صفحه 1 از 2

جهان گودل

ارسال شده: شنبه ۱۳۹۶/۲/۲۳ - ۱۰:۰۰
توسط reja12
در خصوص جهان گودل که کورت گودل میگوید جهان مشابه استوانه بی انتهایی است که برای جلوگیری از فروپاشی به دور خود می چرخد حال چنانچه فردی با سرعت نور به دور جهان بچرخد به زمان گذشته باز میگردد که استنباطی از تئوری نسبیت عمومی است لطفا توضیح دهید راهکار بازگشت به گذشته بر این اساس چگونه است.

Re: جهان گودل

ارسال شده: شنبه ۱۳۹۶/۲/۲۳ - ۲۱:۳۶
توسط candle
reja12 نوشته شده:لطفا توضیح دهید راهکار بازگشت به گذشته چگونه است.


متاسفانه راهی برای بازگشت به گذشته برای اجرام بزرگی مثل بدن ما وجود ندارد؛ اول به دلیل تناقضهائی مثل پارادوکس پدربزرگ و دوم به دلیل اینکه رسیدن ما به سرعت نور نیاز به بی نهایت انرژی دارد و سوم اینکه بدن ما طاقت پخ شدگی ندارد و چهارم هم اینکه گذشت از حد سرعت نور برای بازگشت به گذشته هم، جزو ناشدنی های قوانین فیزیک است.

Re: جهان گودل

ارسال شده: شنبه ۱۳۹۶/۲/۲۳ - ۲۲:۲۰
توسط user8604
احتمال داره راهی برای زندگی در گذشته وجود داشته باشه!
به چند صورت ممکنه. یکیش اینه:
دنیا واقعا یک شبیه سازی کامپیوتری باشه و یک باگ کامپیوتری باعث بشه این اتفاق بیفته.
لایک کنید تا بعدیش رو بگم!

Re: جهان گودل

ارسال شده: شنبه ۱۳۹۶/۲/۲۳ - ۲۳:۵۶
توسط paradoxy
candle جان درست میگن، البته در حوزه نسبیت خاص. سوال شما نسبیت عامی هست و بحث مفصلی هم داره که آیا گرانش انقدر میتونه زمان رو کند و کندتر کنه که سبب برگشت فردی به گذشته بشه، مازاد برون، پارادوکس های ایجاد شده چی میشن؟ در نهایت استوانه ای که گفتید باید طولش بینهایت باشه وگرنه جواب نمیده. ساخت چنین وسیله ای ممکن نیست، میدونم خیلی سرسری پاسخ دادم اما اگه درست به خاطر داشته باشم، توی کتاب نسبیت ریندلر راجب این بحث شده بود، شایدم یه کتاب دیگه بود که به خاطر ندارم، یادم اومد مفصلشو میزارمش.
اگه دنبال سفر به گذشته هستید، بهتره کوانتوم رو دنبال کنید. نسبیت به شدت به علیت وفادار هستش.

Re: جهان گودل

ارسال شده: چهارشنبه ۱۳۹۶/۲/۲۷ - ۱۳:۰۳
توسط reja12
خیلی متشکر از پاسخ شما میشه راجع به راهکار گودل برای بازگشت به گذشته بیشتر توضیح بدهید.

Re: جهان گودل

ارسال شده: چهارشنبه ۱۳۹۶/۲/۲۷ - ۱۴:۱۱
توسط paradoxy
این دو لینک شاید براتون مفید باشه:

http://bigbangpage.com/physics/%d8%a2%d ... %85%d8%9f/
http://bigbangpage.com/science-content/ ... %88%d9%85/

اما سفر در زمان نسبیت عامی، چطور هست؟

فضا و زمان در نسبیت عام به فضازمان تبدیل می شوند، یعنی چیز هایی که به نظر کاملا بی ربط و غیر مرتبط هستند، در نظریه نسبیت عام در قالب مفهومی یکتا توضیح داده میشوند. من یه توضیح مختصر میدم، نمیدونم تا چه حد با مفاهیم فرکانس و ... آشنا هستید. بنارو بر این میزارم که تا حدی از این ها اطلاع دارید.

فرض کنید که روی زمین ناظر a و روی یک برج خیلی بلند، مثلا برج میلاد ناظر b ایستاده. اگه ناظر a لیزری داشته باشه و به سمت b اون رو روشن کنه، نور باید بر خلاف گرانش زمین، از سطح زمین تا بلندای برج حرکت کنه. گرانش بر روی فرکانس نور اثر میزاره و سبب کمتر شدن فرکانس نور میشه. یعنی ناظری که در ارتفاع ایستاده، مشاهده میکنه که فرکانس لیزر ناظر سطح زمین مثلا 10 هست، در حالی که فرکانس لیزر در سطح زمین 100 هستش! اگر فرکانس نور رو به عنوان یک ساعت بشناسیم، یعنی هر قله یا دره از موج لیزر رو به عنوان یک تیک تاک ساعت بدونیم، از دید ناظری که روی برج ایستاده، ساعت ناظر سطح زمین کندتر (تیک) (تاک) میکنه.
چون با کمتر شدن فرکانس نور، طول موج افزایش پیدا میکنه و فاصله بین قله ها و دره ها زیاد میشه. این در حالیه که از دید ناظر روی سطح زمین، فرکانس 100 هست و طول موج کمتره، پس فواصل بین قله ها و دره ها کمتره و تیک تاک سریعتر رخ میده. یعنی از دید ناظر روی سطح زمین، ساعت لیزری عادی کار میکنه، اما از دید ناظر روی برج همین ساعت کندتر کار میکنه. پس گرانش سبب کندتر شدن ساعت ناظری میشه که تحت گرانش قرار گرفته. (از دید ناظری که به اندازه کافی از این میدان گرانشی دور هست. نه از دید ناظری که خودش در میدان گرانشی قرار گرفته.)

حالا هرچقدر جاذبه قوی تر باشه، چنین اثری بیشتر احساس میشه. اگر متوجه شدید، بگید که اگر ناظر روی برج یعنی b ، لیزری رو به سمت ناظر سطح زمین روشن کنه، با توجه به اینکه میدونیم فرکانس لیزر زیاد میشه چون هم جهت با میدان گرانشی هست، چطور میشه نتیجه گرفت که ساعت های دور از میدان گرانشی تندتر کار می کنند؟

Re: جهان گودل

ارسال شده: پنج‌شنبه ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۱۱:۲۹
توسط stanly

Re: جهان گودل

ارسال شده: پنج‌شنبه ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۱۹:۲۷
توسط paradoxy
stanly نوشته شده:اینم لینک خوبیه:
http://bigbangpage.com/science-content/ ... %A7%D9%86/

خب این لینک دومیه که من اول پستم گذاشته بودم. حالا عیبی نداره اسپم کردی جاش بیا جواب سوالمو بده، سنگ رو یخ نشم.

Re: جهان گودل

ارسال شده: پنج‌شنبه ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۱۹:۵۰
توسط stanly
لینک من فرق داره!

Re: جهان گودل

ارسال شده: شنبه ۱۳۹۶/۲/۳۰ - ۱۳:۱۲
توسط reja12
توضیح شما را راجع به مقوله فرکانس متوجه شدم. اینکه گرانش بر فرکانس اثر میگذارد و هر ناظر با فرکانس خود مانند یک ساعت عمل میکند به طوری که در جهت گرانش زمان کندتر میشود اما وقتی که به بازگشت به گذشته برسد این موضوع مطرح میشود که فرد وقتی به گذشته بازگردد با خود یا فرد دیگری روبرو شود. دو جرم از یک فرد را داریم که سوال اینجاست که چگونه با قانون بقای جرم جور درمیاید. لطفا در این مورد توضیح بفرمایید.

Re: جهان گودل

ارسال شده: شنبه ۱۳۹۶/۲/۳۰ - ۱۳:۳۶
توسط paradoxy
اما به سوال من پاسخ ندادید بهرحال.
این ادعایی گزاف هست اگر بگیم فردی که به گذشته برگشته با خوده خودش رو به رو میشه، نه خود همزادش. اصلا با پذیرفتن اینکه یک خط زمانی وجود داره، پارادوکس های زیادی پدید میاد. راجب بقای جرم، اتفاقا فکر میکنم یکی از نویسندگان علمی تخیلی، در کتابه تاریخچه زمان اگه اشتباه نکنم که راجب یه پسر نئاندرتال بود که از عصر حجر با ماشین زمان به زمان حال آورده بودند، نوشته بود. این نویسنده این مشکل رو اینطور حل کرده بود که برای اینکه جرمی به گذشته بره، مثلا یه آدم، نیاز هستش که به همون اندازه جرم به آینده بره، مثلا یک توده خاک با انسانی که به گذشته میرفت تبادل می شد. مازاد برون، جرمی در عالم تبادل نمیشه اگر فقط یک خط زمانی باشه.

Re: جهان گودل

ارسال شده: شنبه ۱۳۹۶/۲/۳۰ - ۱۴:۰۸
توسط reja12
با سپاس از پاسخ شما .
در خصوص سوال شما وقتی ناظر b لیزری رو به سمت ناظر a ارسال کنه چون گرانش بر آن اثر میگذاره بنابراین چون تعداد دور در واحد زمان (ثانیه) افزایش پیدا میکنه یعنی طول موج کوتاهتر میشه عقربه های ساعت سریعتر است.
در رابطه با مثالی که از مقوله همزاد و داستان علمی تخیلی آوردید آیا در قالب نظریه گودل میگنجد؟
با تشکر مجدد

Re: جهان گودل

ارسال شده: شنبه ۱۳۹۶/۲/۳۰ - ۱۵:۰۵
توسط paradoxy
خواهش میکنم. هر آنچه که ما از سفر به گذشته میگیم، چیزی به جز گمانه زنی نیست. شاید ابدا سفر به گذشته ممکن نباشه، چرا که تا به حال مسافری از آینده ندیدیم. شاید هم بنا به دلایلی مثل جهان های موازی و ... این سفر ممکن باشه. به شخصه دوست دارم این امکان وجود داشته باشه چون خیلی از حقایق رو میتونه آشکار کنه. اما راجب اینکه میگنجه یا خیر، در حد گمانه زنی بله

Re: جهان گودل

ارسال شده: یک‌شنبه ۱۳۹۶/۲/۳۱ - ۱۵:۴۵
توسط reja12
آخرین سوالم اینه که هاوکینگ هم در یکی از نظریه هاش در مورد بازگشت به گذشته عبور از کرمچاله رو مطرح میکنه که بازخوردتابشی برای جلوگیری از پاردوکس بروز میکنه آیا منظور هاوکینگ هم این بوده که فرد در بازگشت به گذشته با خود همزادش روبرو میشه نه خود خودش ؟ در اینصورت بازخوردتابشی برای جلوگیری از چه پارادوکسی ایجاد میشه ؟

Re: جهان گودل

ارسال شده: سه‌شنبه ۱۳۹۶/۳/۲ - ۰۹:۴۰
توسط reja12
خیلی سپاسگزار خواهم شد که پاسخ این آخرین سوالم را بدهید