انفجار بزرگ

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Hassan.gh

سپاس: 2

انفجار بزرگ

پست توسط Hassan.gh »

سلام
دوستان من هیچ راجع به فیزیک نمی دانم . لطفا ساده جواب بدهید اگر ممکن هست . ممنونم

1. چرا بعضی معتقد هستند که پدیده انفجار بزرگ خود فضا را هم به وجود آورده است .؟ در واقع آیا این ها معتقد هستند که بیرون از جرم اولیه عدم بوده؟ اگر فضاى خالی وجود نداشته پس باید عدم باشد و حال آنکه عدم که چیزی نیست. پس فضاى خالی باید بی نهایت باشد.

2. اجزا زیر اتمی می گویند جرم ندارند لطفا بفرمایید اگر جرم ندارند پس دقیقا چی هستند؟ اصلا کلا اجزاى تشکیل دهنده آنها چیست؟؟؟

3.

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

Re: انفجار بزرگ

پست توسط You-See »

1- عدم چیز نیست که در مورد وجودش بشه بجث کرد!
2- اجزای زیر اتمی هم می توانند جرم داشته باشند، مثل الکترون، کوارک و غیره. اما بعضی از آنها مثل فوتون یا همون نور، جرم در حالت ساکن ندارند. یعنی این که با میدان هیگز تعاملی ندارند.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

Hassan.gh

پست توسط Hassan.gh »

You-See نوشته شده:1- عدم چیز نیست که در مورد وجودش بشه بجث کرد!
2- اجزای زیر اتمی هم می توانند جرم داشته باشند، مثل الکترون، کوارک و غیره. اما بعضی از آنها مثل فوتون یا همون نور، جرم در حالت ساکن ندارند. یعنی این که با میدان هیگز تعاملی ندارند.

سلام
احتمالا متوجه منظور من نشده آید.
چرا فکر می کنند انفجار بزرگ فضا را هم به وجود آورده است؟؟
خود جرم اولیه هستی قطعا در فضا قرار داشته است به همین دلیل باید گفت فضاى خالی مادی نیست تا بخواهد توسط انفجار بزرگ به وجود بیاید.
اگر گفتیم 1 متر آنطرف تر جرم اولیه هستی چیزی وجود نداشت که این ممکن نیست زیرا عدم وجود ندارد پس چیزی وجود داشت

2 . لطفا ساده توضیح دهید یعنی چی جرم ندارد؟ اگر جرم ندارد پس اجزاء تشکیل دهنده آن چیست؟

ممنونم

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

فضا هیچ مطلق یا عدم نیست. فضا بستری برای نوسانات کوانتومیه که در اثر وجود اجرام، میتونه خم شه و حتی پیچو تاب برداره، این فضا بعد از بیگ بنگ پدید اومده. اما راجب عدم، عدم جدای از فضا هست و به معنای هیچ مطلقه.

هرچیزی که با میدان بوزون هیگز تعامل داشته باشه جرم پیدا میکنه، هر چیزی هم که تعامل نداشته باشه، خب جرم نداره. شاید تصور اینکه یک مشت ذره بی جرم باشند سخت باشه، ولی خب چیزیه که توی شتاب دهنده ها به شکل تجربی ثابت شده هستش.

نمایه کاربر
stanly

نام: م.گ

محل اقامت: کی اف

سپاس: 117

پست توسط stanly »

Hassan.gh نوشته شده:

سلام
خود جرم اولیه هستی قطعا در فضا قرار داشته است به همین دلیل باید گفت فضاى خالی مادی نیست تا بخواهد توسط انفجار بزرگ به وجود بیاید.
اگر گفتیم 1 متر آنطرف تر جرم اولیه هستی چیزی وجود نداشت که این ممکن نیست زیرا عدم وجود ندارد پس چیزی وجود داشت

2 . لطفا ساده توضیح دهید یعنی چی جرم ندارد؟ اگر جرم ندارد پس اجزاء تشکیل دهنده آن چیست؟

ممنونم

چون بیگ بنگ خودش یه تکینگی بوده. تکینگی ها طبق نسبیت عام ،ابعاد صفر و طبق کوانتوم،نزدیک به صفر دارن...خب معلومه که فضا (مکان) بی معنی میشه...ضمنا،زمان هم بی معنی میشه!

برهمکنش با میدان هیگز،عامل جرمه...فوتون باهاش تعاملی نداره و جرم سکونش صفره و میشه گفت یه موج-ذره انرژیه!

Hassan.gh

پست توسط Hassan.gh »

paradoxy نوشته شده:فضا هیچ مطلق یا عدم نیست. فضا بستری برای نوسانات کوانتومیه که در اثر وجود اجرام، میتونه خم شه و حتی پیچو تاب برداره، این فضا بعد از بیگ بنگ پدید اومده. اما راجب عدم، عدم جدای از فضا هست و به معنای هیچ مطلقه.

هرچیزی که با میدان بوزون هیگز تعامل داشته باشه جرم پیدا میکنه، هر چیزی هم که تعامل نداشته باشه، خب جرم نداره. شاید تصور اینکه یک مشت ذره بی جرم باشند سخت باشه، ولی خب چیزیه که توی شتاب دهنده ها به شکل تجربی ثابت شده هستش.

ببینید این مستند های راجع به انفجار بزرگ را در نظر بگیرید خب حالا دکمه back رو می فشاریم چه می شود؟ کل جهان ما تبدیل می شود به یک فرضا حالا تخم مرغ سوال من این هست که یک متر آن طرف تر تخم مرغ آیا عدم وجود دارد یا خیر؟ معلوم است که عدم وجود ندارد پس آن یک متر آن طرف تر وجود داشته است تا بی نهایت . اصلا مفهوم وجود همین هست که ما نمی توانیم جایی را پیدا کنیم که عدم وجود داشته باشد پس همه جا وجود هست . طبق این حرف انفجار بزرگ باید داخل فضاى خالی اتفاق افتاده باشد . لطفا ساده توضیح دهید متوجه شوم
ممنون.

Hassan.gh

پست توسط Hassan.gh »

stanly نوشته شده:
Hassan.gh نوشته شده:

سلام

ممنونم

چون بیگ بنگ خودش یه تکینگی بوده. تکینگی ها طبق نسبیت عام ،ابعاد صفر و طبق کوانتوم،نزدیک به صفر دارن...خب معلومه که فضا (مکان) بی معنی میشه...ضمنا،زمان هم بی معنی میشه!

برهمکنش با میدان هیگز،عامل جرمه...فوتون باهاش تعاملی نداره و جرم سکونش صفره و میشه گفت یه موج-ذره انرژیه!

عزیز من تحصیلاتم تا سیکل هست .

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

پس آن یک متر آن طرف تر وجود داشته است تا بی نهایت !

خیلی حرف قشنگیه، و به شدت فلسفیه. در واقع وقتی برای شیئی مرز تعیین میکنیم، مثلا میگیم یک متره یا ده متره یا هر چیز، نسبت به اشیاء دیگه داریم این اندازه رو متر میکنیم. اگه تا سیکل خوندید، مطالعتون توی جاهای دیگه زیاد بوده.

بنظرتون ما میتونیم بین وجود و عدم مرزی تعیین کنیم؟ اگه میشه من میگم اون مرز، ده متریه مثلا. اما اگه به نظرتون امکان تعیین مرز بین هستی و عدم نیست، باید بیشتر بحث کنیم.

Hassan.gh

پست توسط Hassan.gh »

paradoxy نوشته شده:
پس آن یک متر آن طرف تر وجود داشته است تا بی نهایت !

خیلی حرف قشنگیه، و به شدت فلسفیه. در واقع وقتی برای شیئی مرز تعیین میکنیم، مثلا میگیم یک متره یا ده متره یا هر چیز، نسبت به اشیاء دیگه داریم این اندازه رو متر میکنیم. اگه تا سیکل خوندید، مطالعتون توی جاهای دیگه زیاد بوده.

بنظرتون ما میتونیم بین وجود و عدم مرزی تعیین کنیم؟ اگه میشه من میگم اون مرز، ده متریه مثلا. اما اگه به نظرتون امکان تعیین مرز بین هستی و عدم نیست، باید بیشتر بحث کنیم.

من مثال یک متر رو برای تقریب به ذهن گفتم . اصلا بحث متر و این ها نیست . بحث این هست چرا اصرار دارند بگویند فضا هم با انفجار بزرگ آغاز شده؟ من این را نمی فهمم. خود جرم اولیه هستی هر چه هم منبسط شده باشه باز هم در داخل یک فضا منبسط شده یعنی داخل یک وجود گسترده تری بوده و الا اگر تصور کنیم که بیرون از مثلا همان تخم مرغ عدم محض بوده که معقول نیست چون عدم وجود ندارد . پس باید گفت انفجار بزرگ ماده و انرژی را به وجود آورد در مقیاس بالاتری . صرفا فقط ماده توسعه داده شد . نه اینکه فضا هم همراه ماده خلق شد.

در ضمن بین عدم و وجود مرزی نیست یا هست یا نیست دیگه!

نمایه کاربر
stanly

نام: م.گ

محل اقامت: کی اف

سپاس: 117

پست توسط stanly »

فضا-زمان نسبیت،با اون تصور معمولی فرق داره! چون فقط یه چارچوب نیست،بلکه خمیده میشه،باردار میشه(!) و...که توسط بیگ بنگ به وجود اومده و مستقل از ماده نیست! پس وقتی ماده و انرژی نباشه،هم فضا و هم زمان بی معنین!
البته درباره اون فضای خالی اولیه،هنوز نمیشه دقیق حرف زد.چون مثلا تو کوانتوم،فضای خالی وجود نداره و ذرات مجازی همواتره پدید میان و از بین میرن! لاورنس کراوس،این قضیه رو به دوره بیگ بنگ هم تعمیم داد.ولی هنوز نمیشه نظ قطعی داشت.

+پس کم و بیش هم سنیم!
آخرین ویرایش توسط stanly سه‌شنبه ۱۳۹۵/۱۱/۵ - ۲۱:۰۶, ویرایش شده کلا 1 بار

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

بحث این هست چرا اصرار دارند بگویند فضا هم با انفجار بزرگ آغاز شده؟

فضا، عدم نیست. فضا، جاییه که در اثر وجود جرم، پیچو تاب بر میداره. فضا جاییه که توش نوسانات کوانتومی رخ میده و ....
بنا به هزار و یک دلیل تجربی، ما میدونیم که فضا اینطوری هست. به شکل خیلی راحتی میشه ادعا کرد که چنین فضایی بعد از بیگ بنگ به وجود اومده و ما شاهدشیم. اما اگه بخوایم بگیم چنین فضایی قبل از بیگ بنگ هم وجود داشته، اینجا چنین ادعایی نیاز به اثبات داره. یه بابایی به نام لارنتس هم تقریبا توی گفته هاش، به چنین چیزی باور داره که نوسانات کوانتومی و ... از ازل بودن، یعنی همیشه اون فضا وجود داشته.

تا نشه اثبات کرد که فضایی که چنین رفتارایی رو داره، قبل از بیگ بنگ هم وجود داشته، این فرض غیر قابل قبول هستش.

الا اگر تصور کنیم که بیرون از مثلا همان تخم مرغ عدم محض بوده که معقول نیست چون عدم وجود ندارد

من پرسیدم بین عدم و وجود میشه مرز تعیین کرد؟ شما گفتی

خب من هیچی از جواب شما نفهمیدم. بنابرین نمیتونم جوابی بدم. اگر مرزی باشد، آنگاه تصور اینکه بیرون تخم مرغ عدم محض است، معقول است و اگر مرزی نباشد، آنگاه می توان گفت وجود بسیط است و فلان و هزارتا حرف قلمبه سلمبه غیر قابل فهم دیگه.

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

مساله اینه که فضا تعریفش چیه؟
اصولا مکانی که ..! آهان! همین مکان فضاست.
فضا فقط بعد (Bo'd) است.
این بعد تعریف ریاضی ای داره که در بیگ بنگ بوجود اومده.

قضیه اینه که اگر شما حدود این ابعاد رو درک کنی، یعنی این که ابعاد حد دارند! مثلا طول بوجود اومده، قبلش نبوده، در حین بوجود اومدن مثلا یک متر طول بوجود میاد، خب دو متر اونطرف ترش در همون راستا چی می شه؟ مساله همین جاست که اون راستا خودش طوله! یا بعد وجود داره، یا نداره. وقتی نداره نمی تونید ازش در طرح مساله استفاده کنید و به اصطلاح منطقی تسلسل ایجاد کنید.
وقتی ماده وجود نداره، فضا و زمان هم وجود نداره. فضا یک جور خاصیته. توضیح بیشتری ازم بر نمیاد. متاسفانه.

اما در مورد دوم،
جرم چیه؟ اونچه که شما در ذهن دارید احتمالا حجمه، جرم یعنی این که مثلا زمین بتونه اون رو بکشه سمت خودش، خب نور رو نمی تونه، نور وجود داره ولی جرم نداره.
جرم یک خاصیت از بعضی ذراته که توسط ذرات دیگری بوجود میاد.
فرض کن جرم مثل خاصیت آهنرباییه، بعضی اجسام رو آهنربا می کشه بعضیا رو نمی کشه.
اونهایی رو که می کشه جرم دارند.
جرم مساوی هستی نیست.
مثلا فوتون جرم نداره، ولی وجود داره. فضا رو اشغال نمی کنه ولی وجود داره.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

Hassan.gh

پست توسط Hassan.gh »

stanly نوشته شده:فضا-زمان نسبیت،با اون تصور معمولی فرق داره! چون فقط یه چارچوب نیست،بلکه خمیده میشه،باردار میشه(!) و...که توسط بیگ بنگ به وجود اومده و مستقل از ماده نیست! پس وقتی ماده و انرژی نباشه،هم فضا و هم زمان بی معنین!
البته درباره اون فضای خالی اولیه،هنوز نمیشه دقیق حرف زد.چون مثلا تو کوانتوم،فضای خالی وجود نداره و ذرات مجازی همواتره پدید میان و از بین میرن! لاورنس کراوس،این قضیه رو به دوره بیگ بنگ هم تعمیم داد.ولی هنوز نمیشه نظ قطعی داشت.

+پس کم و بیش هم سنیم!

من اصلا راجع به فضاى بعد از انفجار بزرگ صحبت نمی کنم . قبل انفجار بزرگ باید فضایی باشه که انفجار درش اتفاق افتاده باشد. اصولا من حتی نمی دانم کوانتوم چیست اما طبق نظریه انفجار بزرگ ظاهرا هر چی انرژی و ماده وجود داشته همه داخل یک مثلا تخم مرغ بوده پس ما وراء این تخم مرغ رو حالت دارد یا چیزی به نام فضاى خالی وجود داشته یا نداشته
اگر وجود داشته که خب پس انفجار بزرگ فضا را به وجود نیاورده است
اگر وجود نداشته خب پس عدم بوده و ما می دانیم عدم وجود ندارد و عدم نقیض وجود هست پس چیزی وجود داشته است
در ضمن من 29 ساله هستم
انشاءالله یک فیزیکدان بزرگ بشی

Hassan.gh

پست توسط Hassan.gh »

paradoxy نوشته شده:
بحث این هست چرا اصرار دارند بگویند فضا هم با انفجار بزرگ آغاز شده؟

فضا، عدم نیست. فضا، جاییه که در اثر وجود جرم، پیچو تاب بر میداره. فضا جاییه که توش نوسانات کوانتومی رخ میده و ....
بنا به هزار و یک دلیل تجربی، ما میدونیم که فضا اینطوری هست. به شکل خیلی راحتی میشه ادعا کرد که چنین فضایی بعد از بیگ بنگ به وجود اومده و ما شاهدشیم. اما اگه بخوایم بگیم چنین فضایی قبل از بیگ بنگ هم وجود داشته، اینجا چنین ادعایی نیاز به اثبات داره. یه بابایی به نام لارنتس هم تقریبا توی گفته هاش، به چنین چیزی باور داره که نوسانات کوانتومی و ... از ازل بودن، یعنی همیشه اون فضا وجود داشته.

تا نشه اثبات کرد که فضایی که چنین رفتارایی رو داره، قبل از بیگ بنگ هم وجود داشته، این فرض غیر قابل قبول هستش.

الا اگر تصور کنیم که بیرون از مثلا همان تخم مرغ عدم محض بوده که معقول نیست چون عدم وجود ندارد

من پرسیدم بین عدم و وجود میشه مرز تعیین کرد؟ شما گفتی

خب من هیچی از جواب شما نفهمیدم. بنابرین نمیتونم جوابی بدم. اگر مرزی باشد، آنگاه تصور اینکه بیرون تخم مرغ عدم محض است، معقول است و اگر مرزی نباشد، آنگاه می توان گفت وجود بسیط است و فلان و هزارتا حرف قلمبه سلمبه غیر قابل فهم دیگه.

من فضایی را قبل انفجار بزرگ تصور می کنم که هیچ انرژی و ماده ای داخلش نیست . دلیلش واضح هست چون همه انرژی و ماده در تخم مرغ جمع شده بودند. پس این فضاى خالی که من تصور می کنم هیچ چیزی داخلش نیست ولی وجود دارد چون کلا نمی شود جایی را پیدا کرد که وجود ندارد. و بشود با اشاره گفت من جایی را پیدا کردم که وجود ندارد.

مرزی بین وجود و عدم نیست .

Hassan.gh

پست توسط Hassan.gh »

You-See نوشته شده:مساله اینه که فضا تعریفش چیه؟
اصولا مکانی که ..! آهان! همین مکان فضاست.
فضا فقط بعد (Bo'd) است.
این بعد تعریف ریاضی ای داره که در بیگ بنگ بوجود اومده.

قضیه اینه که اگر شما حدود این ابعاد رو درک کنی، یعنی این که ابعاد حد دارند! مثلا طول بوجود اومده، قبلش نبوده، در حین بوجود اومدن مثلا یک متر طول بوجود میاد، خب دو متر اونطرف ترش در همون راستا چی می شه؟ مساله همین جاست که اون راستا خودش طوله! یا بعد وجود داره، یا نداره. وقتی نداره نمی تونید ازش در طرح مساله استفاده کنید و به اصطلاح منطقی تسلسل ایجاد کنید.
وقتی ماده وجود نداره، فضا و زمان هم وجود نداره. فضا یک جور خاصیته. توضیح بیشتری ازم بر نمیاد. متاسفانه.

اما در مورد دوم،
جرم چیه؟ اونچه که شما در ذهن دارید احتمالا حجمه، جرم یعنی این که مثلا زمین بتونه اون رو بکشه سمت خودش، خب نور رو نمی تونه، نور وجود داره ولی جرم نداره.
جرم یک خاصیت از بعضی ذراته که توسط ذرات دیگری بوجود میاد.
فرض کن جرم مثل خاصیت آهنرباییه، بعضی اجسام رو آهنربا می کشه بعضیا رو نمی کشه.
اونهایی رو که می کشه جرم دارند.
جرم مساوی هستی نیست.
مثلا فوتون جرم نداره، ولی وجود داره. فضا رو اشغال نمی کنه ولی وجود داره.

شما کلا می گویید فضا یک خاصیت است . جرم هم یک خاصیت است .
خدایا کمک کن .

الان سوال حقیر را واضح جواب بدهید
ماوراء آن تخم مرغ عدم محض بود یا چیزی وجود داشت؟ بله یا خیر

ارسال پست