کارنامه دبیرستان اینشتین


کارنامه دبیرستان اینشتین

نوشتهاز سوی خروش در پنجشنبه 13 آبان 1395 - 22:17

کارنامه دبیرستان اینشتین
اینشتین در ۵ سالگی از یک بانویی که دبیر خانگی او بود، آموزش می‌دید که در پی خشم آلبرت و پرتاب سندلی بسوی دبیر خود پایان گرفت. در همان سال آموزش ویولون دید. از سال ١۸۸۵، آلبرت شش ساله به دبستان ِ آموزشگاه (مدرسه) کاتولیکی ِ پِتر در مونیخ رفت. مادر آلبرت بر پایه یک کارنامه آلبرت به خواهر خود نوشت: "دیروز آلبرت کارنامه‌ی خودش را گرفت، او باز بهترین شاگرد شد، کارنامه‌ی درخشانی داشت." در اکتبر ١۸۸۸ به دبیرستان لوئیت پولد رفت. از آنجا که او با روش فرمانسالارانه این دبیرستان سازگاری نداشت، با گذشت زمان گرفتاری‌های او با برخی از دبیران بیش و بیشتر شد و دبیرستان را پیش‌هنگام بی آنکه دیپلم‌ش را گرفته باشد در دسامبر ١۸۹۴ رها کرد. دبیرش زمانی به او گفته بود: "امیدی به آینده ات نیست، دودی از تو بر نخواهد خاست، از تو هیچ کار ِ درستی بر نمی‌آید*"
بی داشتن دیپلم از آموزشگاه پلی‌تکنیک زوریخ (دیرتر نام‌ش ETH شد) پذیرش گرفتن نیازمند آن بود که اینشتین در آزمونی در اکتبر ١۸۹۵ پذیرفته شود. در این آزمون نمره‌های او در فیزیک و ریاضی درخشان بود، ولی در برخی دیگر از شاخه‌ها نمره‌های او برای پذیرش بسنده نبود و پذیرفته نشد. سپس در پی ِ پند مدیر آنجا در اکتبر ١۸۹۵ به آموزشگاه کانتون در آراو در آرگاو ِ سوئیس رفت تا این سوراخ آموزشی خود را (با گرفتن دیپلم) پُر کند. در سپتامبر ١۸۹۶ آزمون‌های کتبی و شفاهی را با کامیابی گذراند. در اکتبر ١۸۹۶ در پلی‌تکنیک درس دانشگاهی‌ خود را آغازید. آماجش گرفتن لیسانس در فیزیک و ریاضی و دبیر این دو رشته در دبیرستان بود. در ژوئیه ١۹۰۰ درسش را با کامیابی به پایان رساند.


Einstein Maturitätszeugnis.jpg
Einstein Maturitätszeugnis.jpg (62.39 KIB) بازدید 1101 بار


سیستم نمره دادن در آلمان و سوئیس یکی نیست. در آلمان بهترین نمره ١ و بدترین نمره ۶ است. در سوئیس وارون آن.
در دبیرستان نمره‌های فیزیک و ریاضی اینشتاین سال به سال بهتر و بهتر ‌شد و سرانجام یکی از بهترین‌ها شد. در درس‌های دیگر نمره‌هایش میانه بود و این از روی کمبود توانایی و هوش نبود. او آموختن درس‌هایی که به آنها دلبستگی نداشت را درست نمی‌دانست.

اشاره: اینشتین در دبستان و دبیرستان هیچ کلاسی را درجا نزد.
به پیوست کارنامه دیپلم او در سوئیس
خروش
---
*برگردان آزاد و نادقیق
بنمایه:
http://www.einstein-website.de/z_kids/zeugniskids.html

------
(برخی از آلمانی‌هایی که کارنامه سوئیسی اینشتین را دیدند و از سیستم نمره دادن سوئیس آگاه نبودند، گمان بردند که اینشین در مدرسه درسش خوب نبوده. )
گفتم به شیخ شهر كه كارت ریاست، گفت
آنكس كه شیخ هست و ریاكار نیست، كیست
نماد کاربر
 
سپـاس : 2194 times

ارسـال : 3009


نام نویسی: 86/1/23

ذکر نشده

بازگشت به مقالات كاربران

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 3 مهمان