تابع زتای اویلر!ریمان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

Re: تابع زتای اویلر!ریمان

پست توسط ehsan.helli1 »

من که انتگرال میگیرم عدد پی در نمیاد از توش اصلا!یکی توضییح بده

mshj

پست توسط mshj »

سلام
اولا اون دوستمون که اصرار دارن بگن تابع زتا به اعداد اول ربطی نداره حداقل ارتباطش همون احتمال اول بودن دو تا عدده smile001
حالا در ادامه: تابع زتا در اصل همون سری معروف هست که زتای s برابر میشه با:

حالا اینکه این چجور محاسبه شده یکی رو میتونی تو مقاله خود ریمان ببینی. مقاله کوتاه 9 صفحه ای که 5-6 صفحه اش یا واسه مقدمه رفته یا واسه فرمول... انگلیسی سختی نداره.
سال چاپش هم 1857. انتظار هم نداشته باش همه مقاله رو بفهمی، یه میلیون دلار جایزه اثبات حدسهای این مقاله است!!!! اگه تونستی همه نکات رو بفهمی نصف نسف
http://www.maths.tcd.ie/pub/HistMath/Pe ... /EZeta.pdf
خودم دارم این مقاله رو میخونم و یه نگاه سرسری که بهش کردم در مورد توضیع اعداد اول توش بحث میشه و البته نتایج جانبی دیگه ای مثل همون قضیه ای که صفحه قبل بیان شد و .... هم هست

mshj

پست توسط mshj »

ehsan.helli1 نوشته شده:سوال من رو هنوز جواب نداید.تابع زتا رو چهجوری حساب میکنن؟
دوما یه جا خوندم که زتای 1 و هر عددی کوچکتر از 1 بینهایت میشه و زتای (1+اپسیلون) همیشه یه مقدار محدود داره.اینم اگه بشه توضییح بدید
کی یه سری هندسی همگراست؟ وقتی که قدرنسبت بزرگتر از یک باشه!!!!

من فکر کردم منظور اون انتگرالهای خفنه تو مقاله هست...

mshj

پست توسط mshj »

اثبات برابری دو نمایش تابع زتا یا به عبارتی:
اگر

آنگاه

طبق تعریف تابع گاما (G تابع گاماست):

در انتگرال بالا با یک تغییر متغیر t=nv حالا داریم:

حال
اگر از طرفین تساوی آخر روی n سری نامتناهی بزنید دارید:

حالا با توجه به اینکه سمت راست تساوی یک سری هندسی هست مطلوب حاصل میشود

امیدوارم مفید باشه
آخرین ویرایش توسط mshj یک‌شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۱۰ - ۱۹:۳۸, ویرایش شده کلا 1 بار

mshj

پست توسط mshj »

یه سوال داشتم اینجا انجمن فیزیک هست، اگه دوستان فیزیک کار هستن کاربردهای این تابع رو توی فیزیک میدونن بگن ما هم بدونیم.
یه مطلب هم خدمت دوستان ریاضی این صفحه داشتم: اویلر و گاوس و لوبچفسکی و خیام و خوارزمی و اقلیدس همگی به نبوغ شما آفرین میگن
1) به این راحتی یه قضیه معروف ریاضی رو نگید بی ارزش

2) اینکه از یه مطلبی یه نتیجه ای شد بگیرید دلیل نمیشه نتیجه دیگه ای نشه گرفت... مثلا از خمهای بیضوی در حل مسئله آخر فرما و همینطور رمزنگاری استفاده میشه که مفهومی هندسی هست... حالا لابد چون خم بیضوی تو رمزنگاری بود پس ربطی به اعداد اول نداره؟؟؟؟

3) اگه مفهومی در ریاضی رو بلد نیستید اون بی ارزش و نامبربوط نیست شما هنوز در ابتدای راه هستید، سعی و تلاش کنید تا یاد بگیرید

ارسال پست