اثبات فرمول ها


اثبات فرمول ها

نوشتهاز سوی stanly در شنبه 6 شهريور 1395 - 11:35

با سلام.کسی کتاب،سایت و یا هر مرجع دیگه ای میشناسه که اثبات فرمول های فیزیک رو نوشته باشه؟مثلا بر چه اساسی انرژی جنبشی میشه نصف جرم ضربدر مربع سرعت،چرا نمیشه از حدود پلانک در هر چیزی تجاوز کرد و....
ممنون smile072
نماد کاربر
 
سپـاس : 204

ارسـال : 362


نام: م.گ
سن: 19 سال
شهر: کی اف
نام نویسی: 94/10/25

مرد

Re: اثبات فرمول ها

نوشتهاز سوی paradoxy در شنبه 6 شهريور 1395 - 12:56

اصولا روابط تجربی هستند و بر اساس مدل یا نظریه مربوطه ساخته میشن، مثلا همون رابطه انرژی جنبشی که شما اشاره کردید، تو نسبیت شکل دیگری بر به خودش میگیره. اول ببینید با چه مدلی سر و کار دارید، بعد می تونید اثباتش رو پیدا کنید.
اما در مورد حدود پلانک تا جایی که میدونم چیز های کوانتومی قابل تقسیم نیستند، و با همون حد پلانک اندازه گیری میشن، اگه بخوایم ریزتر از پلانک در هر چیزی بریم، باید مکانیک کوانتومی رو بیخیال بشیم. مثلا یه مثال واضحه حدود پلانک در زمان بیگ بنگ هست. ما نمیتونیم از حدود پلانک، از نظر زمانی عقب تر بریم و ببینیم در اون موقع جه اتفاقی افتاده، علتش اینه که فوتون نور هایی در اون زمان گسیل می شدند به اون ابر پلاسمایی یا مواد بسیار داغ میخوردند و به دام می افتادند. برای همین هیچ فوتون نوری از اون زمان گسیل نشده که ما دریافت کنیم و پیش از زمان پلانک رو ببینیم. شبیه به چنین توضیحی در مورد موارد دیگه مورد نظر شما هم هست. من فقط سایت ویکی پیدا (انگلیسی) رو میشناسم که چنین کاری کرده و منبع هم قرار داده. فقط همه روابط یکجا نیستند.
نماد کاربر
 
سپـاس : 1051

ارسـال : 1946


نام: داود حاجي تقي تهراني
سن: 17 سال
نام نویسی: 93/10/22

ذکر نشده


بازگشت به پرسش و پاسخ های فیزیکی

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 40 مهمان