اثبات فرمول ها

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
stanly

نام: م.گ

محل اقامت: کی اف

عضویت : جمعه ۱۳۹۴/۱۰/۲۵ - ۰۱:۰۶


پست: 362

سپاس: 204

جنسیت:

اثبات فرمول ها

پست توسط stanly »

با سلام.کسی کتاب،سایت و یا هر مرجع دیگه ای میشناسه که اثبات فرمول های فیزیک رو نوشته باشه؟مثلا بر چه اساسی انرژی جنبشی میشه نصف جرم ضربدر مربع سرعت،چرا نمیشه از حدود پلانک در هر چیزی تجاوز کرد و....
ممنون smile072

نمایه کاربر
paradoxy

نام: داود حاجي تقي تهراني

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۲ - ۲۲:۱۷


پست: 2066

سپاس: 1112

Re: اثبات فرمول ها

پست توسط paradoxy »

اصولا روابط تجربی هستند و بر اساس مدل یا نظریه مربوطه ساخته میشن، مثلا همون رابطه انرژی جنبشی که شما اشاره کردید، تو نسبیت شکل دیگری بر به خودش میگیره. اول ببینید با چه مدلی سر و کار دارید، بعد می تونید اثباتش رو پیدا کنید.
اما در مورد حدود پلانک تا جایی که میدونم چیز های کوانتومی قابل تقسیم نیستند، و با همون حد پلانک اندازه گیری میشن، اگه بخوایم ریزتر از پلانک در هر چیزی بریم، باید مکانیک کوانتومی رو بیخیال بشیم. مثلا یه مثال واضحه حدود پلانک در زمان بیگ بنگ هست. ما نمیتونیم از حدود پلانک، از نظر زمانی عقب تر بریم و ببینیم در اون موقع جه اتفاقی افتاده، علتش اینه که فوتون نور هایی در اون زمان گسیل می شدند به اون ابر پلاسمایی یا مواد بسیار داغ میخوردند و به دام می افتادند. برای همین هیچ فوتون نوری از اون زمان گسیل نشده که ما دریافت کنیم و پیش از زمان پلانک رو ببینیم. شبیه به چنین توضیحی در مورد موارد دیگه مورد نظر شما هم هست. من فقط سایت ویکی پیدا (انگلیسی) رو میشناسم که چنین کاری کرده و منبع هم قرار داده. فقط همه روابط یکجا نیستند.

ارسال پست