چرا حاصلضرب 10 عدد متوالی مربع کامل نمی شه؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
pooria.m

محل اقامت: مشهد

چرا حاصلضرب 10 عدد متوالی مربع کامل نمی شه؟

پست توسط pooria.m »

اولا اینکه کسی می تونه اثبات کنه که چرا حاصلضرب 10 عدد متوالی مربع کامل نمی شه ثانیا یک راه حل کلی برای بدست آوردن باقیمانده بدون استفاده از هم نهشتی ها ........با تشکر ازدوستان........ smile034 smile019 smile020 smile021 smile015

4Duniverse

سپاس: 6

Re: دو سوال

پست توسط 4Duniverse »

هم نهشتی
هم نهشتی ! خاطراتی داریم با این هم نهشتی ها . شک نکن 2 درصد میتونن تو کنکور بزننش ! مسه من smile039

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

خدا شاهده یک ساعته دارم میگدم که یک سوالی که ارزش داره جواب بدم
این سوال باارزششه می تونید بقیشو هم نظاره کنید اونا ببینید چین

ده عدد متوالی یا یه دونه هفت دارن (که مربع کامل نیست ) یا دو تا داره که اون وقت پنج کارو خراب می کنه

no-name

سپاس: 88

پست توسط no-name »

jhvh نوشته شده:خدا شاهده یک ساعته دارم میگدم که یک سوالی که ارزش داره جواب بدم
این سوال باارزششه می تونید بقیشو هم نظاره کنید اونا ببینید چین

ده عدد متوالی یا یه دونه هفت دارن (که مربع کامل نیست ) یا دو تا داره که اون وقت پنج کارو خراب می کنه
متوجه نمي شم منظورتونو
دین افیون توده ها

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

اره 7 کارو خراب میکنه دیگه!

jhvh

پست توسط jhvh »

ehsan.helli1 نوشته شده:اره 7 کارو خراب میکنه دیگه!
برو سر پنج

jhvh

پست توسط jhvh »

به جای این سوال که سوال المپیاد بوده باید پرسیده میشد آیا با دو عد د میشه این مسیله رو سر هم آورد

کسی می تونه اینو جواب بده

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

Re: چرا حاصلضرب 10 عدد متوالی مربع کامل نمی شه؟

پست توسط ویستاM »

سلام
صورت مساله گفته شده اثیات کنید و توی مبانی ریاضی معنی اثبات اینجوری نیست باید ریاضی وار نوشت
الان وقت ندارم ولی اثباتش مثل همین صحبت دوستانه و خیلی سادس درعین حال مهم و جالبه
میدونم دوستان میتونن ثابتش کنند منم اگه وقت کردم مینویسم
فقز خواستم بگم به شکل ریاضی ثابت بشه بهتره smile072
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

اثبات به اون شکل بهتره ولی همیشه بهترین راه نیست!مثلا من بهتون میگم ثابت کنید ضرب 240 عدد متوالی هیچ وقت برابر توان 37 هیچ عدد صحیحی نمیشود!!میتونید به صورت ریاضی بنویسید!؟

jhvh

پست توسط jhvh »

ویستاM نوشته شده:سلام
صورت مساله گفته شده اثیات کنید و توی مبانی ریاضی معنی اثبات اینجوری نیست باید ریاضی وار نوشت
الان وقت ندارم ولی اثباتش مثل همین صحبت دوستانه و خیلی سادس درعین حال مهم و جالبه
میدونم دوستان میتونن ثابتش کنند منم اگه وقت کردم مینویسم
فقز خواستم بگم به شکل ریاضی ثابت بشه بهتره smile072
راستشو بخوایید من چیزیو که می دونم جواب نمیدم این عادت منه

اگه سوالی پرسیده بشه و ندونم یا خیلی سخت باشه که بقیه نتونن جواب بدن جوابشو میگم

این سوالم به خاطر اینکه چند سال پیش (یه بچه کوچولو موچولو بودم) جواب داده بودم واسه همین گفتم

همیشه از اثباتهایی که الکی پیچیده شون کردیم متنفر بودم چون ارزش اینکه براشون وقت بذاریمو ندارن

بابا مسیله ی اپنو بچسپید (مخاطبم فرد خاصی نیست کلی میگم )

jhvh

پست توسط jhvh »

جوابش این طوریه که بگیم عدد وسطی مثلا n در ادامه بقیشو بر اساس n بنویسیم و عامل ها رو بسط بدیم که در آخر معلوم خواهد شد ده عدد متوالی مربه کامل نیستن

حالا من میپرسم می تونید بگید چند عدد متوالی می تونن مربع کامل درست کنن ؟؟؟؟

سوال اساسی اینه

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

پست توسط ویستاM »

jhvh نوشته شده:جوابش این طوریه که بگیم عدد وسطی مثلا n در ادامه بقیشو بر اساس n بنویسیم و عامل ها رو بسط بدیم که در آخر معلوم خواهد شد ده عدد متوالی مربه کامل نیستن

سوال اساسی اینه
بنظرمن این سوال صورت درستی نداره اولا اگه منظور جمع چند عدد متوالیه واضحه مثلا هشت عدد متوالی 1 تا8 مربع کاملند اما هرهشت عدد متوالی لزوما مربع کامل نیستند
کافیه به جای 1 تا8 2 تا9 رو درنظربگیریم
یاباید بگیم حداقل جمع چند عدد متوالی میتونه مربع کامل درست کنه که لازمش حل معادله ی چندجمله ایه برحسب اولین عدد متوالی و البته این هم زیاد مهم نیست و شاید شکل مهمترش وقتی باشه که بگیم کدوم n عدد متوالیه که مجموعش مربع کامل مثلا یکی ازاعداد اونه و حلش بازهم سخت نیست
یاباید بگیم چندعدد اول متوالی میتونند به شکل حاصل جمع مربع کامل باشند و سوالاتی ازین قبیل
اما اگه منطور ضربه واضحه که هرعدد غیراول عامل های اول داره و مجموع توان زوج اون ها میشه تعریف مربع کامل وبه سادگی میشه پیداش کرد...اینها رو گفتم که دید داشته باشیم نه اینکه شما اینها رو نمیدونید
راجب سوال بیشتر توضیح بدید smile072
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

jhvh

پست توسط jhvh »

ویستاM نوشته شده:
jhvh نوشته شده:جوابش این طوریه که بگیم عدد وسطی مثلا n در ادامه بقیشو بر اساس n بنویسیم و عامل ها رو بسط بدیم که در آخر معلوم خواهد شد ده عدد متوالی مربه کامل نیستن

سوال اساسی اینه
بنظرمن این سوال صورت درستی نداره اولا اگه منظور جمع چند عدد متوالیه واضحه مثلا هشت عدد متوالی 1 تا8 مربع کاملند اما هرهشت عدد متوالی لزوما مربع کامل نیستند
یاباید بگیم حداقل جمع چند عدد متوالی میتونه مربع کامل درست کنه که لازمش حل معادله ی چندجمله ایه برحسب اولین عدد متوالی و البته این هم زیاد مهم نیست و شاید شکل مهمترش وقتی باشه که بگیم کدوم n عدد متوالیه که مجموعش مربع کامل مثلا یکی ازاعداد اونه و حلش بازهم سخت نیست
یاباید بگیم چندعدد اول متوالی میتونند به شکل حاصل جمع مربع کامل باشند و سوالاتی ازین قبیل
اما اگه منطور ضربه واضحه که هرعدد غیراول عامل های اول داره و مجموع توان زوج اون ها میشه تعریف مربع کامل وبه سادگی میشه پیداش کرد...اینها رو گفتم که دید داشته باشیم نه اینکه شما اینها رو نمیدونید
منظورم اینه که سوال بالای صفحه رو تعمیم بدیم بگیم که آیا فقط عدد ده این خاصیت رو داره یا چه اعدادی؟
امتحانش کنید
آخرین ویرایش توسط jhvh سه‌شنبه ۱۳۹۲/۲/۱۰ - ۱۳:۵۶, ویرایش شده کلا 1 بار

jhvh

پست توسط jhvh »

ویستاM نوشته شده:

سوال اساسی اینه
ممنون ازتون

سوال شبیه بالاییه تعمیمش بدید

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

اوّل: مثالِ نقض!

دوم: برهانِ خلف.
فرض می‌کنیم هر ۱۰ عددِ متوالی بشن یه‌مربعِ کامل. اگه

، nامین مربع کامل باشه خواهیم داشت:

امّا:

ارسال پست