2 سوال ساده!

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
love=فيزيك

سپاس: 3

2 سوال ساده!

پست توسط love=فيزيك »

سلام دوستاي گلم
2 تا سوال داشتم (البته ساده هستن ...ولي من معمولا روي مسائل ساده ميمونم ) smile018
1-وقتي ميگيم تابع روي يه نقطه تعريف شده يعني چي؟؟
2- چه اتفاقي ميفته كه يك تابع حد پيدا نميكنه؟!( از نظر رياضي لطفا اين سوال رو جواب ندين چون ميدونم اگه ميشه توضيح بدين كه واقعا چه اتفاقي براي تابع ميفته)

ممنون smile124
آخرین ویرایش توسط love=فيزيك دوشنبه ۱۳۹۰/۱۲/۲۹ - ۲۳:۱۶, ویرایش شده کلا 1 بار
من مي خواهم بدانم خدا چگونه اي جهان را خلق كرده است. علاقه اي به اين يا ان پديده ندارم در طيف اين يا ان عنصر لطفي نميبينم من ميخواهم انديشه هاي او را بدانم باقي همه جزءيات است! " البرت اينيشتن"

black.hole

محل اقامت: تهران

سپاس: 32

تماس:

Re: 2 سوال ساده!

پست توسط black.hole »

1-یعنی تابع اون ورودی رو قبول می کنه و خروجی داره
2-منظورت رو نمی گیرم ..یعنی چی از نظر ریاضی نگیم؟؟؟!!!
اینجا زمین است ، زمین گرد است!
تویی که مرا دور زدی...فردا به خودم خواهی رسید...
حال و روزت دیدنیست...

نمایه کاربر
love=فيزيك

پست توسط love=فيزيك »

1- بازم نميفهمم يعني چي!
2- يعني توضييحي باشه ..از نظر محاسبات ميدونم چرا اينجوري ميشه
من مي خواهم بدانم خدا چگونه اي جهان را خلق كرده است. علاقه اي به اين يا ان پديده ندارم در طيف اين يا ان عنصر لطفي نميبينم من ميخواهم انديشه هاي او را بدانم باقي همه جزءيات است! " البرت اينيشتن"

black.hole

سپاس: 32

تماس:

پست توسط black.hole »

یعنی مثلا توی تابع سرعت زمان ما نمی تونیم زمان رو منفی بذاریم چون تابعمون ورودی منفی به عنوان زمان نمی تونه دریافت کنه!!!!
مثلا یه مثال فیزیکی؟!
اینجا زمین است ، زمین گرد است!
تویی که مرا دور زدی...فردا به خودم خواهی رسید...
حال و روزت دیدنیست...

نمایه کاربر
Clever child

نام: محمد

سپاس: 43

تماس:

پست توسط Clever child »

love=فيزيك نوشته شده:1- بازم نميفهمم يعني چي!
2- يعني توضييحي باشه ..از نظر محاسبات ميدونم چرا اينجوري ميشه
1- تابع مثل یه ماشین می مونه که داده می گیره و یه نتیجه می ده
یعنی x می گیره و y میده
حالا بعضی جاها یه سری مقادیر خاص رو نمی تونیم بش بدیم در اون جا می گیم تابع تعریف نشده یعنی از این بازه داده نمی پذیره و ضابطه تابع درست در نمیاد برای این مقادیر
در جاهایی هم که هم تابع داده می پذیره و هم ضابطه برقراره می گن تابع تعریف شده
2- نمی دونم
دوری که در او آمدن و رفتن ماست
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, او را نه نهایت نه بدایت پیداست
کس می نزد دمی درین معنی راست
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, کین آمدن از کجا و رفتن به کجاست

نمایه کاربر
love=فيزيك

پست توسط love=فيزيك »

اولي رو فهميدم ولي اگه مثال غير فيزيكي بود بهتر بود

سوال دومم هم يه مثال فيزيكي منظورم نيست ( از فيزيك يه گوجولو بيا بيرون ...براي چند ثانيه ) مثلا تابع 1/x رو در نظر اگه بگيري تو نقطه صفر حد نداره ..ميدونم چون تا مثبت(منفي) بينهايت ميره پس حد نداره ....حالا ميخوام بدونم چرا براي بعضي از تابع ها اين اتفاق ميفته؟؟؟ اگه ميشه اينو توضييح بدين

نمایه کاربر
Clever child

تماس:

پست توسط Clever child »

love=فيزيك نوشته شده:اولي رو فهميدم ولي اگه مثال غير فيزيكي بود بهتر بود

سوال دومم هم يه مثال فيزيكي منظورم نيست ( از فيزيك يه گوجولو بيا بيرون ...براي چند ثانيه ) مثلا تابع 1/x رو در نظر اگه بگيري تو نقطه صفر حد نداره ..ميدونم چون تا مثبت(منفي) بينهايت ميره پس حد نداره ....حالا ميخوام بدونم چرا براي بعضي از تابع ها اين اتفاق ميفته؟؟؟ اگه ميشه اينو توضييح بدين
1- فرض می کنیم تابع ما می گوید پرتقال را دو نصف کن بعد نصف اول را بردار آبش را بگیر وقتی تمام شد آب نیمه دوم را بگیر
ما می گوییم که این تابع برای پرتقال ها تعریف شده و اگر به آن پرتقال بدهیم به ما آب پرتقال می دهد ولی اگر به همین تابع سیب بدهیم دیگر ضابطه تابع جواب نمی دهد چون آب سیب را جور دیگر می گیرند یعنی آب پرتقال نخواهیم داشت دیگر

نمایه کاربر
love=فيزيك

پست توسط love=فيزيك »

Clever child نوشته شده:

1- فرض می کنیم تابع ما می گوید پرتقال را دو نصف کن بعد نصف اول را بردار آبش را بگیر وقتی تمام شد آب نیمه دوم را بگیر
ما می گوییم که این تابع برای پرتقال ها تعریف شده و اگر به آن پرتقال بدهیم به ما آب پرتقال می دهد ولی اگر به همین تابع سیب بدهیم دیگر ضابطه تابع جواب نمی دهد چون آب سیب را جور دیگر می گیرند یعنی آب پرتقال نخواهیم داشت دیگر

مرسييييييي....خيلي خوب سوال اول رو فهميدم smile039

حالا مونده سوال دوم !

نمایه کاربر
Clever child

تماس:

پست توسط Clever child »

love=فيزيك نوشته شده:
Clever child نوشته شده:

مرسييييييي....خيلي خوب سوال اول رو فهميدم smile039

حالا مونده سوال دوم !
خواهش
با عرض پوزش سواله دومو بلد نیستم

نمایه کاربر
metra70

نام: مصطفی

سپاس: 96

پست توسط metra70 »

بدرود
تا بحال اینگونه کیفی ریاضی رو بررسی نکرده بودم و ندیده بودم!!
در مورد سوال دوم میتوانم اینگونه شما راهنمایی کنم، که زمانی که می گویند حد چپ یه یک عدد یعنی به قدری به آن عدد نزدیک شویم
که به نوعی در عمل دیگر عدد حدی ما همان عدد اصلی به حساب بیاید، به عنوان مثال این سوال را با یک لیوان آب بررسی می کنیم
یک لیوان آب را در نظر بگیرید ما مولکول های آب را آنقدر کنار هم می گذاریم تا مقدار آب برابر با اندازه ی لیوان آب اولیه شود ولی فقط
یک عدد مولکول کم داشته باشد، رفتار های حاکم بر دو لیوان آب را با تفاوت یک مولکول آب میتوان یکی دانست، اما از نظر ریاضی همواره
لیوان اول یک مولکول بیشتر دارد!! در مورد حد راست هم میتوان عین حرف بالا را تکرار کرد با این تفاوفت که لیوان دوم از لیوان اول یک مولکول
بیشتر آب داشته باشد!
در مثال بالا حد راست وحد چپ را میتوان نسبتا با هم برابر دانست،زیرا که تفاوت چند مولکول به قدری ناچیز در برابر هزارها میلیارد مولکول کل
آب است که میتوان دو لیوان را با هم برابر دانست، اما گاهی اوقات هست که حد چپ و راست با هم برابر نیستند، به عنوان مثال به ازای هر
ذره از ماده مشخصی 2 گرم به وزن ماده اضافه میشود، وزمانی که 1000 ذره داریم وزن کل ذره های ما 2000 گرم می باشد اما به محض
اضافه کردن ذره بعدی وزن ناگهان به 3000گرم افزایش می یابد!!دراین مثال تابع ( تابعی که وزن درآن تابع تعداد مولکول هست)درمولکول 1000
حدی ندارد چرا که حد چپ آن وزنی معادل 999(مولکول)*2(گرم)=1998 و وزن در 1000 مولکول=2000 گرم است و وزن در 1001 مولکول=3000 گرم است!!!! همانطور که میبینید میتوان تقریبا 2000~1998 ولی نمی توان گفت 2000~3000 بنابراین این تابع در 1000 مولکول خود حدی ندارد چرا که حد چپ و راست آن با هم برابر نیست یعنی 1998~3000نیست
البته تعریف دقیق ریاضی به اینگونه نیست صرفا جهت ایجاد ذهنیت به اینگونه بیان کردم که هرچند سخن بالا از نظر ریاضی هم غلط نیست
تصویر

ضعيف‌الاراده كسي است كه با هر شكستي بينش او نيز عوض شود. (ادگار‌ آلن‌پو)

میترا از ایزدان باستانی ایرانیان پیش از روزگار زرتشت است، که معنی عهد و پیمان و محبت و خورشید نیز می‌دهد. نماد او خورشید می‌باشد،انتخاب نام کاربری بنده هم به همین سبب است،با عرض معذرت؛ خواهشمند است عده ای از دوستان پیغام های بیهوده نگذارند
درباره خدایان باستانی بیشتر بخوانید

ارسال پست