دست بیونیک - تکنولوژی ای دیورا


دست بیونیک - تکنولوژی ای دیورا

نوشتهاز سوی Archimedes در چهارشنبه 20 اسفند 1393 - 17:14

تکنولوژی E-Dura

یک فناوری جدید به نام «ای – دیورا» با یک آزمایش موفقیت آمیز نشان داد این امکان وجود دارد سلول‌های عصبی قطع شده یا آسیب دیده اعضا را بتوان با کاشت گیرنده، دوباره به سلول‌های نخاع مرتبط کرد.

تصویر

به گزارش رادیو فردا، این کاشت گیرنده عصبی خصوصیت‌ هایی دارد که بدن آن را پس نمی‌زند. «استفانی لاکور» مدیر اجرای این پروژه در موسسه پلی‌‌تکنیک فدرال لوزان، می‌گوید: «ارتباط با سلول‌های عصبی و کاشت گیرنده‌ها ممکن است ولی بدن آن را پس می‌زند. چون عضو کاشت شده رفتاری مثل بافت بدن ندارد و به همین دلیل عفونت پیش آمده و عضو پس زده‌ می‌شود.»

وی می‌افزاید: «ما نوعی گیرنده قابل کاشت توانستیم بسازیم که هم نرم است، هم قابلیت انعطاف دارد و هم مانند ماهیچه کش می‌آید. این گیرنده می‌تواند هم محرک الکتریکی و هم محرک شیمیایی را منتقل کند.» تیم تحقیقی توانست با کاشت این گیرنده، توان راه رفتن به موش‌های مورد آزمایش که قطع نخاع شده بودند، باز گرداند. پس از کاشت و بعد از چند هفته تمرین، موش‌هایی که قطع نخاع بودند، توانستند دوباره راه بروند. «جان هانت»، رییس بخش مهندسی درمانی دانشگاه لیورپول هم گفته این تحقیق اجازه می‌دهد افقی تازه به سمت بهبود بیماران با اختلال نخاعی، گشوده شود.

تصویر

این گیرنده می‌تواند بدون ایجاد هیچ‌گونه آسیبی به نخاع وصل شود، و پیام‌های ارسالی را به عضو منتقل کند. فناوری «ای دیورا» e-Dura به معنای سخت‌شامه الکترونیک – E-Dura Mater- نام گرفته و رفتارهای بافت‌ های در برگیرنده نخاع را تقلید می‌کند. خانم لاکور در این ویدیو که در شبکه یوتیوب موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان منتشر شده، به طور کوتاه آن را توضیح داده ومی‌گوید قدم‌ها برای وارد کردن این فناوری به بازار، در حال برداشته شدن است.

منبع:
سایت علمی بیگ بنگ / منابع: thehigherlearning , telegraph

پیشرفته ترین دست بیونیک

مردی که پیشرفته ترین دست بیونیک دنیا را در اختیار گرفته اکنون می تواند کارهای ظریفی را چون بستن بندهای کفش خود به عهده بگیرد.

نایجل آکلند از کمبریج شایر در بریتانیا که از نوامبر گذشته ( آذر ماه) دست بیونیک خود را که شبیه یک عضو مکانیکی است دریافت کرده، اما اکنون تنها با گذشت چهار ماه به قدری در استفاده از آن پیشرفت کرده که می تواند کارهای ظریفی را با آن انجام دهد.

این مرد 53 ساله پس از یک تصادف دست چند انگشت رباتیک خود را از دست داد اما پس از آن طراحان این انگشتان را با فولاد و تیتانیوم تقویت کردند.

به این معنا که کل دست قوی تر شده و به نوعی ارتقا یافته که دربرگیرنده پدهای عایق در مقابل گرما و الکتریسیته استاتیک است.

تصویر

آکلند اظهار داشت: از وقتی که این دست را گرفته ام، چندین بار تغییر کرده است و هر بار یک نقص طراحی آن مشخص شده و بیشتر ارتقا می یابد. اکنون پس از گذشت چندین سال می توانم بند کفشهایم را ببندم و هر روز می توانم کارهای بیشتری را با آن انجام دهم. می توان گفت که این دست بیونیک کیفیت زندگیم را پس از قطع عضو، ارتقا داده است.

آکلند راست دست پیشتر به عنوان گدازگر آهن کار می کرد، وی همراه همسرش ونسا 50 ساله و پسرش کانر 19 ساله زندگی می کند و دستش را هنگام کار با یک ماشین مخلوط کن صنعتی در سال 2006 از دست داد.

پس از 6 ماه عمل جراحی و عفونت وی مجبور شد با قطع دست خود از پایین آرنج موافقت کند، اما شدت جراحت وی و دشواری یافتن پروتزهای مناسب برای وی منجر به بازنشستگی زود هنگام شد، در خانه نیز کارهایی که وی می توانست انجام دهد به انجام کارهای ابتدایی محدود شد.

در ماه می سال گذشته شرکت پروتز RSLSteeper از وی پرسید که آیا تمایل دارد که جدیدترین دست بیونیک را که به پیشرفته ترین فناوریهای بیونیک روز مجهز است آزمایش کند.

ظاهر این دست شبیه دست واقعی است و الگوهای گرفتن چیزی توسط آن را می توان به صورت بی سیم برنامه ریزی کرد و التزامات فردی را به آن آموزش داد.

آکلند این دست را با ارسال سیگنالهایی از مغز خود کنترل می کند، درست همان کارکردی که دست واقعی یک انسان دارد و با فرمان مغزی کار می کند.

الگوهای مختلف این دست چون دست مشت شده، انگشت اشاره رو به جلو براساس نیازهای کاربر تعریف می شوند.

تصویر

آکلند یکی از هفت نفر در دنیا است که از این دست به عنوان یک بخش از آزمایشی شش ماهه برخوردار شده است. طراحان امیدوارند پس از این آزمایش دست بیونیک پیشرفته به طور گسترده مورد استفاده افرادی که دستشان قطع شده قرار گیرد.

وی قرار است در کنگره علمی که در ماه ژوئن در نیویورک با عنوان چهره علم در سال 2045 برگزار می شود درباره کارکردن با این عضو جدید از بدن خود سخنرانی کند.

منبع:
http://bm-eng.ir ---- مهر
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست
نماد کاربر
 
سپـاس : 1360

ارسـال : 1233


نام نویسی: 92/5/14

ذکر نشده

بازگشت به فیزیک و علوم مهندسی

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 5 مهمان


cron