درخواست راهنمایی برای ادامه تحصیل، فوق لیسانس فیزیک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
hasan1359

سپاس: 12

درخواست راهنمایی برای ادامه تحصیل، فوق لیسانس فیزیک

پست توسط hasan1359 »

سلام. من فوق لیسانس مدیریت دارم از دانشگاه تهران. فیزیک و ریاضی رو در حد دبیرستان تسلط دارم، استعداد ریاضیم خوبه و علاقه شدیدی به فیزیک دارم. تصمیم گرفتم فوق لیسانس فیزیک شرکت کنم. لطفا راهنماییم کنید که چکار کنم. روزی چهار ساعت میتونم وقت بذارم. از کجا شروع کنم و چه کتابایی بخونم؟ آیا برای کسی مثل من که هیچی از فیزیک دوره کارشناسی نمیدونه اصلا امکان قبولی در کارشناسی ارشد وجود داره؟

dusty

سپاس: 327

Re: درخواست راهنمایی برای ادامه تحصیل، فوق لیسانس فیزیک

پست توسط dusty »

درود بر شما
بله امکان قبولی وجود داره، ولی به احتمال بسیار زیاد تو ارشد به مشکل بر میخورین و نتیجه مطلوبی نمی گیرید چون واقعا برای ارشد تسلط به دروس کارشناسی لازمه.
بهتره یه نگاهی به سرفصل های ارشد و کارشناسی و منابع اون بندازید بعد تصمیم بگیرید.
در کل اصلا کار منطقی به نظر نمیاد.

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

سلام
به هر حال بیش از ۷۰ درصد دانشجویان دوره کارشناسی فیزیک به تسلطی کمتر از ۳۰ درصد تمام اطلاعات فیزیک دست پیدا می کنند. با این حال باز این احتمال هست و خود به شخصه شاهد بوده ام که همین افراد کارشناسی ارشد قبول شده و موفق نیز بوده اند.
این حکمی ناعادلانه است که بگوییم حال چون مثلا ایشان کارشناسی نامرتبط با فیزیک داشته اند حتی در صورت قبولی نمی توانند به موفقیتی قابل قبول دست پیدا کنند.
به نظر من هر شخصی اگر به اندازه کافی در جهت درست و درک کامل مفاهیم تئوری و عملی رشته ای مانند فیزیک یا هر رشته دیگری تلاش کند و از اراده کافی برخوردار باشد. قادر خواهد بود نسبت به تمام کسانی که اون رشته رو تو دانشگاه به عنوان رشته اصلی خوندن نیز بهتر عمل کنند و دانش بیشتری در اون زمینه نسبت به دیگران داشته باشد.
مطمئنا اگه ایشان رتبه بهتری نسبت به دیگری( دارای مدرک کارشناسی فیزیک) در کنکور کارشناسی ارشد بیاورد. از لحاظ درک و یادگیری دروس کارشناسی در رتبه ای بالاتر قرار دارد و از اطلاعات بیشتری برخوردار است.
و بی شک دانشگاه های سطح بالا ایشان را در اولویت پذیرش قرار می دهند.
در نتیجه فکر نمی کنم با مشکل روبرو شود.
موفق باشید. smile072
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

تجربیات یکی از دوستان.

mary91 نوشته شده:سلام
میخوام تجربیاتم رو در مورد کنکور ارشد فیزیک در اختیارتون بگذارم چون پارسال بعد از عید خودم همش دنبال اطلاعات در مورد موسسات و جزوات و حواشی کنکور بودم و کسی نبود مرا راهنمایی کند .
1-فقط و فقط در کنکور ارشد باید درس بخونین هیچ کس به جز خودتون نمیتونه کمکتون کنه
2-اگر در دانشگاه خوبی دوره کارشناسی رو گذرانده اید لازم نیست رفرنس های اصلی رو دوباره بخونین اما اگه پایه تون ضعیفه ابتدا خواندن مراجع اصلی توصیه میشه
3-بسته آموزشی هیچ موسسه ای رو کامل نخرین باید کتاب ها رو گلچین کنید
4-زمان شروع مطالعه برای ارشد با توجه به پایه درسیافراد متفات است به طور کلی بهترین زمان برای شروع ارشد از تیرماه است اما اگر قوی هستین اگر از مهر هم شروع کنین میرسین
5-تابستان فقط تست آموزشی بزنین ترجیحا تست های سال های 86 به بعد را از مهر بزنین و تست های سال های 91 به بعد را به صورت جامع یک ماه مانده به کنکور
واما در مورد کلاس های کنکور ...اینجانب سال گذشته در کلیه ی کلاس های مدرسان شریف شرکت کردم به صراحت میگم هیچ فایده ای نداشت جز هزینه مالی و زمانی ...در موسسه مدرسان دو استاد کنکور تدریس میکنن دکتر کردبچه استاد دانشگاه (کلاس ایشون عین کلاس دانشگاه است )و یکی دکتر تنهایی کلاس ایشون به مسخره بازی میگذره و کلا چیز خاصی یاد نمیدن ...یعنی اگر کسی بدون صرف هزینه فقط کتابها رو مطالعه کنه بهتر نتیجه میبینه اما در مورد موسسه پارسه و دکتر بهتاج من کلاسای ایشون رو شرکت نکردم اما برخی دوستان که شرکت کردن نسبتا راضی بودن به خصوص درس کوانتوم /ریاضی فیزیک /مکانیک کلاسیک ایشون (ازبقیه درسها راضی نبودن ) ..اما در مورد زبان تخصصی به نظرم کلاس شرکت نکنین زبان تخصصی به بیس زبان افراد بستگی داره و در مدت 6 تا 1 سال معجزه نمیشه اگر بیس زبانتون خوبه روش سرمایه گذاری کنین (به شدت رتبه رو جا به جا میکنه )
اما در مورد منابع مناسب
کوانتوم =زتیلی +کتاب کوانتوم مدرسان شریف+جزوه کوانتوم دکتر بهتاج(جزوه ای که در کلاس تدریس میکنن)
الکترومغناطیس =کتاب الکترومغناطیس مهندسی پارسه(عبدالعالی)+کتاب الکترومغناطیس مدرسان شریف
مکانیک کلاسیک =جزوه بهتاج+تست های سال های گذشته هر کتابی
ریاضی فیزیک=جزوه بهتاج+کتاب زیاضی فیزیک پارسه
زبان تخصصی =کتاب زبان تخصصی بیانی پوران پژوهش
فیزیک مدرن =منبع مناسبی پیدا نکردم
ترمودینامیک =منبع مناسبی پیدا نکردم
کتاب تست سازمان سنجش رو حتما بگیرین
به هیچ وجه در کلاسای بی کیفیت مدرسان شریف شرکت نکین
آخرین ویرایش توسط Archimedes چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۱۳ - ۱۷:۵۹, ویرایش شده کلا 1 بار
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

hasan1359

سپاس: 12

پست توسط hasan1359 »

Archimedes نوشته شده:تجربیات یکی از دوستان.
رو گلچین کنید
4-زمان شروع مطالعه برای ارشد با توجه به پایه درسیافراد متفات است به طور کلی بهترین زمان برای شروع ارشد از تیرماه است اما اگر قوی هستین اگر از مهر هم شروع کنین میرسین
5-تابستان فقط تست آموزشی بزنین ترجیحا تست های سال های 86 به بعد را از مهر بزنین و تست های سال های 91 به بعد را به صورت جامع یک ماه مانده به کنکور
واما در مورد کلاس های کنکور ...اینجانب سال گذشته در ....
[/quote]

با تشکر فراوان از شما.

احتمالا متن شما ناقص فرستاده شده، ممنون میشم اگه موارد 1 تا 3 رو دوباره بفرستید.

ضمنا به نظر میرسه راهنمایی های شما برای کسی باشه که لیسانس فیزیک داره ولی برای من که لیسانسم غیرمرتبط بوده و فیزیک رو در حد دبیرستان بلدم چه پیشنهادی دارین؟ آیا به نظرتون اگه اول چهارجلد فیزیک هالیدی رو بخونم بعدش میتونم یه راست برم سراغ منابعی که شما فرمودین؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنین.

نمایه کاربر
einstein313

سپاس: 91

پست توسط einstein313 »

hasan1359 نوشته شده:سلام. من فوق لیسانس مدیریت دارم از دانشگاه تهران. فیزیک و ریاضی رو در حد دبیرستان تسلط دارم، استعداد ریاضیم خوبه و علاقه شدیدی به فیزیک دارم. تصمیم گرفتم فوق لیسانس فیزیک شرکت کنم. لطفا راهنماییم کنید که چکار کنم. روزی چهار ساعت میتونم وقت بذارم. از کجا شروع کنم و چه کتابایی بخونم؟ آیا برای کسی مثل من که هیچی از فیزیک دوره کارشناسی نمیدونه اصلا امکان قبولی در کارشناسی ارشد وجود داره؟

سلام
چهار سال خواندن لیسانس فیزیک هم آنقدر کفایت نمیکند که شما در ارشد بتوانید یک فیزیکدان موفق شوید
دیگر چه رسد که اینکه بخواهید آزمون ارشد دهید و وارد ارشد فیزیک شوید آن هم با لیسانس مدیریت !

درمورد قبولی که میتوانید با مقداری تست و زوم کردن روی یک تعداد از کتب فیزیکی مثلا برای شما هالیدی و الکترومغناطیس و تحلیلی و یه مقدار زبان ، و درست زدن تست ها در زمان آزمون براحتی ارشد قبول میشوید شاید، ولی مشکل کار قبولی در ارشد نیست

همونطور که کاربر dusty هم بیان کردند ارشد نیازمند تسلط زیاد در دورس کارشناسیست و اگر تسلط نداشته باشید به مرور زمان خسته میشید و فقط عمرتان را تلف کرده اید ، فیزیک از بیرون خیلی زیبا و راحت بنظر میرسد smile020
بنظر من هم زیاد کار جالبی نیست ، بهترست همان رشته خودتان را ادامه دهید و بعد از اتمام آن ، فیزیک هم شروع کنید

موفق باشید .
اللهم العن قاتلیک یا فاطمه الزهرا

اَللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ ، وَآخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ ، اَللّهُمَّ الْعَنِ الْعِصابَةَ الَّتى جاهَدَتِ الْحُسَيْنَ ( علیه السلام ) ، وَشٰايَعَتْ وَبٰايَعَتْ وَتٰابَعَتْ عَلىٰ قَتْلِهِ

اَللّٰهُمَّ الْعَنْهُمْ جَميعاً

اسلام به ذات خود ندارد عیبی .......... هر عیب که هست از مسلمانی ماست

ارسال پست