بیا تو سوال بپرس

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

Re: بیا تو سوال بپرس

پست توسط Archimedes »

مغز متفکر1 نوشته شده:بعد هایی که نمی تونیم حس بکنیمشون چی؟

چیزی که نمی تونی حس کنی رو چطور می تونی بگی وجود داره؟
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
مغز متفکر1

نام: ممد

سپاس: 1

پست توسط مغز متفکر1 »

وجود بعضیا شون تقریبا اثبات شده
...

نمایه کاربر
Archimedes

پست توسط Archimedes »

مغز متفکر1 نوشته شده:وجود بعضیا شون تقریبا اثبات شده

لطفا یک منبع معتبر یا مقاله ای ارائه دهید مبنی بر اثبات این موضوع.(به عنوان مثال صفحه ای از یک وبلاگ یا معرفی کتاب)
به هر حال طبق دانسته های بنده:
فیزیکدانان سه چهار نوع نظریه ارائه دادن مثل ریسمان بوزونی، ابر ریسمان، نظریه M و نظریه F
در نظریه ریسمان بوزون که قدیمی ترین نظریه ریسمان است جهان 26 بعد است.
در نظریه ابر ریسمان جهان 10 بعد دارد.
در نظریه M جهان 11 بعد دارد.
و در نهایت در جدیدترین نظریه یعنی نظری F حهان 12 بعد دارد(در این نظریه دو بعد برای زمان در نظر گرفته شده!!!)

با اینحال تمام این ها فقط نظریه است و تا بحال تماما ناموفق و تمام ابعاد اضافی در نظر گرفته شده فقط برای این است که نظریه از تقارنی دست برخوردار باشد.
این نظریات چیزی را اثبات نمی کند.

Nasrin nm

نام: nasrin nm

پست توسط Nasrin nm »

سلام من نمیدونستم دقیقا کجا باید سوالی که دارم رو مطرح کنم و با چه کسی؟ از رو عنوان و حدس خودم که شاید کاربر فعال باشید گفتم شاید بهتره این جا مطرح کنم سوالم رو ولی نمیدونم سر میزنید یا نه
لطفا کسی دید نوشتم رو پیام بده تا سوالم رو بپرسم ازش :l
«دیوارهای بلند را نساخته اند تا مانع رسیدن ما به رویاهایمان شوند. دیوارها را ساخته اند تا با سخت کوشی و عبور از آنها، به خود و دیگران نشان دهیم که رویاهایمان چقدر برایمان مهم هستند. دیوارها مانع ما نیستند. دیوارها وجود دارند تا مانع کسانی شوند که به اندازه ی ما، رویاهایشان را دیوانه وار دنبال نمیکنند…».
" رندی پاش "

Persios

سپاس: 24

پست توسط Persios »

jare12 نوشته شده:بسمه تعالی
در خصوص باز خورد تابشی کرم چاله که استیون هاوکینگ در بازگشت به زمان گذشته مطرح کرد و مانع تناقض میگردد , فردی که به زمان قبل از زمان تولد خود برمیگردد و با پدر خود ملاقات میکند آیا به جهانی میرود که با جهان خودش درهم تنیدگی کوانتومی دارد که بازخورد تابشی از پارادوکس جلوگیری میکند ؟ و اگر چنین نیست بازخورد تابشی از چه تناقضی جلوگیری میکند یعنی چه ارتباطی میان این دو بخش هست ؟ و به عبارت دیگر چه اصل کوانتومی در این خصوص دخیل است ؟

درهم تنیدگی بین جهان های موازی تا جایی من می دونم معنی نداره ولی در مورد رفع پارادوکس معمولا از احتمالات کوانتومی که هر یک ایجاد یک جهان موازی و سر انجام با نتیجه ای بسیار دور و یا بسیار نزدیک به هم ایجاد می کنه استفاده می کنند که خود این مسئله خیلی جای بحث و تفکر داره و در این صورت هم تعداد این جهان ها بینهایت می شود کا که خود این هم ایجاد مشکلاتی پیچیده تر می کند

Persios

پست توسط Persios »

Persios نوشته شده:
jare12 نوشته شده:بسمه تعالی
در خصوص باز خورد تابشی کرم چاله که استیون هاوکینگ در بازگشت به زمان گذشته مطرح کرد و مانع تناقض میگردد , فردی که به زمان قبل از زمان تولد خود برمیگردد و با پدر خود ملاقات میکند آیا به جهانی میرود که با جهان خودش درهم تنیدگی کوانتومی دارد که بازخورد تابشی از پارادوکس جلوگیری میکند ؟ و اگر چنین نیست بازخورد تابشی از چه تناقضی جلوگیری میکند یعنی چه ارتباطی میان این دو بخش هست ؟ و به عبارت دیگر چه اصل کوانتومی در این خصوص دخیل است ؟

درهم تنیدگی بین جهان های موازی تا جایی من می دونم معنی نداره ولی در مورد رفع پارادوکس معمولا از احتمالات کوانتومی که هر یک ایجاد یک جهان موازی و سر انجام با نتیجه ای بسیار دور و یا بسیار نزدیک به هم ایجاد می کنه استفاده می کنند که خود این مسئله خیلی جای بحث و تفکر داره و در این صورت هم تعداد این جهان ها بینهایت می شود کا که خود این هم ایجاد مشکلاتی پیچیده تر می کند

درهم تنیدگی کوانتمی (tanglement) در مورد ذراتی است که برای مدتی در کنار هم به پایداری رسیدند و این "باهم بودن " باعث ارتباطی بین این دو ذره می شود که محدود به فاصله و مکان نیست و تا زمان سنجش نمی توان به طور مثال اسپین اون ها رو از هم متمایز کرد

علیرضا 1358110

محل اقامت: شیراز

سپاس: 2

پست توسط علیرضا 1358110 »

سلام دوستان عزیز
من سوالمو چند جا مطرح کردم ولی کسی جواب قانع کننده ای به من نداد.خواهش میکنم جواب بدین لازمش دارم.
سوال:انیشتین فضا زمان رو اینطور مطرح کرده:جایی که دارای بعد چهارم یعنی زمان باشه.
من میخوام بدونم عامل ایجاد بعد چهارم یعنی زمان چیه و چطوری به وجود میاد
اگر کوانتوم را میفهمید مطمئن باشید که نمیفهمید و اگر نمیفهمید یعنی میفهمید

نمایه کاربر
Archimedes

پست توسط Archimedes »

انشتین فضا-زمان رو یه صفحه در نظر گرفته که از چهار بعد که از سه بعد فضایی و یک بعد زمان تشکیل شده است.
و این موضوع رو مطرح کرده که این چهار بعد در هم بافته و بصورت ساختاری پیوسته در نظر گرفته شده.
ابعاد منحصر بفرد هستند. و همیشه وجود دارند و این ماده است که درون ابعاد حرکت می کنه و گذر زمان رو درک می کنه.
مکانیزم گذر زمان و چیستی بعد چهارم تابحال کاملا درک نشده و نمی توان گفت که چیزی اون رو بوجود میاره.
اما می توان اینطور در نظر گرفت که انسان گذر زمان رو وابسته به تغییرات و جنبش ماده درک می کنه

علیرضا 1358110

Archimedes نوشته شده:انشتین فضا-زمان رو یه صفحه در نظر گرفته که از چهار بعد که از سه بعد فضایی و یک بعد زمان تشکیل شده است.
و این موضوع رو مطرح کرده که این چهار بعد در هم بافته و بصورت ساختاری پیوسته در نظر گرفته شده.
ابعاد منحصر بفرد هستند. و همیشه وجود دارند و این ماده است که درون ابعاد حرکت می کنه و گذر زمان رو درک می کنه.
مکانیزم گذر زمان و چیستی بعد چهارم تابحال کاملا درک نشده و نمی توان گفت که چیزی اون رو بوجود میاره.
اما می توان اینطور در نظر گرفت که انسان گذر زمان رو وابسته به تغییرات و جنبش ماده درک می کنه

یعنی زمین از خودش دارای زمان نیست

نمایه کاربر
Archimedes

پست توسط Archimedes »

علیرضا 1358110 نوشته شده:
Archimedes نوشته شده:انشتین فضا-زمان رو یه صفحه در نظر گرفته که از چهار بعد که از سه بعد فضایی و یک بعد زمان تشکیل شده است.

زمین نیز مانند تمام اجرام دیگه در کیهان درون ابعاد شناور است و در حال حرکت.
و حرکت درون ابعاد پیوسته که همون صفحه فضا-زمان است خود باعث گذشت زمان بر زمین می شود. ( زیرا زمان نیز یکی از همین چهار ابعاد پیوسته و درهم بافته است)
در کل تمام اجرام چه ستارگان، سیارات، قمرها، موجودات زنده، و حتی مولکول ها و اتم ها زمانی که درون ابعاد حرکت می کنند( که در اینجا منظور همان حرکت معمولی است) زمان بر آنها گذر می کند.
و بر طبق نسبیت اینشتین زمان نسبی است به این معنی که:
بر حسب مکان شخص زمان بر آن شخص به شیوه ای متفاوت نسبت به شخص دیگر در مکان دیگر می گذرد.
در مورد بعد زمان:
بدلیل اینکه ابعاد توسط اجرام خم می شون،، کشیده می شوند و همین طور متراکم می شئند ودر کل بر حسب اینکه جرم ( یک ستاره یا سیاره یا...) زیاد یا کم باشد اثر آن بر خمیدگی صفحه فضا-زمان نیز بیشتر است.
پس سرعت گذر زمان بر روی با سرعت گذر زمان بر روی خورشید متفاوت است زیرا خورشید جرم بیشتری نسبت به زمین دارد و صفحه فضا-زمان را بیشر خم می کند و به تبع هر چه گرانش بیشتر باشد زمان با ریتم کندتر می گذرد.
پس زمان نسبت به خورشید ریتم کندتری دارد تا زمان نسبت به زمین.

علیرضا 1358110

Archimedes نوشته شده:
علیرضا 1358110 نوشته شده:

زمین نیز مانند تمام اجرام دیگه در کیهان درون ابعاد شناور است و در حال حرکت.
و حرکت درون ابعاد پیوسته که همون صفحه فضا-زمان است خود باعث گذشت زمان بر زمین می شود. ( زیرا زمان نیز یکی از همین چهار ابعاد پیوسته و درهم بافته است)
در کل تمام اجرام چه ستارگان، سیارات، قمرها، موجودات زنده، و حتی مولکول ها و اتم ها زمانی که درون ابعاد حرکت می کنند( که در اینجا منظور همان حرکت معمولی است) زمان بر آنها گذر می کند.
و بر طبق نسبیت اینشتین زمان نسبی است به این معنی که:
بر حسب مکان شخص زمان بر آن شخص به شیوه ای متفاوت نسبت به شخص دیگر در مکان دیگر می گذرد.
در مورد بعد زمان:
بدلیل اینکه ابعاد توسط اجرام خم می شون،، کشیده می شوند و همین طور متراکم می شئند ودر کل بر حسب اینکه جرم ( یک ستاره یا سیاره یا...) زیاد یا کم باشد اثر آن بر خمیدگی صفحه فضا-زمان نیز بیشتر است.
پس سرعت گذر زمان بر روی با سرعت گذر زمان بر روی خورشید متفاوت است زیرا خورشید جرم بیشتری نسبت به زمین دارد و صفحه فضا-زمان را بیشر خم می کند و به تبع هر چه گرانش بیشتر باشد زمان با ریتم کندتر می گذرد.
پس زمان نسبت به خورشید ریتم کندتری دارد تا زمان نسبت به زمین.

ممنون ولی آخرین سوال:زمین دارای بعد چهارم است یا خیر

نمایه کاربر
Archimedes

پست توسط Archimedes »

باز تاکید می کنم درک شما از ابعاد اشتباه است
ابعاد فقط چهارچوب است برای حرکت اجرام.
مانند جاده که مسیری است برای حرکت اتومبیل.
ابعاد موجودیتی مستقل دارند و جزئی از اجرام نیستند که بگوییم آیا زمین بعد چهارم دارد یا نه.
و اجرام فقط در این چهارچوب چهار بعدی دارای حرکت هستند و وجود دارند.
زمین در بعد زمان حرکت می کند همان طور که در سه بعد فضایی طول و عرض و ارتفاع حرکت می کند
زمین فقط سه بعد دارد

علیرضا 1358110

Archimedes نوشته شده:باز تاکید می کنم درک شما از ابعاد اشتباه است
ابعاد فقط چهارچوب است برای حرکت اجرام.
مانند جاده که مسیری است برای حرکت اتومبیل.
ابعاد موجودیتی مستقل دارند و جزئی از اجرام نیستند که بگوییم آیا زمین بعد چهارم دارد یا نه.
و اجرام فقط در این چهارچوب چهار بعدی دارای حرکت هستند و وجود دارند.
زمین در بعد زمان حرکت می کند همان طور که در سه بعد فضایی طول و عرض و ارتفاع حرکت می کند
زمین فقط سه بعد دارد

بسیار از شما متشکرم تئوری منو کامل کردین

Persios

پست توسط Persios »

من یک سوال دارم که خیلی برام مهمه چون منو از این جایی که گیر کردم نجات می ده
در آزمایش دو شکاف ما سه تا آشکار ساز داریم یکی که بعد از دو شکاف قرار داره که به ما میگه عبور از دو شکاف به صورت موج بوده یا ذره ای که اگه موجی باشه به صورت تداخل موجی رو پرده نقش می بنده و اگه ذره ای باشه فقط در روبه رویه شکاف ها خط می ندازه و تداخل موجی یانگ رو نداره حالا دو آشکار ساز دیگه رو مقابل هر شکاف داریم که اگه به نتیجه ی آنها نگاه کنیم از آنجا که فقط یک ذره در هر بار رد می شه فقط باید عبورش رو از یک شکاف دید درنتیجه .نتیجه در آشکار ساز آخری که تداخل یا ذره ای رو نشون می داد عوض می شه و حالت تداخل رو دیگه نشون نمی ده چون فقط یک بار یک ذره از آن ها رد شده نه یک موج که از هر دو همزمان رد می شه خوب حالا ما دیدیم که سنجش ما در دو آشکار ساز قبل دو شکاف بر نتیجه ی عبور ذره ای یا موجی تاثیر داره
حالا اگه ما آزمایش رو انجام بدیم و آشکار ساز ها نتیجه رو درون کامپیوتر بریزن و اگه ما نتیجه ی دو آشکار ساز شکاف ها رو بعد از ذخیره در کامپیوتر بدون مشاهده پاک کنیم و فقط نتیجه ی آشکار ساز آخر رو ببینیم باید به صورت تداخلی ببینیم چون نمی دونیم از کدام شکاف عبور کرده در حالی که آشکار ساز ها نتیجه رو ثبت کردن ولی ما ندیدیم؟ یا اتفاق دیگه ای میفته و ما تداخل موج رو نمی بینیم ؟؟؟

نمایه کاربر
Archimedes

پست توسط Archimedes »

Persios نوشته شده:من یک سوال دارم که خیلی برام مهمه چون منو از این جایی که گیر کردم نجات می ده
در آزمایش دو شکاف ما سه تا آشکار ساز داریم یکی که بعد از دو شکاف قرار داره که به ما میگه عبور از دو شکاف به صورت موج بوده یا ذره ای که اگه موجی باشه به صورت تداخل موجی رو پرده نقش می بنده و اگه ذره ای باشه فقط در روبه رویه شکاف ها خط می ندازه و تداخل موجی یانگ رو نداره حالا دو آشکار ساز دیگه رو مقابل هر شکاف داریم که اگه به نتیجه ی آنها نگاه کنیم از آنجا که فقط یک ذره در هر بار رد می شه فقط باید عبورش رو از یک شکاف دید درنتیجه .نتیجه در آشکار ساز آخری که تداخل یا ذره ای رو نشون می داد عوض می شه و حالت تداخل رو دیگه نشون نمی ده چون فقط یک بار یک ذره از آن ها رد شده نه یک موج که از هر دو همزمان رد می شه خوب حالا ما دیدیم که سنجش ما در دو آشکار ساز قبل دو شکاف بر نتیجه ی عبور ذره ای یا موجی تاثیر داره
حالا اگه ما آزمایش رو انجام بدیم و آشکار ساز ها نتیجه رو درون کامپیوتر بریزن و اگه ما نتیجه ی دو آشکار ساز شکاف ها رو بعد از ذخیره در کامپیوتر بدون مشاهده پاک کنیم و فقط نتیجه ی آشکار ساز آخر رو ببینیم باید به صورت تداخلی ببینیم چون نمی دونیم از کدام شکاف عبور کرده در حالی که آشکار ساز ها نتیجه رو ثبت کردن ولی ما ندیدیم؟ یا اتفاق دیگه ای میفته و ما تداخل موج رو نمی بینیم ؟؟؟

دوست عزیز
توجه کنید که اگر شما پشت هر دو شکاف آشکار ساز قرار دهید به این معنی خواهد بود که هیچ فوتونی از دو شکاف عبور نخواهد کرد زیرا جذب آشکارسازها می شود و در نتیجه شما هیچ الگویی را مشاهده نخواهید کرد.
و اگر یکی از آشکارسازهای پشت دو شکاف را بردارید به خاطر باز بودن فقط یک شکاف روی پرده شما فقط الگویی از توزیع فوتون را مشاهده خواهید کرد که بیانگر رفتار ذره ای نور است.
و اگر هر دو آشکار ساز پشت دو شکاف را بردارید و فقط آشکارساز روی پرده را باقی بگذارید شما الگوی تداخل را مشاهده خواهید کرد که نشان دهنده ی رفتار موجی نور است.
این را بخاطر بسپرید:
شما هرگز نمی توانید هر دو خاصیت ذره ای و موجی نور را همزمان آشکار کنید.
در نتیجه اگر به آزمایش طرح شده ی خودتون نگاه کنید:
تا زمانی که فقط یک آشکار ساز روی پرده دارید شما فقط الگوی تداخل را ضبط می کنید.
و به محض اضافه کردن آشکار سازهای دیگر دیگر الگوی تداخل از بین خواهد رفت.
اگر هر سه آشکار ساز فعال باشد شما هیچ الگویی نخواهید داشت زیرا دیگر فوتونی از دو شکاف رد نمی شود و تمام فوتون ها جذب آشکار ساز می شود.

ارسال پست