزنه ای با یک وزن خاص چه اهرمی با چه ابعاد ،طول و وزنی نیازه؟

خیلی ممنون میشم به طور ساده و با ذکر یک مثال دارای عدد و رقم این موضوع رو برای من شرح بدین؟

نمایه کاربر
aminmasomy

نام: محمد امین

محل اقامت: کنگاور

سپاس: 12

پست توسط aminmasomy »

سلام من یک سوال داشتم

چرا الکترون در مدار های مانا تابش گسیل نمیکنه؟؟؟؟؟؟؟ طبق تؤری ماکسول ذره بارداری مثل الکترون در حرکت دایره ای که شتابداره به دور هسته باید تابش گسیل کنه اگه نکنه تؤری ماکسول نقض میشه

سؤال دیگم اینه الکترون چه شکلیه؟ ایا شکل هندسی خاصی داره؟ مرسی smile124 smile124
تو فقط یک بار فرصت زندگی کردن داری...ان را از خودت نگیر....

Persios

پست توسط Persios »

یک سوال دارم
اگر انرژی تاریک انرژی است که باعث شتاب در انبساط جهان می شود و فضا زمان را کش می دهد یک مشکلی هست...
با کش آمدن زمان باعث می شود زمان کندتر بگذرد در این صورت ما کندتر و کندتر فکر می کنیم و خود این باعث می شود به صورت توهم فکر کنیم جهان با سرعت بیشتر و بیشتر در حال انبساط است در حالی که ادراکات ما کند می شوند و نه این که سرعت انبساط با شتاب بیشتر می شود؟؟؟؟

esmailgh

نام: اسماعیل قنبرزهی

محل اقامت: زاهدان

سپاس: 3

پست توسط esmailgh »

در جواب دوست عزیری که در مورد اهرم سوال کرده بود باید بگم‌که ارشمیدس این کاره با قرقره مرکب انجام داد و برای درک کارکرد این اهرم ها به مقاله قرقره توی ویکیپدیا میتونی مراجعه کنی
و در جواب به دوست عزیری که در مورد تابش الکترون سوال کرده بود باید بگم که‌ هر الکترون با توجه به تراز انرژی که داره در مدارهای خاصی قرار میگیره و اگه بهش انرژی اضافی بدیم به مدار بالاتری سعود میکنه و به خاطر تمایل به حفظ حالت پایدار این انرژی اضافی رو به صورت تابش ازاد میکنه و به تراز قبلی برمیگرده پس اگه تراز الکترون ثابت باشه تابشی هم انجام نمیده و شتاب الکترون هم به خاطر تغییر جهتش حین چرخش به دور هسته است
و در جواب به دوستی که در مورد گسترش مکان زمان سوال کرده بود باید بگم که کش امدن زمان در تمام جهان به یک اندازه اعمال میشه پس هیچ‌راهی هم برای حس کردن این کند شدن نیست مثل وقتی که دمای بدنت و دمای اتاق هر دو به یک اندازه و همزمان بالا برن اونوقت به هیچ وجه افزایش دمای اتاق رو حس نمیکنی

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

Persios نوشته شده:یک سوال دارم
اگر انرژی تاریک انرژی است که باعث شتاب در انبساط جهان می شود و فضا زمان را کش می دهد یک مشکلی هست...
با کش آمدن زمان باعث می شود زمان کندتر بگذرد در این صورت ما کندتر و کندتر فکر می کنیم و خود این باعث می شود به صورت توهم فکر کنیم جهان با سرعت بیشتر و بیشتر در حال انبساط است در حالی که ادراکات ما کند می شوند و نه این که سرعت انبساط با شتاب بیشتر می شود؟؟؟؟

منبسط شدن متفاوت است با کش آمدن و به معنای بزرگتر شدن است، نه کشیده شدن.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
aminmasomy

نام: محمد امین

محل اقامت: کنگاور

سپاس: 12

پست توسط aminmasomy »

سلام یک سؤال داشتم نظریه نواری چگونه اثر دما بر رسانا - نارسانا - نیمرسانا رو توجیه میکنه؟
تو فقط یک بار فرصت زندگی کردن داری...ان را از خودت نگیر....

امیرعلی1234

پست توسط امیرعلی1234 »

با عرض سلام خدمت تمامی دانشمندان محترم.من دانش آموز سال اول دبیرستان تو یک مدرسه ی نمونه دولتی هستم.من الان چهارسال است که به فیزیک علاقه ی شدیدی دارم.ولی تازگی ها نسبت به فیزیک هیچ گونه احساسی ندارم و فکرمی کنم که به رشته هایی مثل مهندسی برق،مهندسی مکانیک،مهندسی شیمی،مهندسی نانو و... علاقه ی بیش تری دارم.ولی بازم نمی تونم روزی یک مطلب فیزیک نخونم.خواهش می کنم دراین مورد من را راهنمایی کنید.
(درضمن میزان پول یک رشته اصلا و اصلا برام مهم نیست.
با تشکر.

نمایه کاربر
مغز متفکر1

نام: ممد

سپاس: 1

پست توسط مغز متفکر1 »

حجم منفی وجود داره؟؟؟؟؟ smile024 smile024 smile024 smile024
...

صادق22

پست توسط صادق22 »

با سلام خدمت دوستان
آیا میتوان قطعه بتنی به ضخامت 15 سانت به ابعاد 50*50 سانت را باردار نمود؟ و به چه روشی؟
یا کسی را سراغ دارید در این مورد اطلاعات داشته باشد ؟ لطفا راههای ارتباط با ایشان را بفرمایید.

sazarghi

پست توسط sazarghi »

ی سوال:اگه ی نفر تو سایه باشه (مثلا زیر سایه درخت)امواج فرابنفش بهش میرسه؟اگه اره چقد شدتش کمتر میشه؟UVA یا UVB یا هر دو smile042 ???
راستی ممکنه یه مقداری از داخل برگهای درخت عبور کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ smile024
دوستان سوالم ضروریه لطفا زودتر جواب بدید smile024 smile024 smile024

ارسال پست